Sváteční tip: Výstava Tajemství dřeva v Národním zemědělském muzeu na pražské Letné

Tajemství dřeva_ Národní zemědělské muzeum
Tajemství dřeva_ Národní zemědělské muzeum

Hledáte-li v adventním a vánočním čase místo, kam se vydat pro zklidnění mysli a pozitivní energii, zamiřte na výstavu Tajemství dřeva v 3. patře Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. „Hlavní tajemství dřeva je v tom, že i když jeho část odkryjete, uhádnete, ukážete, tak dřevo si své tajemství dál ponechá,“ říká autor pozoruhodné expozice Martin Patřičný, který ji připravoval dva roky. Protipandemická opatření odsunula původní termín vernisáže z 3. 11. na 3. 12., kdy se konečně otevřela návštěvníkům. Výstava byla prodloužena až do 21. 2. 2021.

Martin Patřičný výstavu Tajemství dřeva koncipoval s jednoduchým cílem, který s jarní vlnou koronaviru ještě nabyl na aktuálnosti: Udělat lidem radost. K vidění (a pokud to hygienická nařízení dovolí, tak i k dotýkání) jsou sochy Vodní víla (z akátu) a Linie (z hrušně), mísy, knihy, kolo štěstí a další předměty z různých druhů dřeva. Dřevěné obrazy na stěnách i tubusech možná zaujmou nejvíc. „Myslím, že každý ten dřevěný obraz má v sobě nějakou jiskru, jiskru nápadu, který zapálí další nápady a taky se rozsvítí sny. Pak přijde na řadu zkušenost a praxe, a to znamená dřevo. Dřevo jako spoluautor. Potom už jsou to hodiny, někdy i dny práce a zkoušení, během kterých máte v hlavě – asi někde za očima – už hotovou věc. Ale bez té první jiskry by nebylo nic, socha by neožila, obraz by nevyprávěl. Jenom práce nestačí, ale bez ní to nejde, nakonec je to všechno jeden celek,“ přibližuje vznik originálních artefaktů jejich autor.

Pro ty, kteří s návštěvou muzea ještě váhají, je na webu Národního zemědělského muzea https://www.nzm.cz/akce/vystava-tajemstvi-dreva umístěna videoprocházka výstavou Tajemství dřeva, natočená Bedřichem Ludvíkem a Martinem Patřičným, který ovšem upozorňuje: „Žádné foto ani kamera nemohou nahradit skutečný zážitek. Výrobky ze dřeva mají svou energii a pro někoho také září.“ Lákavým bonusem je jedinečný pohled na Prahu ze střechy Národního zemědělského muzea.

 

Martin Patřičný (1955) je výtvarník–dřevař, autor řady knih a vypravěč. Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce řezbáře a výtvarné práci se dřevem se plně věnuje od roku 1988. Je spoluautorem scénáře a průvodcem 26 díly velkého televizního dokumentu Kus dřeva ze stromu (scénář a režie Bedřich Ludvík, 2009). Má za sebou přes sto výstav v tuzemsku i v zahraničí, kromě volné tvorby vystavuje zvláštnosti růstu dřeva a nejrůznější rarity. Široký rozsah jeho umění a řemesla doplňují práce literární a osvětové. Ve svých textech se věnuje jak dřevu, v knihách Dřevo krásných stromů, Pracujeme se dřevem, Tajemství dřeva, Všecky krásy dřeva či ve velmi úspěšné Velké knize o dřevě, tak volné tvorbě ve sbírkách povídek Jako v nebi, Patřičný nejen dřevo či Patřičná Čítanka.

Comments

comments

Vyhledat