Venerologická poradna: dubnové otázky

Bartholomäus Steber: Léčba syfilis , 1497
Bartholomäus Steber: Léčba syfilis , 1497

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Měla bych dotaz zda užívání antibiotik Azitromicin může ovlivnit výsledky testů na pohlaví choroby.  Nechala jsem se testovat, ale bohužel jsem v tu dobu brala lék azitromicin na úplně jiný problém. Výsledky testů byly negativní.

Děkuji

Odpověď:

Milá paní,
odpovím Vám jednoznačně – ano, makrolidová antibiotika Azitromycin mohou ovlvnit výsledky tetsůt na pohlavní choroby ve smyslu nálezu falešné negativity. Vhodné by tedy bylo tyto testy opakovat minimálně 14dní po dobrání poslední tablety antibiotika.

S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

Dobrý den,

Mám na Vás prosím dotaz ohledně krevního testu na Syfilis. Rizikový styk jsem měl  před 7 lety. Nyní jsem byl na krevním testu VDRL , TPHA s výsledkem negativní. Na internetu jsem dočetl, že pokud se nemoc dostane do latentního stádia tak jej krevní testy nemusí odhalit. Tzn. že budou falešně negativní. Nevím zda je to pravdivá informace a proto bych Vás chtěl poprosit o odpověď a vysvětlení. Popř. jaký test provést abych měl jistotu spolehlivého výsledku po takové době od rizikového styku.

Předem děkuji za odpověď která je pro mě velice důležitá.

Odpověď:

Milý mladý pane,

testy na syfilis se skládají z nespecifických testů na antigeny podobné antigenúm, které jsou vlastní bakterii Treponema palidum, která způsobuje syfilis a ze specifických testů, které jsou přímo proti antigenům Treponema palidum. Pro určení diagnozy syfilis je důležitá pozitivita ve specifických testech, mezi které patří i test TPHA. A Falešně negativní testy jsou pouze testy, které jsou prováděné v inkubační době, která  pro syfilis je tři měsíce. Protože jste si nechal provádět testy 7 let od rizika, tak jim opravdu můžete věřit a svoje trápení hodit za hlavu.

S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

Dobrý den, nedávno jsem si všimla tohoto pupínku nebrala ho nějak v potaz zda by mohlo o neco jít, mačkala jsem to a nic se nedělo 🙁 nejak myslim aby to nebyli gen. bradavice… dole ty tmavsi myslim, ze jsou snad jen pihy ale tato nad posevackem me celkem desi, dekuji za odpoved. Dale by me zajimalo ze jsem mela jakysi pupinek cca v 15 letech pohlavni styk snad jen s jednim chlapcem a stalym.. tez jsem si ho packala, ted si nevzpominam zda sel ci nesel vymackat a napadl me syfilis… mam takove divne brneni po tele s neurologem v resi ale zatim vse vyloucene, bylo by mozne aby se u me projevil jakysi neurosyfilis … takto cca po 10 letech, krev si necham radeji odeprat, ale za pripadne odpovedy budu moc rada… jeste dodam ze ve svych 16 letech jaem prodelala gen. opary s castou recidivitou… dekuji

Odpověď:

Dobrý večer slečno,

podle Vašich poslaných  obrázků si myslím, že tmavé projevy jsou zcela jistě pigmentové afekce, neboli pihy. A ten rozmačkaný projev může být právě projev genitálního oparu, zejména, pokud Vás tento projev bolí. Pokud je bez obtíží, tak by se mohlo jednat o furunkl neboli nežid. Ani jedno ani druhé však není projevem syfilis. Ideální by bylo objednat se na spádovou venerologickou ambulanci , kde Vám ošetří a vyléčí nález na genitálu i naberou protilátky na syfilis

S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

Dobrý den pane doktore, měl jsem kontakt s promiskuitní ženou, erotickou masérkou, ale může mít i jiné profese. Líbali jsme se dosti dlouho pouze na rty, žádné hluboké líbání. Mám obavy, zda jsem se nemohl nakazit z úst do úst kapavkou, prý je to možné i běžným líbáním. Četl jsem, že kapavka v dutině ústní může probíhat bezpříznakově, takže ji člověk nepozná. Existuje nějaký samotest na testování kapavky v dutině ústní volně prodejný v lékárnách? Nebo lékařské pracoviště, kde anonymně provádějí test na kapavku v dutině ústní? Dále bych se chtěl zeptat, jaký je průběh kapavky pokud byla do těla zanesena ústy, když může v dutině ústní probíhat bezpříznakově. Projeví se i v tomto případě nakonec zánětem močové trubice a močového ústrojí, nebo může z bezpříznakového průběhu v dutině ústní přejít rovnou dále do těla a napadat další orgány? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vážený mladý pane,

kapavka se běžným líbáním nedá přenést, opravdu to nelze.Jak jste se dobře dočetl, kapavka v ústech je z 80% bezpříznaková nebo se projevuje jen mírným škrábáním v krku či pocitem cizího tělesa v krku. Samotesty na vyšetření kapavky samozřejmě asi v lékarnách jsou k dispozici, ovšem velice bych pochyboval o jejich vyýpovědní hodnotě.No a ve venerologických ambulancích Vám testy na pohlavní choroby, včetně vyšetření na kapavku, rádi provedou, ale pod Vaším rodným číslem, ne anonymně. Kapavka se z dutiny ústní nenapadá genitál či konečník, k přenosu dojde vaginálním či análním sexem.

S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka


 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

Comments

comments

Vyhledat