Tip na kino: dokument o volejbalovém týmu norských seniorek

​​VTIPNÉ I DOJEMNÉ VOLEJBALISTKY V DŮCHODU:

SEVERSKÉ FILMOVÉ ČTVRTKY UVÁDÍ DOKUMENT „OPTIMISTKY“

Čtyřicet let trénovaly každé pondělí. Nyní nastupují ke svému prvnímu velkému zápasu. Zvládnou to? Skandinávský dům a kino Evald uvádí pozoruhodný dokument o volejbalovém týmu norských seniorek. Filmové Optimistky režisérky Gunhild Magnor, které v minulosti vyprodaly pražské kino Evald, se v rámci Severských filmových čtvrtků opět představí tamním divákům, a to již 2. července od 18 hodin.

V norském městě Hamar se pravidelně schází dámy od 66 do 98 let, aby si zahrály volejbal. Trénují spolu každé pondělí, přesto dosud nikdy neabsolvovaly opravdový zápas. Rády by to změnily, ale kde najít soupeře?“ nastiňuje děj dokumentárního snímku Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu.

Pozoruhodný dokument z roku 2013 sleduje cílevědomou 98letou kapitánku Goro i ostatní členky týmu seniorských volejbalistek během jejich tréninku a příprav na osudové utkání s mužským týmem ze sousedního Švédska. Proč se dámy v letech rozhodly zrovna pro volejbal? Co pro ně sport a aktivní vyžití znamená? Jak vypadají jejich sportovní setkávání a jak těžké je najít vhodného soupeře? Kritika snímku ocenila kromě atraktivního tématu také vhled do všedního života aktivních seniorů, ale především upřímnost a opravdovost protagonistek, důraz kladený na přátelství, sounáležitost, notnou porci humoru a hřejivý optimismus.

Promítání bude předcházet krátký úvod o norské dokumentární tvorbě.

Co? Severské filmové čtvrtky: Optimistky (Optimistene, Norsko, 2013, 90 min.)

Kdy? 2. července 2020, 18:00 hodin

Kde? Kino Evald, Národní 60/28, Praha 1

Vstupné 130 Kč.

Více viz www.skandinavskydum.cz.

Comments

comments

Vyhledat