Venerologická poradna: infekce HPV v těhotenství

Foto Alexander Krivitskiy via unsplash.com
Foto Alexander Krivitskiy via unsplash.com

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den, potřebovala bych trošku uklidnit.

Je mi 27 let. Za 2 měsíce mám rodit a na kožním mi našli kondylomata v pochvě. S tím, že prý mám být vklidu, že se v těhu u nekoho mohou objevit. A po porodu také zmizet sama. Naštěstí jsou jen 2 a drobné ale prý pokud se to nestihne odstranit včas, půjdu na CS aby se miminko neinfikovalo. Pálili mi to zatím jednou dusíkem a doporučili posilovat imunitu a „být psychicky vklidu“ – to poslední jde velmi těžko. Byla jsem v dětství očkovaná, ale myslím, že pouze vakcínou Cervarix. Nicméně, s partnerem jsme už 2 měsíce neměli styk. Ale i tak se bojím, že jsem ho mohla bradavičkami nakazit a ohrozit (pokud tam ty bradavičky už byly a nevšimla jsem si jich třeba dřív). Mám ho někam rychle poslat preventivně aby se mu to nerozjelo? Stále ho kontroluji a myslím jen na to, že bude mít kvůli mně stejné potíže nebo hůř. Na internetu si čtu jen šílené články o rakovině a o nikdy nekončících rozlezlých kondylomatech, kterých se nejde zbavit. To bych se asi zhroutila kdybych mu zavinila nějakou závažnou rak nemoc. Můžete mne prosím trošku uklidnit a poradit? A ještě otázka, pokud by se do porodu nepodařilo odstranění, jaké nejefektivnější metody jsou účinné aby nebyla recidiva? Slyšela jsem o CO2 laseru. Děkuji moc

Odpověď:

Dobrý večer budoucí maminko,

nejprve Vás uklidním,  infekce HPV je velmi častá, je to v podstatě nejrozšířenejší sexuálně přenosná záležitost.  Řada z nás se s ní ve svém sexuální životě setkala, ale díky své imunokomptenci vytvářet protilátky proti HPV virům se nám jí podařilo zlikvidovat dříve, než se klinicky mohla projevit. Je pravda, že pomáhá i vakcinace a sice nonvalnetní vakcínoui Gardasil, která je účinná zejména proti low risk HPV 6 a 11, které jsou zodpovědné za vznik kondylomat. Práve, že kondylomata patří do skupiny méně rizikových HPV (low risk), které nezpůsobují rakovinotvorné bujení! Proto buďte prosím v klidu, nejste Vy ani partner v ohrožení rakovinou, navíc Vás kontroluje určitě velmi pečlivě Váš gynekolog, prováděl v graviditě  i odběr na  cytologické vyšetření. Váš partner by se měl sám – nebo s Vámi, aby to bylo zábavnější a příjemnější, prohlížet, zda v oblasti genitálu či okolí se mu netvoří drobné bradavičky. Pokud do 6 měsíců od prvních Vašich příznaků nic nenajdete, tak můžete být v naprostém klidu. Na a i kdyby se mu objevily, tak ať vyrazí na spádovou  venerologii, kde si tím budou umět poradit. Možností odstranění je více – od kryace dusíkem přes aplikaci Podpphylinu nebo laserové odstranění či lokální konzervativní terapii  5-fluorouracilem (Verrumalem).  U Vás odstranění laserem se jeví jako nejefektivnější, pokud tedy nepomůže aplikace tekutého dusíku. Sama zatím užívejte preparáty na podporu imunity, například hlívu ústřičnou nebo Echinaceu.

Držím palce , ať vš dobře dopadne a zbytečně se nestresujte,

S pozdravem  MUDr. Přemysl Procházka

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

Comments

comments

Vyhledat