Vánoční nakupovací mayhem trochu jinak 

foto Skoba
foto Skoba

Aneb 8+1 tip na nakupování na Vinohradech a Žižkově

Už jen pár krátkých dní nás dělí od nadělovacího večera. Pokud patříte k těm, co ostentativně odmítají kupovat blbosti a pasírovat svojí tělesnou schránku skrz zhypnotizovanou masu zoufalců v nákupních centrech, zbystřete. Doba je mizerná, no shit. Rozebírat to netřeba. I v našem okolí je celkem dost férových řemeslníků, výrobců nebo prodejců, stylových krámků i vlídných a schopných lidí, kterým byznys nejede ne proto, že by byli lůzři, ale protože jim chaotické vládní uzavírky hází klacky pod nohy. Někoho postihují víc, někoho míň, ale ve výsledku je to dost mizérie. Tak jsme se rozhlédli kolem a tady je osm tipů, kde pořídit originální vánoční dárek a zároveň alespoň trochu podpořit alternativní shopping. Zaměřili jsme se na Vinohrady a Žižkov, protože tu žijeme, ale to neznamená, že jsme obsáhli všechno, co se tu vyskytuje, to rozhodně ne a nebyl to ani účel. Jen tohle jsou místa, která nějak konvenují našemu vkusu, máme je rádi a vám by jejich výčet třeba mohl pomoci vyřešit Ježucha.   

foto Mint

Mint 

Mint je naše láska od začátku, co otevřel v Mánesce. Teď je v Slezské 15, hned vedle Zmrzlináře. Vychytaně útulný secondhand, co není jenom o hadrech z druhé ruky, ale má specifickou atmosféru. Magdalena s Marianem, majitelé, které tam zastihnete i prodávat, moc dobře vědí, co dělají. Tohle je krám s přesahem. Nebavilo je nakupovat v nákupních centrech a nosit věci bez příběhu, a tak si vytvořili Mint – vždy čerstvý mix s láskou vybraných nových, secondhand i vintage kousků.

foto Mint

Přesně v duchu téhle filozofie Mint nabízí dokonalou selekci, ve které najdete dárek, za který se rozhodně nebudete muset stydět a ještě neodoláte a odnesete si i něco pro sebe. Kromě oblečení a bot nabízí i designové doplňky od firem jako Fundamental.Berlin nebo paperwallet, čepice od Oneday, eyewear Zanzan a další vychytávky. Garantujeme závislost, i kdyby to mělo být jen na kus řeči. Obvykle otvírají v poledne a končí kolem sedmé večerní, tolik oblíbené nightshoppingy s drinkem a hudbou se momentálně žel nekonají. 

Web: https://mintshop.cz

Never Enough 

Tihle hoši nemají nikdy dost a nevytyčují si zrovna malé cíle. Česká streetwearová značka rozbila svůj stan (rozuměj kamenný obchod BlackBox Store aka Chrám zkázy) na Náměstí Jiřího z Poděbrad 18. DJ sety, whisky bar, super interiér, tak trochu i galerie, to všechno z něj dělá dost výraznou položku na alternativní shopping mapě našeho hoodu. I když samo sebou jedou eshop, není nad osobní návštěvu.

foto Never Enough

Nakoukněte skrz výlohu, osmělte se, nebudete litovat. Kromě slušného portfolia vlastních věcí v prémiové kvalitě, navíc z devadesáti procent šitých v jejich pražské dílně (což se počítá!), prodávají i spřátelené značky, jako je třeba berlínský brand The Dudes. Ojedinělý koncept, spojující shopping a zábavu, tedy nakupování, popíjení, poflakování a poslech kvalitní hudby, je zkrátka top. Mrkněte i na tipy na dárky, pořídit originální a kvalitní prezent rozhodně nebude problém. Mým favoritem stále zůstává Silverfish, „rybička“, kultovní zavírací kapesní nůž s logem Never Enough vygravírovaným na čepeli i luxusní krabičce. Kluky v BlackBoxu najdete každý den kromě neděle od oběda do večerních zpráv. 

Web: https://www.neverenough.shop

foto Never Enough

Kartotéka

Kartotéka je asi nejnovější akvizice našich tipů. Jana, která to do ní má coby verzatilkou dohodil, už o ní psala, ale v rámci komplexnosti je opakování nevlastní matka vědění, že? Od názvu, přes interiér, krásné retro logo až po samotný sortiment je Kartotéka přísná dotaženost, o tom žádná. Web mají taky krásný, včetně rozhovorů se zajímavými výtvarníky a umělci, eshop included, of course. Jenže tohle místo prostě musíte vidět. Dýchne na vás vlídný duch retro papírnictví a projedete se časem zpátky do dětství, kdy jste začali objevovat magii ručního psaní. Někomu to holt zůstalo.

