Tipy na týden 28. srpna – 3. září: Unifest v Kaštanu, Codeine a borůvky

Představení Crossing na Letní Letné / Eleonora Dall'Asta /PAN/, Ilona Jäntti /FIN/, Aki Yoshida /JAP/ a Eliška Brtnická /CZ/  /  Foto © František Ortmann/Letní Letná
Představení Crossing na Letní Letné / Eleonora Dall'Asta /PAN/, Ilona Jäntti /FIN/, Aki Yoshida /JAP/ a Eliška Brtnická /CZ/ / Foto © František Ortmann/Letní Letná

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Sezóna letních kin je v plném proudu. Tady jsou naše tipy na ty nejlepší: 

 

28. 8. Potvora (Fleabag) | NT Live / Bio Oko

Potvora je sice posedlá sexem, sama sebou a svými emocemi, které neumí filtrovat, ale to je jen špička ledovce. Když má někdo nevyřešené vztahy s rodinou i přáteli a k tomu jen těžko udržuje nad vodou svou stylovou kavárnu plnou obrázků morčat, může jednoho dne zjistit, že vlastně už nemá co ztratit. Hlavní roli si stejně jako v seriálu zahrála sama autorka textu Phoebe Waller-Bridge…

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

17. 8. –  3.9. Letní Letná / Letenské sady

Festival Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a vyplňuje celý den. Od workshopů přes výtvarné či cirkusové dílny až po koncerty a open-air akce. Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, jednom z největších zelených parků v centru Prahy, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované.

 

28. 8. Ruins Alone / Yoshida Tatsuya (JAP) a Už jsme doma / Rock Café

Se svým one man projektem RUINS ALONE přijede na konci srpna do pražského klubu Rock Café jeden z nejlepších japonských bubeníků Tatsuya Yoshida. Spolu s ním na pódiu vystoupí jeho dlouholetí přátelé, legendární punková avantgarda Už jsme doma.

31. 8. Fabulation / Studio ALTA

Představení islandské umělkyně Báry Sigfúsdóttir balancuje mezi zdáním a skutečností, zpochybňuje materialitu věcí a soustřeďuje se na minimalistické pohyby, vypráví příběhy tělem.

31. 8. Antická Štvanice 2023: OIDIPÚS KOMPLET / Štvanice

Na samém začátku divadelní sezóny se v plenéru ostrova Štvanice před diváky odehraje ikonická řecká tragédie Král Oidipús, nově doplněná dramatem Láios současné autorky Hany D. Lehečkové a tanečním libretem Propast Marie Novákové a Václava Kuneše do podoby původní nedochované trilogie. Premiéra se koná 31. 8. 2023 od 19 hodin na západní špici ostrova Štvanice. Následuje 9 repríz, až do konce festivalu 14. 9. 2023.

 

1. 9. TIDE / Studio ALTA

Duet Báry Sigfúsdóttir a norského skladatele a trumpetisty Eivinda Lønninga propojuje hudbu a tanec v jediný zážitek, který je založený na improvizaci.

 

1. 9. Poets of the FallMeetfactory

Steampunkem ovlivnění rockeři Poets of the Fall patří k nejúspěšnějším skandinávským kapelám vůbec. Hned první singl Late Goodbye byl vybrán na soundtrack ke slavné počítačové hře Max Payne 2. Skrze něj se pak skladba dostala k milionům lidí. Na svém kontě mají devět alb. Pět z nich, včetně debutu Signs of Life z roku 2005, doputovalo přímo na vrchol finské hitparády. 

2. 9. Unifest  / Kaštan – Scéna Unijazzu

Třetí ročník festivalu UNIfest, dramaturgicky zaštítěného redakcí kulturního magazínu UNI se uskuteční na třech scénách Kaštanu – Scény Unijazzu v pražském Břevnově v sobotu 2. září. Nabízí opět multižánrový program, sahající od sólových písničkářských bloků po současnou tvorbu na bázi alternativního rocku i rapu. Hudební program jako vždy obohatí literární nabídka a letos i výstava uměleckých děl v plenéru.

 

 

2. 9. Codeine / Underdogs‘

Když newyorští Codeine vydali v roce 1990 své první (a zároveň předposlední) LP Frigid Stars, položili základ subžánru, který o něco později získal nálepku slowcore. Zatímco mainstream objevoval grunge a Slint pokládali základ košatému projevu postrocku, Codeine tvořili paralelní proud svým extrémně pomalým tempem, až paralyzující melancholií, ale zároveň inertní, minimalistickou epikou. J

 

3. 9. Benjamin Britten: Válečné rekviem (War Requiem) / Prague Sounds/ Pražský hrad

Koncert festivalu Prague Sounds na Pražském hradě, na kterém ve Vladislavském sále ve výjimečném provedení zazní jako tryzna monumentální Válečné rekviem (War Requiem) Benjamina Brittena. Ikonické hudební dílo 20. století provedou symbolicky propojené orchestry PKF – Prague Philharmonia, České filharmonie a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru a Dětského pěveckého sboru Radost Praha za řízení Lukáše Vasilka.

 

Kdykoli: www.dramox.cz – divadlo online

Užijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře.

