Skleněná srdce vytváří v odlescích vlastní svět

Projekt Heart of Glass pochází z dílny umělecké sklářky a designérky Dominiky Petrtýlové. Celoskleněná srdce tradiční sklářské výroby, které autorka vlastnoručně stříbří, jsou ojedinělými designovými prvky. Původně semestrální umělecká práce v ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové vykrystalizovala do užitého umění v dalších podobách a variacích. 

„V ateliéru skla jsem jako semestrální práci vytvořila dvě srdce doplněná bronzovou ručičkou s názvem Nejsvětější srdce Instagramu. Spojila jsem tak původní křesťanskou symboliku s dnešní vírou v to, že naši hodnotu zajišťují „srdíčka“ u příspěvků na Instagramu,“ vysvětluje Dominika Petrtýlová inspiraci k původním estetickým objektům.

Z čistě uměleckých objektů se ale (už bez bronzové ručičky odkazující ke křesťanství i instagramové popkultuře) postupně stala spíše designérská záležitost, do které si každý promítá svůj vlastní význam. Srdce je oblíbený a srozumitelný symbol s širokým spektrem významů, symbolika do něj vložená může být jakákoliv – láska lidská i božská, odkaz k Václavu Havlovi nebo prostě jenom obliba líbivého tvaru. „Já sama mám tvar srdce ráda odmalička. Ten symbol je mi příjemný a blízký,“ říká Petrtýlová k posunu uměleckého objektu do designu.

Právě emoce, které jsou se symbolem srdce nejčastěji spojené, využívá autorka při své tvorbě. Na některá skleněná srdce ryje diamantovým hrotem nápisy, které korespondují s tvarem uměleckého objektu – týkají se emocí nebo vnitřního života a pocitů. Zaoblený tvar ručně foukaného srdce působí harmonicky a vyvolává touhu dotknout se lesklého barevného povrchu. Vytváří odlesky neobvyklých tvarů i barev. Stříbřené sklo srdcí specificky spolupracuje se světlem, trochu jako zrcadlo, ale ne úplně dokonalé. Vypouklý povrch odráží svět, který se s realitou potkává jenom na úzké hraně. Tvary i barvy modeluje podle svého a porušuje mnohé zákonitosti, které považujeme v našem světě za dané a neměnné. Podobně zobrazuje i lidské tváře a postavy – deformované a pokřivené, takže neodpovídají našemu sebeobrazu. A nutí nás ke smíchu, nebo ke zděšení. Jsme tohle opravdu my? A necháme svůj obraz v této podobě, nebo ho budeme pracně narovnávat?

V celé tvorbě Dominiky Petrtýlové komunikují barvy. Ani skleněná srdce nejsou výjimkou. Ve spolupráci se skláři z Lindavy je dokáže vyrobit ve stříbrné, zlaté, červené, kouřové a nově i v uranové barvě. Podobně jako u symbolu srdce si i u barev každý vkládá své vlastní významy a kontexty. Na zakázku vytváří autorka i zcela nové barvy designových srdcí. Také velikost designových objektů je možné přizpůsobit stejně jako znění případného rytého nápisu.

O Dominice Petrtýlové

Dominika Petrtýlová je umělecká sklářka a malířka skla, která dokončila studium v Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Ronyho Plesla. Její hlavní doménou jsou vázy. Posouvá je za hranice pouhého dekoračního předmětu, přistupuje k nim jako k vyjadřovacímu prostředku svých myšlenek a povyšuje je na umělecké objekty. Mezi její další práce patří i svítidla, ceny, užité sklo a umělecké objekty či instalace. Se sklem ráda kombinuje netradiční materiály, jako je karbon, plast či bronz. Zalíbení našla ve městě, pop kultuře, dějinách umění a architektuře. To vše se v její tvorbě silně odráží. Dominika pracuje sama osobně na každém svém díle, protože je pro ni velmi důležité se zúčastnit výrobního procesu a otisknout tak do díla kus sebe.

Comments

comments

Vyhledat