Tipy na týden 29. července – 4. srpna: Filmová škola v Hradišti a Brazílie v Brně

Foto: V rámci festivalu Obnaženi uvidíte v žatecké nově zrekonstruované synagoze taneční představení Taxon trio Terezy Lenerové a kolektivu s živou hudbou jazzového violoncellisty Haralda Austbo (NL). Foto (c) Festival Obnaženi

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

 

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

26. 7. – 1. 8. Letní filmová škola / Uherské Hradiště

 

29. 7.  Pro Samu / Letní kino zeď (MeetFactory)

Novinářce Waad Al-Khateab se narodí dcera Sama. Je to šťastná událost, i když k ní dojde v troskách syrského Aleppa, kde Waad a její manžel Hamza provozují jednu z posledních klinik. Vzhledem k tomu, že smrt je všudypřítomná a každá vteřina v těžce zkoušeném městě může být zároveň ta poslední, rozhodne se Waad natočit pro svou dceru osobní deník, který zachycuje život v drastických kulisách války a zároveň slouží jako intimní vzkaz matky dceři…

30. 7. Světáci / Letní kino Dlabačov

Skopec, Prouza, Petrtýl, tři ženatí venkovští fasádníci, dočasně pracují v Praze na obnově domů. Po práci se chtějí bavit a řádně si užít toho, co nabízí jen velkoměsto. Hospody nebo kabarety jim připadají nudné, láká je prostředí luxusních barů, společenské smetánky a atraktivních žen. Jenže jejich oblečení a hlavně vystupování je daleko pod úrovní pravých gentlemanů.

30. 7. 21:00 Minulé životy / CAMP Praha

Spisovatelku Noru a její dětskou lásku Hae-Sunga sice dělí tisíce kilometrů, spojuje je však výjimečně hluboké pouto. Po více než dvou dekádách odloučení se dvě spřízněné duše setkávají během pár dní v New Yorku. Nečekané shledání s osudovým mužem přiměje Noru klást si otázku: „Co by bylo, kdyby…?“ Režisérka Celine Song v citlivé moderní romanci jedinečným způsobem v několika časových rovinách vypráví příběh dvou lidí, kteří se navzájem velmi milují, a přesto se jejich osudy fatálně míjely.

2. 8. Popel a démant / MLP Mariánské náměstí

Příběh z roku 1945 s parametry řecké tragédie vypráví o mladém vojákovi Zemské armády, který má za úkol popravit komunistického funkcionáře. O smyslu dalšího boje však stále více pochybuje… Legendární film Andrzeje Wajdy se Zbigniewem Cybulským v hlavní roli.

4. 8. Ozvěny Letní filmové školy: Mulholland Drive / Kino Aero

Kultovní filmový hlavolam se stal nejpopulárnějším dílem legendátního mistra psychotropního surrealismu Davida Lynche a získal Cenu za režii na prestižním festivalu v Cannes.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

30. 7. 18–22 OPULENCE II (HEDONISTIC RAP) / Zámek Troja

Druhý ze série tří hudebních eventů s názvem Opulence, odkazující na hédonismus a velikášství, které se prolíná v umění od baroka až po současnost, proběhne během tří letních večerů v areálu Zámku Troja ve spolupráci GHMP a Radia Wave. Bude zkoumat propojení baroka a rapové kultury.

Lineup: DJ Venktovka, Sawsane
Debata: Andrea Steckerová, Kristina Hamplová

1. – 10. 8. Festival Obnaženi  / Chomutov

 

2. – 3. 8. festival Beseda u Bigbítu

Snõõper (USA), Moimir Papalescu & The Nihilists (CZ),  Ničiteľ (SK) a další

 

4. a 5. 8. Bubeníček International Ballet Gala / Vinohradské divadlo

Strhující představení s ukázkami Bubeníčkových nejvýraznějších choreografií v podání více než dvaceti světových tanečních hvězd. Na gala vystoupí primabaleríny a první tanečníci z evropských tanečních scén a prestižních baletních souborů, včetně milánské La Scaly a drážďanské Semperoper, kteří zatančí ukázky z Bubeníčkových nejvýraznějších choreografií.

4. 8. Lias Saoudi  / Kampus Hybernská

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

26. 7. – 29. 9. Shapeshift Spaceship / MeetFactory

Projekt Shapeshift Spaceship ustavuje emancipační umělecký žánr transfuturismus a utváří science fiction vizi meziplanetární utopické queer budoucnosti osvobozené od nerovností, útlaku a předsudečnosti. Výstava v Galerii MeetFactory je hlavním výstupem široce pojatého spekulativního projektu, jehož dalšími kapitolami bude vydání hudební kompilace, doprovodné publikace a také srpnový hudební event/party v prostorách MeetFactory. Autorem výstavního projektu a textů je interdisciplinární umělec, kurátor a kritik Šimon Kadlčák.

 

26. 7. – 22. 9. Nová hmota: studenti a absolventi ateliéru kresby AVU Jiřího Petrboka / Galerie Portheimka

 

21. 7. – 31. 8.  Alžběta Jungrová – Zrcadlení / reflection / Galerie Josefa Jíry v Boučkově statku

2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila

Výstava  představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909).

 

18. 7. – 30. 8. Ivana Šáteková: Jeřábnice v kožichu / Karpuchina Gallery

Ve své práci Šáteková převážně zmiňuje negativní nebo málo reflektované problémy, které se vyskytují ve slovenské společnosti. V průběhu let se zabývala otázkami sexismu, misogynie, rasismu, fašismu a xenofobie. Na výstavě představené v Karpuchina Gallery skrze rozpravu vlastní rodinné historie, přináší divákům možnost introspekce a zamyšlení nad původem a důsledky skrytých úrazů.

do 4. 8. Spherical Light – Alžběta Josefy & Alena Kotzmannová / The Chemistry Gallery

 

do 8. 8. Linoryty Jiřího Jandy a fotografie Bohuslava Vaňka-Úvalského / Nostalgická myš

Jiří Janda: Elektrická horečka

Linoryty s hudebními motivy z této série autor vytiskl jako ilustrace k chystané stejnojmenné knize Bohuslava Vaňka-Úvalského. Spisovatel v ní chce nahlédnout do 70. a 80. let minulého století a připomenout, jak se tehdejší mládež nechávala kazit (nejen) rockovou hudbou.

Bohuslav Vaněk-Úvalský: 5 pražských hlav

Výstava širokorozchodných panoramatických na hlavu postavených fotografií v symbolické rovině vrací hlavy historickým osobnostem, které o ně v Praze přišly.

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

Až do 24. listopadu trvá Bienále v Benátkách:

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

 

 

31. 7. – 4. 8. Slavonice Fest 

Během čtyř večerů a pěti dní nabídne festival na 75 filmů, 12 koncertů, debaty s filmovými tvůrci, výstavy umění, mediální debatu i program pro děti.

 

1. – 4. 8. Brasil Fest Brno

Brasil Fest Brno už popáté rozezní a roztančí moravskou metropoli.

 

3. 8.  Jednodenní festival v Bohemia Farmstudio v obci Vysoká u Mělníka

Jednodenní minifestival současného výtvarného a performativního umění proběhne v sobotu 3. srpna 2024 v Bohemia Farmstudio v obci Vysoká u Mělníka. Tradiční součástí akce je neformální setkání s umělci u ohně, občerstvení a možnost kempování. Vstupné je dobrovolné.

 

Landscape festival 

Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.

 

 

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat