Stínohra: rozhovor s režisérem Peterem Bebjakem

Peter Bebjak
Peter Bebjak

Stínohra je temný thriller na téma spravedlnost. Režíroval ho stále úspěšnější Peter Bebjak. Možnost pořídit s ním malé interview nejen o jeho nejnovějším počinu jsme velmi uvítali.

Thriller Stínohra vstoupí do kin 7. dubna 2022. 


Aktuálně bodujete jako režisér. Zaznamenal jste ale i značné úspěchy jako herec (myslím, že ve filmu Učitelka to byla nezapomenutelná role) – je to pro vás výhoda, znát svět filmu i z téhle strany?

Určitě to není na škodu. Dáva mi to osobní zkušenost, jak vzájemně vnímat spolupráci režiséra s hercem. Jak taková spolupráce může vypadat a co jsou, podle mě, důležité nebo naopak nepodstatné vjemy, informace a postupy.

Po Učitelce jste už jako herec asi nikde nebyl, chcete si ještě někdy zahrát, nebo je pro vás nyní přednější režie a další aktivity?

Hrál jsem ještě v seriálu Viktora Tauše Vodník. Maličkou roli. Herectví je pro mě spíš zábava. To znamená, že ho nemusím a nechci dělat za každou cenu. Když je zajímavý scénář, když jsou zajímaví lidé, kteří za filmem stojí a hlavně když mám čas, tak nemám problém říct: ano.

Ve Stínohře se řeší pocit viny, kdy jedna z postav nepřímo zaviní smrt své manželky. Konzultoval jste to s někým, kdo má podobnou zkušenost?

Takový pocit přímo konzultovat nemusím – pouze sám se sebou. Toto jsou vždy velice osobní věci. S producentem a autorem námětu Janem Bradáčem jsme mluvili o ztrátě blízkého člověka, jak se s tím každý člověk dokáže nebo spíše nedokáže vyrovnat. Každý má své cesty.

Velkým tématem filmu je, zdá se, i odplata a otázka, co je spravedlivé. I další vaše počiny se podobných témat dotýkají. Jak má v dnešní době člověk hledat svůj vnitřní kompas?

Spravedlnost, zločin a trest, zrod zla v nás – to jsou témata, která mě fascinují.
A jak hledat svůj vnitřní kompas? To je velmi individuální záležitost, ale předpokládám, že je to také o nalezení nějakého správného poměru mezi relaxem a prací. Asi nejdůležitější je prožívat svůj život k vlastní spokojenosti.

Měl jste někdy chuť natočit si veselou letní komedii?

Když takový scénář dostanu a ještě navíc bude dobrý, tak si tenhle žánr velmi rád vyzkouším.

Film jde do kin v dubnu a na letošek máte naplánován ještě jeden počin, že?

Práce je moje hobby, takže jí mám nyní opravdu dost. Kromě Stínohry dokončujeme třetí sérii Případů prvního oddělení a plánujeme ještě točit minisérii Matematika zločinu pro Voyo.

z filmu Stínohra

A přece se nemůžu nezeptat na 90. léta – protože Devadesátky byly a jsou fenoménem a po seriálu ještě mnohem víc. Jak jste je prožíval kulturně – nebyla to přece jen doba vraždění.

Zpětný pohled tak může působit. Pro mě osobně to bylo období studií na vysoké škole. Všechny události jsem vnímal, ale trochu na mě působily tak, jako by se neodehrávaly v reálném světě, v němž žiju. Až když jsem byl najednou konfrontován s událostmi, které hýbaly společností, nebo událostmi, jichž jsem byl svědkem, uvědomil jsem si zvrácenost té doby – úplný rozvrat společnosti.

Je ještě něco, co máme o Stínohře vědět?

Víc už vědět nemusíte, všechno se dozvíte, když přijdete do kina.

Comments

comments

Vyhledat