Venerologická poradna: chlamydie a syfilis

Photo by Biel Morro on Unsplash
Photo by Biel Morro on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobry den, pane doktore,
vice nez pred mesicem jsem mel rizikovy pohlavni styk a dotycna mi sdelila, ze se od ni v minulosti nekdo nakazil chlamidiemi, ale ze ona je nsprosto zdrava.
Po 4 dnech jsem dostal lehky zanet spojivek, take se mi udelala prasklinka navrtu … trval asi tyden … kapal jsem septonexem. K tomu po tydnu vznikly pocity lehkych bolesti bricha a trochu tresavka.

Po 10 dnech jsem odeslal vzorek ranni moci do Elizabeth farmakon k testu na pohlavni nemoci.
Vse negativni.
Kamarad mi predepsal Azitromycin 1g v jedne davce.
Priznaky se snizily, ale zacala lehka bolest / tlak okolo uší, tak po dalsich asi 10 dnech beru Doxybene 200g jednou denne asi v 9h PM. Po 9 dnech zadny vysledek. Uši stale citlive i uzlinky pod nimi. Dokonce pod jednim se vytvorila odreninka, ale bez drbani sama. Pretrvava pocit tlaku, neznatelneho otoku hlavne leveho ucha. Mam jeste 11 tablet Doxybene 200. Co kdyz leky doberu a bolesti usi se nezbavim?
Navic mam pocit, ze me lehce brni nohy a kolena boli vice nez obvykle. Pro upresneni je mi 50 let. Prosim tedy o radu.

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,
na začátek Vás uklidním. Všechny tyto Vámi popisované příznaky nemají co do činění s nákazou urogenitálními chlamydiemi. Myslím, že užívání antibiotik – Azitromycinu a nyní  Doxybene je naprosto zbytečné a ireleventní kvůli léčení pohlavní choroby. Vše mě příjde jako psychosomatická symptomatologie. Moje rada je,  vysadit zcela antibiotika, užívat probiotika – Lactobacilu 1xd minimálně 14dní. A pro jisototu se dostavit 14dní od vysazení Doxybene na spádovou venerologickou ambulanci k preventivními vyšetření na urogenitální chlamydíe a kapavku. Dostavit se nevymočen a pokud jste té dámě prováděl orální sex, tak mějte nevyčištěné zuby a buďte na lačno k provedení výtěru z krku.

Otázka:

Rada by som sa informovala moje problémy začali zimnicami bolesťami kĺbov chrbtice boli mi naordinované ATB po troch dňoch som sa vyhodila celá nohy ruky chrbát brucho vo vlasoch bola som na koznom kde mi robili ster ktorý alergiu na liek nepotvrdil chcela by som sa informovať či nemôže ísť o sifilisticke vyrážky aj keď som pred tým problém nemala foto prikladám dakujem

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,
nezlobte se, ale protože nemám žádné informace o možném rizikovém styku, ani nic bližšího ke kožnímu nálezu, zda nemáte nález na genitálu a ani obrázek není zřetelný, tak Vám neumím odpovědět na otázku, zda se jedná o projevy syfilis. Můj názor je, že se jedná pouze o alergickou reakci po antibioticích, tato alergie se nezjištuje provedením stěrů.

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat