V Ďáblicích vznikla galerie, ve výkladech Včely je moderní umění

V pražských Ďáblicích vznikla nová galerie ve veřejném prostoru věnovaná současnému výtvarnému umění. Zájemci ji najdou ve vitrínách budovy bývalé družstevní prodejny Včela, kde aktuálně vzniká nový spolkový prostor Úl. V letošním roce se v galerii představí především díla spjatá s urbanismem, životem ve městě i přímo ďáblickým sídlištěm. Výstavní cyklus odstartovala výstava Mimo sezónu fotografa Štěpána Jílka.

 

Vitríny Frýdlantská přinášejí na jedno z největších pražských sídlišť zbrusu nový prostor pro prezentaci současného výtvarného umění ve veřejném prostoru. Galerie vznikla v prázdných vitrínách budovy bývalé družstevní prodejny Včela ve Frýdlantské ulici, kde aktuálně vzniká nový spolkový prostor Úl. Tematicky bude výstavní program, za kterým stojí kurátorky Petra Widžová a Josefína Frýbová, pracovat především s urbanismem, životem ve městě a sídlištních celcích, ale inspiruje se také konkrétními příběhy, místními občanskými a uměleckými iniciativami. “Chceme galerii tematicky uchopit tak, aby komunikovala s místem, ve kterém se nachází a navazovala na jeho specifika.”, doplňuje Petra Widžová.

 

Výstavní program pro rok 2021 nese název Prázdné místo a představí se v rámci něj šest výstav ,například fotografa Martina Faltejska, Terezy Bonaventurové nebo malíře Jakuba Janovského. Činnost galerie zahájí výstava absolventa brněnské FaVU VUT Štěpána Jílka s názvem Mimo sezónu, ukazující prázdnotu posezónních rekreačních středisek. V prezentovaném souboru představí výběr tří melancholických výjevů, jež charakteristicky dávají prostor pro doplnění “prázdného místa” a dovyprávění příběhu osobními vzpomínkami diváka.

 

Téma prvního výstavního cyklu se volně inspirovalo osudem budovy bývalé prodejny Včela, ve kterém se galerie nachází. Objekt, který majitel v minulosti plánoval revitalizovat na výškový obytný dům je nyní ve správě spolku Alternativa II. “Právě osud budovy i aktivita místních, či jejich vztah k sídlišti nás fascinoval a odráží se v pojetí galerie, jejím vizuálním stylu od grafika Davida Babky i chystaném doprovodném programu”, říká Josefína Frýbová.

 

Galerie Vitríny Frýdlantská vznikla ve vitrínách bývalé prodejny Včela v ulici Frýdlantská 26, kousek od zastávky Sídliště Ďáblice. V roce 2021 představí šest výstav a doprovodný program. Kurátorkami a zakladatelkami projektu jsou Josefína Frýbová a Petra Widžová. Prostory galerii zapůjčuje spolkový prostor Úl.

 

FB: @vitrinyfrydlantska, Instagram: vitriny_frydlantska

 

Comments

comments

Vyhledat