Komedie Šťovík, pečené brambory – foto Dejvické divadlo


 

30. 7. – 16. 9. Excel / Pragovka Gallery

Rezidentská výstava Excel prezentuje aktuální a autentickou tvorbu umělkyň a umělců, kteří mají v areálu Pragovky své ateliéry. Do výstavy Excel se promítají živé tvůrčí procesy umělecké komunity Pragovky. Není tematicky ani obsahově omezená, naopak vytváří přirozený obraz toho, co se každý den děje za dveřmi uměleckých ateliérů.

 

19. 7. – 24. 9.  Nave / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum chystá site-specific instalaci s názvem NAVE, Music by Brian Eno, An Installation by Jiří Příhoda, která bude k vidění, ale především i poslechu do 24. září

 

15. 7. – 5. 11. Fashion Paradox – Móda X Umění / Museum Kampa

V hlavních sálech musea Kampa je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů. Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako ChrisQan Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby.

 

18. 4. – 15. 10. Alžběta Jungrová: I believe / Stará prádelna VFN na Karlově náměstí 

Fotografka Alžběta Jungrová se proslavila jako dokumentaristka, v posledních letech se však zaměřila na volnou tvorbu a ztvárňování emocí skrze ženské objekty. K příležitosti svých 45. narozenin pořádá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze svou dosud největší výstavu mapující její tvorbu za uplynulou dekádu. Neotřelý prostor ozdobí fotografie vytištěné na rozličných materiálech, jako jsou textilie, sklo, kov a další.

 

26. 6.  – 26. 9. VENDULA CHALÁNKOVÁ: ILUSTRACE NEJEN S “OBYŠEM / Zámek Moravská Třebová

Na prázdninovou sezónu je pro výstavní prostory zámku připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. Na výstavě budou k vidění práce, které jsou určeny zejména pro děti. Jsou inspirovány literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si budete moci prohlédnout také autorčinu knižní tvorbu.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

14. 6. – 3. 9.  Miloš Budík – Jsem fotograf / Brno

Výstavní projekt Miloš Budík – Jsem fotograf, který vznikl ve spolupráci Muzea města Brna a Galerie Valchařská, před stavuje hned tři výstavy významného českého fotografa Miloše Budíka, shrnující jeho celoživotní tvorbu.

 

13. 6. – 8. 9. Kateřina Sýsová: Kukbuk / galerie Teleport

Kuře na paprice, jablka v županu, utopenci. Jídla, která najdete v tradičních kuchařkách nebo českých hospodách jsou námětem souboru Kukbuk Kateřiny Sýsové. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

8. 8. – 30. 9. Alfred Nobel v Mariánských Lázních

K jubileu narozenin slavného hosta Mariánských Lázní připravila městská knihovna spolu s informačním centrem výstavu „Alfred Nobel v Mariánských Lázních a známí hosté, laureáti Nobelovy ceny“. Bude tu možné si připomenout nejen Nobela, ale i celou řadu osobností, které pobývaly v Mariánských Lázních a byly laureáty Nobelovy ceny, jako například spisovatel Rudyard Kipling (1907), Albert Schweitzer (1952), Jaroslav Heyrovský (1959) a Jaroslav Seifert (1985).

 

31. 8. Afterwork Jam / Jam & co

Restaurace Jam & co prošla po sedmi letech existence kompletní rekonstrukcí kuchyně a refitem interiéru a ve čtvrtek 31.8. se tak Jam&co vrací v plné síle a rovnou svým originálním formátem Afterwork Jam, který spojuje jídlo a hudbu. Ke klasickým Jam receptům jako jsou Biria Ramen, kachna s Udon nudlemi, nebo Gyozy s koprovou omáčkou a několika novinkám, zahrají nejlepší Djs Orion Double J Nerz a  Mike T.

 

23. – 28. 8. Borůvkové slavnosti ve Vinohradském Parlamentu

Ve Vinohradském Parlamentu pořádají na sklonku letních prázdnin tradiční borůvkobraní. „Pro naše hosty chystáme několik druhů knedlíků, které budou borůvkami jen přetékat,“ zve na akci šéfkuchař Jan Pípal a doplňuje: „Myslíme však i na masožravce, kteří o borůvky také nepřijdou.“

28. 8. DEEP DIVE do triků, prken a riversurfyziky s Jankem a Liamem / Vlny Štvanice

„Dozvíte se vše a mnohem víc o prknech, tricích a kvantové surfyzice.   Vše proběhne pomocí gamifikované, interaktivní prezentace se sci-fi tematikou.“

27. 8. – 3. 9. Figurama – mezinárodní malířské sympozium / Zámek Valeč


2. 9. 14:15 hod PRAHA FRANZE KAFKY – prohlídkový okruh

Praha očima jednoho z nejslavnějších světových spisovatelů minulého století.  Co všechno (ne)víte o Franzi Kafkovi. Jak dbal o svůj zevnějšek a o své zdraví?  Proč byl vegetarián? Jaký měl vztah s otcem nebo se ženami? Jak ho vnímali jeho  nejbližší a přátelé? Co napsal o Praze a jak ji proslavil? Sraz ve Vladislavově ulici za komplexem Quadrio, vstupné: 170 Kč. Prohlídka se uskuteční za každého počasí, nutná rezervace na tomas.kryl@email.cz.

 


Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (25. srpna 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Když je řeč o Radiu 1 – už máte knihu?

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat