Tipy na týden 26. srpna – 1. září: Prague Gothic Treffen, Festival #5PROSTOR a Moody Moon Noize
Foto: Šest taiwanských artistek ze souboru Eye Catching Circus na festivalu Letní Letná, který přináší umělce a umělkyně z celkem devíti zemí, české premiéry i nabitý doprovodný open-air program. / Foto František Ortmann
Co neminout a kam zajít?
Náš výběr akcí na celý týden:
→ Kina → Hudba, divadlo, tanec → Výtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce
26. 8. Dívka / Letní kino zeď (MeetFactory)
27. 8. Hranice / Letní kino MeetFactory
27. 8. Ledová archa / Léto s Tildou Swinton v Bio Oko
28. 8. Daaaaaalí! / Letní kino DOX+
Kompletní programy vybraných kin: Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / Ponrepo / Kino BALT / Francouzský Institut
15. 8. – 1. 9. Letní Letná
27. – 31. 8. Festival #5PROSTOR / Holešovická tržnice
Pět večerů v řadě na pěti různých místech Holešovické tržnice budou probíhat koncerty doplněné o světelné efekty. Ty se navíc odehrají na místech, kde by je návštěvník neočekával.
29. – 31. 8. Moody Moon Noize vol. 5 / Chomutov
30. – 31. 8. Prague Gothic Treffen / Fuchs 2
Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty
27. 8. – 1. 9. Výstava – medaile z letošního Mistrovství světa v ledním hokeji / Oblastní galerie Liberec
22. 8. – 22. 9. KOLÁŽ V ZAHRADĚ: KOČKA, PES A ŽELVA / Rothmayerova vila
Koláže autorů, kteří se připojili do otevřené mezinárodní výzvy. Při tvorbě svých děl se inspirovali zvířaty a jejich významnou rolí v rodině Rothmayerových. Vstup do zahrady na výstavu je zdarma.
16. 8. – 15. 10. 2024 ANDREA KALINOVÁ: POSLEDNÍ SNÍH / Artwall na nábřeží kpt. Jaroše
Výstava fotografií slovenské umělkyně Andrey Kalinové uprostřed léta přináší poněkud nečekaně téma lyžování. Na fotografiích jako ze zimní dovolené však místo sněhu dominuje bláto. V době zpráv o množících se extrémních výkyvech počasí, vedrech i silných bouřích je lyžování na blátě předzvěstí další zimy, která bude stejně jako léto poznamenána klimatickou krizí.
Neinvazivní umělecké intervence, interaktivní zóny a sezonní práce v zahradách Zámku Troja. „Oslovení umělci a umělkyně umísťují své práce do prostoru labyrintu tak, aby je návštěvníci mohli vnímat jako součást prostoru zahrady a jejího okolí. Díla tematizují jak prostor labyrintu, tak také sousedícího zámku a nabízejí možnost vnímat tato prostředí v nových souvislostech. Mezi umělci a umělkyněmi, jejichž díla je již nyní možné v labyrintu Zámku Troja potkat, jsou studenti uměleckých škol, ale třeba i jejich pedagogové.“
1. 8. – 1. 9. NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÉ KNIHY ROKU 2023 / MUD Benešov, Šímova síň
Ani letos MUD* nemine tradiční výstava vítězných titulů prestižní ceny Nejkrásnější české knihy roku. V 59. ročníku soutěžilo celkem 305 projektů v 7 hlavních kategoriích, a kromě nich bylo uděleno ještě 5 speciálních cen. Oceňován je nejen současný knižní design, ale také kvalita a originalita polygrafického a knihařského provedení.
17. 8. se otevřela nová galerie:
26. 7. – 29. 9. Shapeshift Spaceship / MeetFactory
Projekt Shapeshift Spaceship ustavuje emancipační umělecký žánr transfuturismus a utváří science fiction vizi meziplanetární utopické queer budoucnosti osvobozené od nerovností, útlaku a předsudečnosti. Výstava v Galerii MeetFactory je hlavním výstupem široce pojatého spekulativního projektu, jehož dalšími kapitolami bude vydání hudební kompilace, doprovodné publikace a také srpnový hudební event/party v prostorách MeetFactory. Autorem výstavního projektu a textů je interdisciplinární umělec, kurátor a kritik Šimon Kadlčák.
26. 7. – 22. 9. Nová hmota: studenti a absolventi ateliéru kresby AVU Jiřího Petrboka / Galerie Portheimka
21. 7. – 31. 8. Alžběta Jungrová – Zrcadlení / reflection / Galerie Josefa Jíry v Boučkově statku
2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila
Výstava představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909).
18. 7. – 30. 8. Ivana Šáteková: Jeřábnice v kožichu / Karpuchina Gallery
Ve své práci Šáteková převážně zmiňuje negativní nebo málo reflektované problémy, které se vyskytují ve slovenské společnosti. V průběhu let se zabývala otázkami sexismu, misogynie, rasismu, fašismu a xenofobie. Na výstavě představené v Karpuchina Gallery skrze rozpravu vlastní rodinné historie, přináší divákům možnost introspekce a zamyšlení nad původem a důsledky skrytých úrazů.
31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž
Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.
9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE / Centrum současného umění DOX
Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.
Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque
Až do 24. listopadu trvá Bienále v Benátkách:
Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy
23. 8. – 14. 9. multižánrový festival Náplavka k světu / Plzeň
Oblíbený multižánrový festival ve veřejném prostoru i letos oživí jeden z plzeňských břehů. Tentokrát koncerty, tančírny, promítání, jóga nebo program pro děti doplují z centra Plzně „až“ na břeh Úslavy na Doubravku.
28. 8. ve 14:30 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy za umělecky cennými náhrobky 20. století
Zaměříme se na náhrobky zdobené plastikami nejvýznamnějších sochařů 20. století (Stanislav Sucharda, Jan Štursa, Ladislav Šaloun, Josef Mařatka aj.) a navržené vynikajícími architekty (Josef Gočár, Jan Kotěra, Otakar Novotný a další). Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).
29. 8. Otevření centra Čistírna1906
31. 8. Happening Kazínská míle / Dolní Černošice
Happening Kazínská míle je připomínka plaveckého závodu “Kazinský kilometr” z let 1946-1971. Letos se plave po proudu i proti proudu! Dva starty, dva cíle – setkání plavců uprostřed Berounky.
Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.
Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève / unsplash.