Popmuseum připravuje dvojjazyčnou výstavu s názvem Cizinecká legie

Cizinec JE našinec! Alespoň co se české pop music týče. To dokazuje nová, dvojjazyčná výstava Popmusea s názvem Cizinecká legie, která představuje takřka všechny ty bystré ženy a muže, kteří za posledních skoro sto let přišli z různých koutů světa, aby zanechali svou stopu v historii popu (tuzemského).

„Od převratu hemží se v naší republice spousta cizinců ‑ hudebníků, cestujících do republiky na pasy jako artisté, a zde se z nich vyklubávají po čase lupiči pokladen, případně i špioni.“

Cizokrajných hudebníků, kteří se zapsali do historie české populární hudby, je několik desítek, možná i stovek. Někteří se zapsali pouze okrajově, někteří výrazněji (Tonya Graves, Bradley Stratton, Charlie One aj.): těm je na výstavě věnován větší prostor. Ačkoli je výstava zaměřená především na aktivní hudebníky, případně šedé eminence v pozadí (manažery, promotéry apod.), nemůžeme se vyhnout fenoménu expatských komunit žijících od 90. let minulého století především v Praze.

Proto najdete na výstavě i kratochvilný exkurs po stopách prvních barů, restaurací a jiných podniků, jimiž přistěhovalci měnili tvář nejen hlavního města – a nezřídka s hudebním doprovodem. Výstava představuje imaginární cizineckou legii české populární hudby především pomocí fotografií, ale také plakátů, či obalů desek – plus doprovodnými projekcemi, v nichž může návštěvník najít i některá zdánlivě opomenutá jména.

Součástí výstavy je audiovizuální sestřih. Volně – ovšem zcela tématicky – na vernisáž navazuje koncert písničkáře Justina Lavashe v sálu KC Kaštan. Výstava potrvá od 19. 10. do 25. 1. 2025

P. S.: Citát v záhlaví najdete v knize Lubomíra Dorůžky Karel Vacek (Praha, Panton 1978, s. 105) a pochází z dílny tehdejšího Odborového sdružení hudebníků. Pokud jeho tón někomu něco připomíná, pak ano, některé způsoby uvažování se nemění.

 

Comments

comments

Vyhledat