Venerologická poradna: Streptococus Agalactiaeu a syfilis

Photo by Emma Simpson on Unsplash
Photo by Emma Simpson on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně. 

 

 

Otázka:

Dobrý den, pane doktore,

Mám na Vás tento dotaz:

Manželovi byl výtěrem z penisu zjištěn Streptococus Agalactiaeu , měl takové červené fleky. Já mám stěr z pochvy v pořádku, microflora je prý naprosto v normě. Jak je možné, že já to nemám? Lze se nakazit s tímto manželovým projevem jinak než sexuálním stykem? Máme dvě děti, tak aby to nechytly.

 

Odpověď:

Dobrý den  mladá paní,
Streptocococus agalactiae je relativně běžný mikrob, který se často nachází na sliznici předkožky, glandu eventuálně ve výtěru z uretry. Někdy způsobuje pálení při močení, může se projevovat i zarůžověním na glandu penisu. Partnerka se nemusí vždy nakazit. Ale jinak než sexem se tento mikrob nepřenáší.

 

 

Otázka:

Dobrý den,

chci zeptat na testování syfilis v době inkubační doby. Má smysl se nechat testovat po 28, 50 , 70 dnech od rizikového chování ? Mají tyto nějaký smysl? Vím ,že říkáte že 100% platný test je po 90 dnech. Jiní lékaři říkají, že testy jsou dostatečné průkazné i dříve, jak to tedy je.

 

Odpověď:

Dobrý den,
u pacientů, kteří byli  v jasném riziku, tedy v kontaktu s lues pozitivním pacientem a mají klinický nález , který svědčí pro možné onemocnění, tak provádíme odběry krve na protilátky i dříve než po  třech měsících.  U pacientů, kteří toto nemají a jdou v podstatě preventivně na vyšetření, tak opravdu vyšetřujeme až po uplynutí plné inkubační doby, tedy po třech měsících. Do té doby opravdu výsledky testů nejsou 100%.

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

Comments

comments

Vyhledat