Startuje Some like it Czech: projekt, který cizince seznamuje s českou kulturou prostřednictvím kinematografie

NEROZUMÍ VAŠI ZAHRANIČNÍ PŘÁTELÉ ČESKÉ KULTUŘE?  SOME LIKE IT CZECH JI KONEČNĚ UKAZUJE EXPATŮM  TÍM SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM. 

Some like it Czech je první projekt, který se snaží cizince seznámit s českou kulturou  prostřednictvím kinematografie. Každý měsíc tak žižkovským kinem Aero prolétne film  přibližující určitý český fenomén, patřičně doplněný o anglické titulky a krátký vtipný  úvod, který pomůže zahraničním divákům nadnést se nad kulturní bariéru a užít si film  plnými doušky. Po promítání se pak uskuteční networking, kde mohou čeští nadšenci  zasvětit expaty do tajů našeho filmového nebe.

Jak jinak cizincům vysvětlit naši vášeň pro chataření a houbaření než prostřednictvím rodiny  Lavičkových z Menzelova filmu Na samotě u lesa? Proč je zahrnovat podrobnostmi a letopočty  minulého století, když oscarový Kolja vykreslí komplikovanou atmosféru socialistické éry za  Vás? Ačkoli se český film kvůli své svéráznosti netěší za našimi hranicemi velké oblíbenosti,  má právě díky své unikátnosti vysokou vypovídající hodnotu o české společnosti a mentalitě.  A právě na to autorky projektu, studentky Arts managementu z Vysoké školy ekonomické,  sází. České snímky se tak pro ně stávají pouze odrazovým můstkem pro vysvětlení fenoménů  jako je vodáctví, dovolená v Chorvatsku či vesnické bály. “Předvádění naší kultury se totiž  stalo poněkud nešťastným. Přeplněný Karlův most, do sebe narážející kolemjdoucí v uličkách  Českého Krumlova či zapáchající záchody v infocentrech menších měst. My tohle chceme  změnit a naservírovat cizincům českou kulturu tak trochu netradičně – na stříbrném podnosu  filmového plátna.” říkají zakladatelky projektu Anna Šenfeldová a Šárka Bekrová

Ačkoliv tato akce není primárně určena pro tuzemské publikum, pořadatelky uvítají všechny i  nadšence do českých bijáků, kteří se nebojí vidět jejich oblíbené filmy jinýma očima. Zvlášť,  pokud s sebou vezmou své zahraniční přátele nebo se nebudou zdráhat zasvětit pražskou  mezinárodní komunitu do tajů české kultury. Po promítání se totiž v baru kina uskuteční  networking, při kterém se budou cizinci a čeští návštěvníci moci seznámit a vyměnit si své  postřehy a dojmy.

První promítání se odehraje 12. 10. 2021 v kině Aero, jež celý projekt zaštiťuje. „Aero se díky  své osobité dramaturgii stalo již legendou a na tuto tradici navazujeme i nadále. Velmi mě  těší, že můžeme do našeho kina přinést novou dynamiku, například v podobě dohadujících  se diváků o tom, zda byl výprask Vašáryové v Postřižinách za hranou, či ne.“ dodává ředitel  kina Jiří Flígl. Jako první film byl vybrán Svěrákův Kolja, film, který i divákům neznalým českou  kulturu srozumitelně vypráví dojemný příběh na pozadí skomírajícího socialismu. Zároveň  nastiňuje základní milníky naší historie minulého století, které budou více přiblíženy v rámci  krátkého stand-upu Carmina Rodiho, Itala žijícího již 6 let v Praze.

Proto jestli se budete 12. října nudit, nekupujte medvídka mývala, ale přijďte si do Aera  zakonverzovat s lidmi z různých koutů světa a třeba se i zlepšit ve své angličtině. Protože  laťku můžete díky Láďovi z Pupenda už jenom zvednout. “Čekoslovakia is very najs kantry.  Máš tu – bír – best of bír. Hokej – best nambr van.”. …

 

Comments

comments

Vyhledat