Tématem letošního 23. Filmového festivalu FFFI MU bude „Na hraně“

Tématem letošního 23. Filmového festivalu Fakulty informatiky Masarykovy univerzity (FFFI MU) bude téma „Na hraně“. Je to stav nejistý a zároveň plný potenciálu. Moment zvýšené pozornosti a napětí. Okamžik intenzivní tvořivosti a inspirace, nebo také pokraj zoufalství a beznaděje, vyžadující odolnost a tvůrčí vůli. Někdy se na hraně učíme balancovat, jenže nakonec se vždy musíme rozhodnout, kterým směrem půjdeme, za jakými hodnotami si stojíme a která verze budoucnosti nás láká víc. Proto spolu pojďme překročit to, co je pohodlné.

Historie FFFI MU se váže k audiovizuálnímu projektu „Všech pět pohromadě“, který vznikl k výročí pěti let fakulty v roce 1999. Ze začátku nadšenci do multimediální tvorby neměli potřebnou techniku, zázemí ani mentorské vedení a tak vznikl předmět Multimediální elektronické publikace, který se následně vyvinul do současných předmětů FI:PV110 Základy filmové řeči a FI:PV113 Produkce audiovizuálního díla, které jsou otevřeny studentům celé univerzity. V těchto předmětech se studenti naučí tvořit krátkometrážní filmová díla – nezáleží jestli je více zajímá psaní scénářů, práce s kamerou, produkce, střih postprodukce nebo festivalová organizace.

FFFI MU je festival krátkometrážních studentských filmů, který probíhá každý květen na Fakultě informatiky už od roku 2001. Témata festivalových filmů jsou různorodá, ať už rozdílností žánrů nebo technickým přístupem. Část z nich je tradičně tvořena vrámci Laboratoře elektornických multiediálních aplikací (LEMMA), ale přihlašování je otevřeno všem neprofesionálním filmařům se snímkem ne starším než tři roky.

V rámci LEMMA si studenti projdou celým kreativním procesem tvorby filmu, od navržení námětu, přes literární a technický scénář, režii, produkci a edit v postprodukci. Zároveň se vzdělávají i v technickém zpracování zahrnující práci s kamerou, zvukem nebo světlem. Kromě toho si mnohdy vyzkouší i další profese podílející se na filmování, jako je hraní, komparz, tvorba kostýmů a podobně.

Na samotném festivalu probíhá i výběr vítězů, a to dvěma způsoby: volbou nezávislé poroty, což je finančně oceněno, a volbou publika, oceněné věcnými cenami.

Letošní festival proběhne 19. 5. 2023 v 19:00 v Univerzitním kině Scala a na Fakultě informatiky MU pod záštitou děkana FI MU prof. Jiřího Zlatušky. Diváci se mohou těšit nejen na studentské i externí krátkometrážní filmy, ale i na na moderátorské vstupy, pohodlné zázemí a kreativní atmosféru, která program jako každý rok doprovází. Více informcaí najdete na festival.fi.muni.cz

Comments

comments

Vyhledat