Underworld očarovali berlínský Velodrom

foto Filip Macháček
foto Filip Macháček

Bez mučení přiznávám, že od koncertu Underworld jsem už zas tak moc nečekala. Přece jen jejich největším hitům je nějakých třicet let, světová hudba se posunula, zatímco sound kapely se nemění nijak moc. Ale pletla jsem se.

Set, který má mít tři hodiny (a v polovině přestávku s DJ setem?)? Konání ve Velodromu, což je divná zapuštěná věc na periférii Berlína, kam nadto musíte nasraně jít lijavcem skrz park, který barák obklopuje? Ani nejdrzejší taxi vás nepřiblíží ke vchodu, takže i když přistanete nejblíže, jak to jde, musíte do schodů, pak cestičkami nebo mokrou travinou a pak zase ze schodů, to vše s hordou opilých Němců?!! Mám já to zapotřebí?

Ale jooo! Protože i s těmi pivobryndajícími Teutony, dokonce i ve zvuku, který se místy nesympaticky odráží, může kouzlo fungovat. A jak.

Principem večera bylo nadšené odevzdání se. Karl Hyde a Rick Smith se (za doprovodu světel, které ve velké kulaté hale působily více než skvěle) se do setu naprosto položili. Všechny emoce a energie, které přinesli, se zesílily a kolektivní radost byla nad očekávání úžasná. Ukázalo se, že desítky let staré skladby jako Juanita nebo Mmm… Skyscraper, I Love You nebo King of Snake se vznášejí mimo čas a dokážou nabudit euforické pocity stejně silně jako tehdy, možná že dokonce i víc.

Koncert byl rituálem, taneční extází, která rezonovala i v posledních řadách plochy. Naprostá radost a nadšení, souznělé potěšení ze starých skladeb i novější produkce. Vypnete rozum, uvolníte emoce a necháte se rozblažit. Možná by člověk v roce 1994 neřekl, že na Dark & Long (ve skvělé verzi Dark Train) se bude rozvlňovat ještě i 30 let poté na podlaze, která lepí, mezi lidmi, kteří taky lepí. Ale vlastně je to jedno, jakékoli úvahy a chytristiky se z hlavy velice snadno dostávaly pryč díky hudbě, tanci a naladění publika. Úžasný večer.

 

Setlist

Set 1

Low Burn
Nylon Strung
Trim
Dirty Epic
Soniamode (Aditya Game Version)
Kittens
Mmm… Skyscraper, I Love You
Juanita 2022
Tin There

Set 2
Jumbo
denver luna
S T A R
Pearl’s Girl
Dark & Long (Dark Train)
Two Months Off
Rez / Cowgirl
and the colour red
Border Country
Fen Violet
King of Snake
Born Slippy .NUXX

 

Underworld

Berlín, Velodrom

22.3.24

Comments

comments

Vyhledat