Trailer: Film na téma Tutanchamon, který namluvil Iggy Pop
Píše se 26. listopadu 1922, když britský archeolog a egyptolog Howard Carter poprvé skrze malou díru ve zdi nahlíží do v podstatě neporušené hrobky faraona Tutanchamona. Jak starověký panovník, tak místo jeho posledního odpočinku i jejich zarputilý objevitel se brzy nato stali legendami. Dokumentární film Tutanchamon – poslední výstava je unikátní oslavou ke 100. výročí tohoto revolučního objevu. V kinech uvidí čeští diváci od 6. června.
Pohřební průvod tvořilo dlouhé procesí. Tělo teprve 19letého faraona bylo neseno do malé hrobky, která byla možná příliš malá a vzdálená pro někoho jeho postavení. Ženy plakaly a zdvihaly ruce k nebi, jak bylo při podobné události zvykem. Jak ale staletí ubíhala, na jméno panovníka, který zemřel předčasně, se postupně zapomnělo.
Tutanchamon, leč zrozen ke statusu poloboha, měl zůstat navěky pohřben historií. Zhruba 3 000 let po jeho smrti se ale stalo něco, co změnilo jeho osud navěky. Předcházela tomu autonehoda Lorda Carnavorna, amatérského archeologa a později mecenáše Carterova výzkumu. To on se tehdy zeptal, jestli jde dírou ve zdi něco vidět, načež Carter s údivem odvětil: „Ano, úžasné věci.“
Králi Tutovi, jak starověkého panovníka nedlouho poté začal znát svět, tím získal zaslouženou nesmrtelnost. Egypťané totiž věří, že když vyslovíte jméno mrtvého, vrátíte mu tím život. A Tutanchamon se ve 20. letech minulého století stal přímo kulturním fenoménem, jehož vlna – příhodně nazývaná Tutmánie – zasáhla až do populární hudby. Dává tak smysl, že si Ernesto Pagano, italský novinář, scenárista a režisér v jedné osobě, vybral za průvodce svého dokumentárního snímku zrovna ikonický chraplák amerického rockera Iggyho Popa.
„Uprostřed ticha se zapečetěné dveře otevřely a do sarkofágu zasvítilo světlo. Z našich rtů se vydral výkřik úžasu – tak ohromující byl pohled, který se naskytl našim očím: zlatá maska mladého krále.“ – Howard Carter
Informace o předprodejích zde.