Venerologická poradna: bílý výtok

Foto Eiliv Aceron via unsplash.com
Foto Eiliv Aceron via unsplash.com

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den,

po delší době jsem měl nechráněny sex se svoji stálou partnerkou. Druhý den ráno po sexu jsem měl bílý výtok z močové trubice, stejně tak večer. Přes den ok. Potom 3 dny nic a po třech dnes ráno opět kapka. Jiné obtíže, jako pálení při močení a podobně nemám. Je možné, aby se nějaký zdravotní problém objevil takto rychle? A je běžné, aby se např. u kapavky objevil výtok, ale ne otok a bolest? Děkuji

Přeji pěkný den

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,

výtok vzniklý takto rychle po sexu většinou se samotným sexem nesouvísí, respektive není projevem klasické pohlavní nemoci, jako je kapavka nebo chlamýdiová či mykoplasmatová uroinfekce. Spíše se jedná o „probuzení“ saprofytických bakterií – mám na mysli streptokoky, stafylokoky nebo hemofily, které normálně žijí bezpříznakově v oblasti zevního ústí močové trubice, ale po sexu i vlivem nastydnutí se někdy aktivují a projevují se formou lehkého bílého výtoku bez doprovodného svědění či pálení či otoku. Vyšetření je nutno provést formou výtěru z močové trubice, kdy pacient se doství k vyšetření nevymočen.  Takže moje rada, dostavte se nevymočen na spádovou venerologickou ambulanci a do té doby sex pouze s kondomem, neboť tyto bakterie jsou sexem přenosené na partnerku.

S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

 


MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

Comments

comments

Vyhledat