Zebra Katz a Tricky naživo v Berlíně

Tricky je na turné s novými verzemi starých skladeb z alba Maxinquaye. Nový merch, jiná zpěvačka a středně velké, skoro vyprodané sály západní Evropy. Na tour s ním je Zebra Katz, o kterém poslední dobou nebylo tak slyšet. Jaké to je na vlastní oči?

Super. Aspoň v Berlíně tedy. A to i když tenhle typ hudby není úplně ideální pro prostředí divadla, kde musíte sedět na svém místě. Když v tom samém sále (Theater des Westens) nedávno vystupovali  Kruder & Dorfmeister, publikum hned začátkem koncertu vstalo a večírek protančilo. Tady zůstali lidi až na výjimky sedět, ale hudba byla přece jen poslechovější, takže to dávalo smysl.

Blízký předskokan

Zebra Katz se sice nejvíc proslavil odpíchlejšími kousky, zejména Tear the House Up (spolupráce s Hervém) byl klubový taneční hit. V reálu má ale spoustu pomalejších, spíš trapových věcí, a tady zvolnil ještě více – jeho největší hitovka Ima Read zazněla ve zpomalené podobě a dala pocítit, jak vlastně blízko je tenhle rapper jamajsko-amerických kořenů Trickyho stylu. Který je valivý, výhrůžný někdy pomalý až nesnesitelně. Zebra Katz, který nyní bydlí v Berlíně, by rozhodně stál i za samostatný koncert. Od roku 2020 (album Less is Moor) nic nevydal, koncerty neanoncuje, ale síly, schopnosti eskalovat napětí a charismatu má!

 

Trickyho poslední sólové studiové album Fall to Pieces je ostatně taky z roku 2020. Následovalo ho ale loňské When It’s Going Wrong, kde je jako spoluautorka, tedy ne jen jako zpěvačka, uváděna polská zpěvačka Marta. S ní točí a koncertuje už od roku 2017. Tricky spolupracoval i s řadou dalších vokalistek, ale Marta s ním funguje obzvláště dobře koncertně i studiově: její hlas má v sobě něco étericky nevinného, a to něco skvěle pasuje k Trickyho zlobnému projevu, který prozrazuje spoustu problémů, ne vždy zcela zažehnaných. Vůbec to k sobě vše výtečně šlo: dorovodná kapela byla sice jakoby poněkud druhotnou součástí show, ale zejména emotivní zvuk kytary a krásně plný sound bicích byly pro skvělý výsledek zásadní.

Temné vzpomínky

Tohle turné je sice oficiálně k albu Maxinquaye Reincarnated, které vyšlo loni a je to rozšířená verze jeho nejslavnějšího alba z toku 1995, ale v reálu zazněly i další skladby. Byla to vzpomínková akce a samozřejmě si nešlo nevšimnout, že Trickyho publikum není zrovna mládež. Podobně jako na Underworld o několik dní později to byli padesátníci a šedesátníci, už trochu unavení životem, možná byli i rádi, že seděli.

Každopádně Trickyho ocenili nadšeným potleskem, a dobře tak. Hudba to byla skvělá, naléhavá až akutní; Tricky se skladbami jakoby spíš zápolil než aby si je nějak radostně užíval, což ale znamenalo opravdovost a působivost. Ostatně Maxinquaye pro ně není jen radostná vzpomínka na úspěch: sám říká, že sláva po vydání jeho nejlepšího a nejúspěšnějšího alba ho spíše obtěžovala, což řešil stěhováním do New Yorku, kde se cítil anonymněji (později ještě vystřídal jako bydlistě LA, Paříž a Berlín, naposledy psali, že žije v Toulouse). Maxinquaye je tedy mnohahlavá hydra, kterou chce spíš pokořit než adorovat. Na pódiu se s naprostou opravdovostí bojuje, tahají se emoce, kontrastují naděje a beznaděj, Triky ej vtahován do minulosti a oddává se zápolení s každou skladbou na maximum.

Bylo to skvělé. Písničky jako Aftermath a When It’s Going Wrong jsou plné síly a nadčasové krásy, která v berlínském divadle temně zářila. Hrozivý morous Tricky místy zjemněl a nepůsobil už tak naštvaně na celý svět, ale i tak to jsou nadčasové příběhy o té odvrácenější stránce lidství. Jako koncert to fungovalo skvěle – ta síla tam pořád je.

Opravdu stojí za to vidět, co dokáže Tricky v roce 24 nabídnout.

 

Bonus: Pokud chcete, hodinový koncert Trickyho a Marty z loňsla je volně k vidění na youtubovém kanálu televize arte.

Setlist

 

Overcome
Ponderosa
Black Steel
Hell Is Round the Corner
Abbaon Fat Tracks
Suffocated Love
Pumpkin (Reincarnated)
Strugglin’ (Reincarnated)
Aftermath
Move Me
New Stole
When It’s Going Wrong
Moving Through Water
Vent
Lucien
Take Me Shopping
Here My Dear

 

Zebra Katz a Tricky

Theater des Westens, Berlín

20.3.24

 

 

Comments

comments

Vyhledat