Kartotéka, foto Adriana Fialová

Kartotéka nabízí precizní zastoupení toho nejlepšího z papírnických potřeb z celého světa. Mými favority z jedné letmé návštěvy je ale trojice printů s retro designy Vilibalda Weinzettla, které původně vytvořil na krabičky od sirek vyráběných v Solo Sušice. Každá ze tří replik v provedení sítotiskových mágů 44 Print je v limitované sérii 42 kusů, ve stejném množství, jako byl počet sirek v krabičce. Pokud hledáte sofistikovaný, praktický, originální a ehm, krásný dárek, tenhle pidikrámek je jasná volba. Otevřeno má od úterý do pátku od jedenácti do půl sedmé a sídlí v ulici Fibichova 7. 

Web: https://kartoteka.store

foto Adriana Fialová

Skoba

O knihařské dílně se sociálním přesahem Skoba už jsme kdysi také psali. Můžete využít jejich eshop a objednávku si vyzvednout v prodejně, která je zároveň i dílnou v každý pracovní den od dvou do sedmi večer. Kromě stálého sortimentu Skoba nabízí i výrobu diářů, zápisníků, skicáků a fotoalb na míru, podle individuálního přání zákazníka. V normálním režimu pořádají i workshopy v domácím kreativním prostředí, s kávou a bábovkou. V dílně vás naučí základy brožované vazby, dozvíte se leccos o výrobě a odnesete si domů svůj vlastnoručně vyrobený zápisník. Až se svět probere z šílenství a hysterie a vrátí se zpět do přívětivějšího módu, tohle je věc, která se jeví jako skvělý dárek s bonusem a puncem originality. Dárkové poukazy můžete ale zakoupit už teď a obdarovat někoho blízkého s kreativním duchem. Bude vás blahořečit a navíc pomůžete užitečným. Skobu najdete v Ševčíkově 4, kousek od Paláce Akropolis. 

Web: https://www.iskoba.cz

foto Skoba

Deafmessanger  

Z podobného ranku, ale ještě trochu jinak, je partička Deafmessanger. Jsou to moji sousedi přes ulici, známe se dlouho. Lubomír Kuča, kterému nikdo neřekne jinak než Kučin, založil značku Deafmessanger v létě 2005. Nyní jsou tři – postupem času se přidal kamarád a kolega v dílně Vitakr a Luise, která má na starosti mezinárodní distribuci. Jejich stěžejním artiklem jsou velmi svébytné, ručně vyráběné diáře, které najdete v jejich eshopu i v pár obchodech po Praze a v dalších asi padesáti zemích světa. I když je Deafmessanger poměrně provařená záležitost, díky originalitě uměleckého provedení a neustále inovaci designů je jejich produkce konstantním aspirantem na atraktivní dárek. Už i pro další aspekty, jakými je jednak filozofie koláží vytvořených z vyhozených a opuštěných věcí, kterým dávají nový život, jednak i cílená spolupráce s chráněnými dílnami a malými, lokálními firmami, kde můžou lehce kontrolovat kvalitu a původ produktů.

foto Deafmessanger

Recyklace, udržitelnost, DIY přístup. To nejsladší na nich je ale sortiment, který se od nejrůznějších diářů, skicáků a pohlednic rozrostl o úchvatné puzzle, unikátní dřevěné vázy a objekty z poničených stromů, sprejované obrazy na zakázku, přání, obaly na knížky, tašky a další kouzelné věci. Objednejte na jejich eshopu a pokud jste lokální můžete si vyzvednout v Mánesově 70 a osobně se potkat s tím nejmilejším punkáčem co znám, Kučinem. 

