Venerologická poradna: Opět na téma ureaplasma

Venerolog MuDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně. 

 

 

Otázka:

Dobrý den, 

minulý rok jsem byla 3krát léčena 3 týdny antibiotiky na ureaplasmu. Antibiotika nezabrala a na kontrole po 3 měsících byla stále pozitivní. Již třičtvrtě roku mám jiného stálého partnera a rádi by jsme se pokusili o miminko. Gynekolog řekl, že to tak necháme.  Mám však bílý nezapáchající výtok. 
Ráda bych se jí však zbavila a byla zdravá.
Nemáte pro mě nějakou radu?
Děkuji předem. 

 

Odpověď:

Dobrý den, mladá paní,
náhled na řešení nálezu ureaplasmat v pochvě je velmi různorodý. Obecně se ureplasmata jako součast saprofytické tedy „normální“ mikroflory děložního čípku léčí pouze v případě, že žena má patologický – tedy zapáchající zabarvený výtok, jehož původ nelze nijak objasnit a má stejný nález i sexuální partner. Avšak velmi často se stane, že ,i po adekvátní a doporučené léčbě antibiotiky, ureaplasmata v pochvě  přetrvávají dále. Tehdy  je opakovaná léčba antibiotiky kontraproduktivní, vede spíše k přemnožení kvasinek v pochvě a pokud je nález chudý, omezený pouze na nezapachající čirý výtok, tak se již další léčba antibiotiky nedoporučuje.  A nebojte se, tento nález není překážkou v otěhotnění a není rizikem pro normální vývoj plodu.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

Dobrý den. Měl jsem chráněný styk, ale po cca týdnu jsem začal mít výtok z penisu. Pak jsem začal brát antibiotika. Chtěl jsem se zeptat, zdali stačí týdenní odstup po dobrání atibiotik, aby nedošlo k ovluvnění výsledků vyšetření na kapavku. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, mladý pane,
je otázka, kdo vám nasadil antibiotika.. pokud kvůli Vám udávanému výtoku z penisu,tak to určitě nebyl dobrý postup..mělo se provést vyšetření a až dle nálezu nasadit antibiotika. No ale to už nevrátíme, že?! Takže k Vaší otázce.  Aby se vyloučila možná falešná negativita výsledků vyšetření, je nutné počkat minimálně 12 dní od ukončení antibiotické léčby. A potom se dostavit k vyšetření do spádové venerologické ambulance. Přípraven na výtěr z uretry (nevymočen), eventuálně při aktivním orálním sexu i připraven na výtěr z krku (nečistit si ráno zuby, nejíst, nepít, nekouřit).
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

dobrý den, prosím o pomoc, bol som u prostitutky, dotýkal som sa prstami jej zadku /nie priamo analu/ a potom som si chytil tými prstami žalud na penise. Je možný prípadný prenos syfilisu, ak by náhodou ona mala. Na koži nemala žiadne vredy a pod.

Odpověď:

Dobrý den, mladý pane,
no, v první řadě bych chtěl podotknout, že komeční sex je vždy rizikový. Ale pokud jste s prostitukou sex neměl a dotýkal jste se prsty jen jejích hýždí a potom svého genitálu, tak přenos syfilis i jiné pohlavní choroby nepřipadá v úvahu. Pokud ale k sexu i třeba chráněnému došlo, tak je to potom jiná kapitola a určitě se dostavte na vyšetření do spádové venerologické ambulance, kde s Vámi lékař probere situaci a navrhne vyšetření.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka
Otázka:
Dobrý den,

S přítelem se léčíme z kapavky. Oba užíváme už nějakou dobu antibiotika, ale máme spolu nechráněny sex. Je to stále rizikové?
Přítel je toho názoru, že to je podobné jako u angíny…   Že když už člověk začne brát antibiotika, tak už není přenašeč.
Díky za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den, mladá paní,
při léčbě kapavky jste jistě oba dva s přítelem při zahájení léčby podepsali i zákaz pohlavního styku do odvolání. Odvolání je až po třech kontrolách po léčbě, není totiž vůbec jisté, že antibiotika zaberou a hlavně pro každého z Vás můžou být tyto antibiotika různě citlivá. Takže se může jeden vyléčit a druhý vůbec a tedy toho vyléčeného opět nakazit. Takže je hrubá chyba, jestli jste nedodrželi přísný zákaz sexu (jedná se i o zákaz sexu s kondomem včetně orálního sexu  a určitě již tento zákaz respektujte a  hlavně svého venerologa při kontrole informujte o této skutečnosti.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat