Sniffin’ Glue: legendární punkový fanzin, který ovlivnil generace

První číslo časopisu, zdroj WIkipedia
První číslo časopisu, zdroj WIkipedia

O britském punkovém fanzinu Sniffin’ Glue, jenž nastolil pozdější vlnu rozličných xeroxových pamfletů a s přimhouřenýma očima platí snad i za předchůdcem blogové generace nultých let

 

V červenci roku 1976 vydal světem znechucený bankovní úředníček Mark Perry první číslo svého punkového zinu Sniffin’ Glue. Xeroxovaný časák pojmenoval podle songu své oblíbené newyorské kapely Ramones a přetiskl jej v padesáti kusech. Závěrečné dvanácté vydání už mělo náklad hezkých 15 tisíc… ale to už se Perry, nešťastný z komercionalizace punku, raději vrhnul na tvorbu se se svou vlastní kapelou s příznačným jménem Alternative TV.  

Ćlánky a grafika fanzinu Sniffin’ Glue přesně korespondovaly s punkovou hudbou – byly příkladně neumětelské, přisprostlé, úderné a taky plné gramatických chyb. 

Na stránkách Sniffin’ Glue se punkoví fans mohli dočíst o novinkách z britské scény.

Magazín se stal podhoubím pro několik později úspěšných novinářů. Svého druhu uctívaným se kupříkladu stal novinář Danny Baker. Přesněji, uctívaným až do roku 2019, kdy si pustil hubu na špacír a z BBC jej okamžitě vyhodili za tweet. 

Na stránkách Sniffin’ Glue se pubescentní punkoví fans mohli dočíst o novinkách především z britské hudební scény. Jako k prvním se k nim mimo jiné dostala informace o „velezrádcích“ z The Clash, kteří se tenkrát nechvalně upsali velkému labelu.

Ačkoli ostrovní fanzine Sniffin’ Glue nebyl úplně prvním punkovým čtivem – tím byl nepochybně newyorský „Punk“, jenž mapoval kapely kolem tamějšího klubu CBGB – nelze mu upřít několik jiných prvenství. Předně ukázal cestu dalším DIY tvůrcům časopisů, se kterými se zvlášť v osmdesátých letech doslova roztrhl pytel. A taky vztyčený prostředníček nasměroval ke zbytku britského hudebního tisku, jehož zástupcům chvilku trvalo, než se z první punkové vlny vzpamatovali…    

text: Tomáš Otta, Style Surfin’

Comments

comments

Vyhledat