Web: https://www.deafmessanger.com

foto Deafmessanger

Kro Kitchen 

Krůčko vtrhlo na Vinohrady jako velká voda. Malé, ale progresivní bistro pozvedlo místní gastronomii o několik levelů výš a dalo jí punc lokální nezaměnitelnosti. Jejich doménou je, jak už název napovídá, grilované kuře. A to teda umí famózně. Ať už samotné, nebo jako základní ingredienci signature jídel. Slovutné kurčo na paprice už sice dnes v nabídce nemají, ale leckdo na něj stále s láskou vzpomíná. Vlastní kimchi je skvost. Stejně jako další vychytávky – nachos z fermentovaných brambor, karamelizované zelí s křenovou pěnou, konfitovaný topinambur, oříškové máslo se sojovkou, zauzená majonéza, sezonní čtvrtka s kaštanovou nádivkou… tak bych mohl pokračovat dál, ale nebudu. Už se vám sbíhají sliny, ale říkáte si, proč vám doporučuju restošku, máte snad někomu nadělit pod stromek grilovaného opeřence?

foto Kro

To asi spíš ne, ale Kro Kitchen kromě toho, že skvostně vaří a nově i produkuje vlastní pečivo, taky prodává svoje produkty v dárkovém balení. Dokonalou Kro hořčici se zázvorem, piri-piri omáčku, libečkový olej, kimchi, originální vaječný likér, co důstojně odpálkuje vaječňák ze Salka a tuzemáku, Kro gin 66, Spicy Penicillin a další vychytávky, buď ve vánočním boxu nebo samostatně. Navrch je můžete podpořit koupí trička, tašky, batohu nebo čepice s logem Kro a darováním voucheru taky rozhodně nic nepokazíte, naopak. Bistro je na Vinohradské 66, otevřeno mají od jedenácti do osmi večer a většinu věcí koupíte jak online, tak i tam fyzicky a ještě si dáte možná skvělý oběd nebo večeři od cesty.  

Web: https://www.krokitchen.cz

foto Kro

Spoko 

Spoko – domácí produkty z domácích surovin, se kterými se nemusíte bát o svůj pajšl. Prodejna chříčského piva. Eklektický punkový prostor na Vinohradech. Tak sami sebe definují tihle patrioti se smyslem pro humor, uctívači zahálky a výrobci produktů, které jakoby z dálky mámivě volaly Kup si mě a daruj. Jednoduše na webu naklikáte a odešlete objednávku. Tu vám připraví k vyzvednutí v Sázavské 9 od šesti do sedmi večer.

foto Spoko

Není prý jejich silách zatím něco odesílat, nebo nedej bože provozovat eshop, ale to neva, ne? Aspoň je trochu sranda. Mají vánoční designové pivní sety, vývary, nejrůznější druhy lákavě vypadajících čatní, bylinky, pomazánky, karamelizované hrušky, kachní a vepřové rillettes, kachní demi-glace, cukroví i chleba. Sympoš skvadra a pokud máte v úmyslu obdarovat blízké pochutinou, vybodněte se na fádní dárkový koš a poskládejte si vlastní z jejich věcí. Bude to neotřelé, fancy a navrch podpoříte lokálního výrobce, takže všichni spoko. 

Web: https://spoko.cz

 

 

foto Book Therapy

Book Therapy 

Alkohol? Ne, raději knihu. Když knihu, tak kvalitní knihu, hezkou knihu, stylovou knihu. Ideálně v čistém designovém prostředí, s příjemnou obsluhou a pečlivým kurátorským výběrem. To všechno nabízí Book Therapy. Eshop je taky volba, ale držet knihu v ruce, cítit vůni potištěného papíru a jeho strukturu pod prsty je tak trochu rituál. Můžete si dokonce rezervovat půlhodinku na ničím nerušený privátní výběr. Něco to sice stojí, nicméně v klidu a obklopeni atmosférou, která už sama o sobě povznáší ducha můžete selektovat z toho nejlepšího, co se urodilo. Od krásných a vkusných dětských knížek až po… no, kam vás až napadne, najdete tu skoro všechno. Design, architekturu, jídlo, módu, lifestyle, české i světové knihy a magazíny. Dárkové vouchery jsou samozřejmostí. Mají otevřeno každý den od jedenácti do osmi večer, v neděli do šesti. Book Therapy sídlí v Římské 35 na Vinohradech. 

Web: https://booktherapy.cz


1 extra tip od Jany:

V klidné vinohradské ulici Lužická najdete malý a malebný obchod s vinyly. Jmenuje se Gram Records a čeká tam na vás třeba Björk. Pokud někomu dáváte pod stromeček gramofon, nebo jste si o něj napsali Ježíškovi, můžete zde přiživit nově vznikající zálibu.

Web: https://www.gramrecords.cz

foto Gram Records

Comments

comments

Vyhledat