Venkovní výstava fotografií Lidé z Vltavské odstartovala existenci nové galerie. Bude venku

archív Umění pro město
archív Umění pro město

Dne 20. 12. 2020 byla na venkovních opěrných zdech instalována fotografická výstava pouličního fotografa Kevina V. Tona s názvem Lidé z Vltavské. Dokumentováním pouličního života se Ton zabývá dlouhodobě, lokalitě okolí stanice metra Vltavská a přilehlých holešovických periferií a jejích obyvatel se soustavně věnuje od roku 2015. Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy touto venkovní výstavou zahajuje projekt venkovní galerie, kde se budou každé tři měsíce obměňovat nové výstavy.

Program hlavního města Prahy Umění pro město pro podporu současného umění ve veřejném prostoru byl spuštěn roku 2018. V tomto roce se podpora rozšířila i o další časově omezené instalace a krátkodobé umělecké intervence. Jedním z projektů krátkodobých instalací ve veřejném prostoru Prahy je i plánovaná venkovní galerie na opěrných zdech nad stanicí metra Vltavská. Kaskádovité terasy v nejbližších letech ustoupí novému urbanistickému řešení území Bubnů a piazetty kolem plánované koncertní síně. Dnes je toto území málo využívané, zapomenuté a neudržované. Do doby rekonstrukce poskytne Dopravní podnik prostor projektu venkovní galerie, ve které se budou po třech měsících střídat vybrané výstavní projekty.

„Pražské metro je od doby svého vzniku s uměním úzce spjato. Jsem velmi ráda, že se v poslední době daří realizovat řadu výtvarných projektů, které ho aktualizují pro současného diváka a po dlouhé době navazují na kulturní základ tohoto veřejného prostoru. Věřím, že periodické proměny Vltavských teras vnesou do každodennosti špetku jiskry a zážitku z cesty.“ Anna Švarc – architektka metra.

„V současné obtížné době, kdy se lidé nedostanou k umění tak snadno jako dřív, se snažíme hledat cesty, jak dostat umění k lidem. Město nabízí řadu netradičních prostorů, které mohou sloužit jako dočasná plátna či uliční galerie. Okolí stanice Vltavská mezi taková místa s osobitým geniem loci patří.  Na jedné z opěrných zdí atria vznikl před rokem na základě výtvarné soutěže zdařilý mural, letos na jaře pak plánujeme soutěž zopakovat. Velice vítám, že prostor oživí také venkovní galerie, která zde bude představovat zajímavé výstavy a originální umělecké projekty,“ uvedla radní hl. m. Prahy a místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

„Městská hromadná doprava není jen o tom dostat se z jednoho místa na druhé. Aby ji využívalo skutečně co nejvíc lidí, musí být rychlá, spolehlivá, ale také je důležité, aby se cestující cítili dobře a svou cestu do práce, školy nebo kina si užili. Nejstarší stanice pražského metra mají architektonickou i uměleckou hodnotu. Najdeme v nich umělecká díla jako mozaiky, plastiky a sklářská díla. Na Vltavské opravenou fontánu Faun a Vltava sochařů Miroslava a Olgy Hudečkových, očištěnou vitráž sklářů Václava Zajíce a Jana Fišery nově doplníme v následujících letech i zajímavými kurátorskými projekty,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu hl. m. Prahy.

 

Pro experimentální nultý termín venkovní galerie se kurátorka Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová rozhodla oslovit pouličního fotografa Kevina V. Tona, aby vybral fotografie úzce související s bezprostředním okolím Vltavské či dolních Holešovic. Výstava Lidé z Vltavské má jednoduché a čitelné téma. Je to zároveň reakce na letošní pandemii, která zasáhla život lidí na ulici stejně jako všechny výstavní projekty uvnitř galerií.

Kevin V. Ton je fotograf na volné noze, nositel řady ocenění, nejnověji v kategorii Každodenní život v soutěži CZECH PRESS PHOTO 2020. Celoživotně se věnuje živé, černobílé fotografii se zaměřením na humanistickou dokumentární fotografii, zejména pak na dlouhodobé projekty. Před několika lety inicioval založení fotografického spolku VERUM PHOTO. Žije v Praze. Dlouhá léta se věnuje fotografii pouliční. Ke své práci fotograf uvádí: „Hledám podstatu. Podstatu lidství. Hledám člověka, ať je kdokoliv, ať je kdekoliv, ať je čímkoliv. Hledám člověka v člověku. Prostřednictvím fotografií. Především černobílých.“

 

Autor: Kevin V. Ton

Termín konání expozice: 20. 12. 2020 – 25. 3. 2021

Kurátorka: Marie Foltýnová (GHMP)

Spolupracující organizace: Galerie hlavního města Prahy a Dopravní podnik hl. m. Prahy

Projekt je podpořen z programu Umění pro město.

 

 

Výzva na další kurátorské projekty pro lokalitu Vltavská

Na tzv. Vltavských kaskádách u stanice metra Vltavská vznikl projekt nové venkovní galerie, který letos obyvatelům i návštěvníkům Prahy nabídne čtyři tematické výstavy. První z nich je výstava fotografií „Lidé z Vltavské“ pouličního fotografa Kevina V. Tona, která zde bude k vidění do 25. března. Venkovní galerie na Vltavských kaskádách je společným projektem Galerie hl. m. Prahy (GHMP) a Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) s podporou programu „Umění pro město“ hl. m. Prahy. Na kurátory dalších třech plánovaných výstav, které se zde budou každé tři měsíce obměňovat, dnes GHMP vyhlásila otevřenou výzvu.

 

Galerie hlavního města Prahy vyhlásila otevřenou výzvu na tři kurátorské projekty pro venkovní výstavy v termínech 1. 4. – 25. 6. 2021, 1. 7. – 25. 9. 2021. a 1. 10. 2021 – 25. 1. 2022. Kurátorské projekty, které budou podpořeny a realizovány v těchto termínech, bude vybírat odborná komise.

 

Vyhlášení výzvy: 28. 1. 2021

Uzavření výzvy – odevzdání přihlášek: 3. 3. 2021 (do 24.00 hodin)

Vyhlášení výsledků: 15. 3. 2021 na webu umenipromesto.eu

Comments

comments

Vyhledat