Studenti Ateliéru průmyslového designu pražské UMPRUM navrhli nůžky a žehličky budoucnosti

Nůžky Vojtěch Vyroubal
Nůžky Vojtěch Vyroubal

Futuristický vzhled jak ze sci-fi filmu, nebo také jako minimalistické šperky. Studenti Ateliéru průmyslového designu pražské UMPRUM navrhli nůžky a žehličky budoucnosti. Předmětům denní potřeby, které jsou vnímány jako běžné a fádní, dali progresivní vzhled a tvary. K vidění jsou zdarma v budově školy v rámci Artsemestru od 30. ledna do 3. února vždy od 10 do 18 hodin.

“Před sto lety byly pěknou věcí v domácnosti právě například nůžky nebo žehlička. Bylo běžné, že šlo o kvalitní kovářskou práci s ornamentem, který posouval estetické vnímání a byl považován za umění. Dnes tomu tak není. Hezkou věcí denní potřeby je pro nás telefon,” popisuje designér a pedagog vedoucí Ateliér průmyslového designu Ivan Dlabač. Z nůžek a žehličky se staly spíše fádní záležitostí, o které nikdo pořádně neví, že ji má. To se právě snažili studenti změnit.

Výstava proto představí 12 druhů nůžek a stejný počet žehliček vytištěných na 3D tiskárně. Moderní tvary popouští uzdu fantazie, vidět je tak možné žehličku ve tvaru “futuristického jednorožce”, nebo například nůžky připomínající minimalistický šperk, který může být ozdobou. Takto navržené tvary mají přitáhnout pozornost potenciálních zákazníků. Z všedních věcí se mají stát předměty, které budete chtít mít, případně se budete chtít jimi pochlubit. “Tím umělcem, kterým byl kdysi například kovář, je dnes designér. Ten dnes ovlivňuje komerční úspěch,” připomíná Dlabač.

Nejlepší práce poputují do muzea

“Kdo má doma hezké nůžky? Kdo má doma hezkou žehličku?“ Tyto otázky kladla kurátorka Uměleckoprůmyslového musea v Praze Iva Knobloch na loňské výstavě Odvaha a risk, která mapovala prezentace designu v této instituci v průběhu 20. století. „Ačkoliv tyto předměty často a běžně používáme, jejich výtvarnou kvalitu nevnímáme nebo je výrobcem potlačena, přitom má na náš psychický komfort velký vliv. Proto jsem oslovila Ateliér průmyslového designu UMPRUM, zda by se nechtěl návrhy nůžek nebo žehliček zabývat.“

Knobloch by ráda doplnila sbírku historických nůžek a žehliček soudobou kreativitou. Proto by se nejlepší práce z UMPRUM měly stát součástí muzejní sbírky  a zároveň doplnit chystanou stálou expozici v druhé půlce letošního roku.

 

Comments

comments

Vyhledat