Venerologická poradna: trichomoniáza, syfilis, ureaplasma i chlamydie

Photo by Sven Scheuermeier on Unsplash
Photo by Sven Scheuermeier on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

 

Otázka:

Dobry den, je možné, aby trichomoniaza neměla akutní fázi, řadu let byla bezpříznaková, a až po velmi dlouhé době se projevila akutním stadiem? Dlouholeté partnerce jsem vždy byl věrný, přesto se u ni trichomoniaza objevila. Takže buď jsem byl více než 15 let přenašečem bez příznaků, nebo nebo by ona musela být v chronické fázi, která by se letos po letech projevila, a nebo je v tom zásah zvenčí… děkuji

 

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,
protozoarní infekce trichomonádou je u muže velice často bezpříznaková, to znamená, že je opravdu jen asymptomatickým přenašečem. Kdy navíc není infekční pro partnerku, protože pokud vůbec má tuto infekci v močové trubici, tak jen v subklinické koncentraci. A sama partnerka zase může tuto infekci mít i bez souvislosti se sexuálním přenosem, prostě pouze jen v souvislosti s nerovnováhou ochranných probiotických bakterií v pochvě na jedné straně a potenciálně patogenních trichomonád na druhé straně.

 

 

Otázka:

Měl bych dotaz,nakazil jsem se Syfilis cca 3-4 měsíce zpět. Byla zahájena léčba injekčním penicillinem a první injekci jsem dostal před 2 týdny,druhou hned týden nato a moje otázka zní,zda-li jsem stále infekční? Popř. Jak dlouho trvá,než léčba zabere? A taky z hlediska zákona mohu mít pohlavní styk 3 týdny od zahájení léčby,ale pouze s ochranou? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.Přeji hezký den

 

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,
dle doporučených guidelines WHO se délka léčby syfilis řídí stádiem onemocnění, bohužel neznám Vaše výsledky, takže nemůžu úplně adekvátně posoudit, zda postačí uvedená léčba. V každém případě vše Vám určitě vysvětlil venerolog, který Vás má na starost. Obecně po ukončení antisyfilitické léčby je pacient neinfekční, ale jestli léčba plně zabere lze posoudit až z kontrolních testů. První náběr antisyfilitických protilátek se provádí 3 měsíce od ukončení léčby. Sex, který je do ukončení léčby zakázán, do té doby opravdu raději jen s ochranou.

 

 

Otázka:

Dobrý den, nevím zda stále poskytujete rady, ale zkusím Vám napsat.
Mám Chlamýdie a na ně nasazená antibiotika Deoxymikoin 100mg 2x denně na 14 dní.
V šestý den léčby jsem měl chráněný pohlavní styk s partnerkou, která je má taky. Dával jsem si pozor, ať kondom nespadne.
Zhatil jsem tímto rozhodnutím léčbu?
Čtu rozporuplné informace, někde se píše že při léčbě je chráněný sexuální styk možný.

 

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,
No, urogenitální chlamýdie jsou přenosné pohlavním stykem, pokud nejsou oba pozitivní partneři po léčbě negativní, nemají praktikovat sex ani s ochranou včetně orálního nebo análního styku. Nelze totiž dopředu vědět, zda nedojde k poškození kondomu při sexu. Pokud k tomu nedošlo, ani v rámci předehry jste neměli intimní kontakt bez kondomu, tak jste se nejspíše nemohli opětovně nakazit. Ale raději bych se o to příště nepokoušel a počkal se sexem až po oboustranném vyléčení, tedy při negativní kontrole.

 

 

Otázka:

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak mužů přijít k onemocnění ureaplasma? Je to přenosné jen pohlavním stykem nebo i jinou cestou? Jak dlouho mužů tuhle nemoc mít než se projeví ? Jsem vdaná 7 let a jiného sexuálního partnera jsem v manželství neměla tak mě to zajímá jestli to tedy byla nevěra z manželovi strany. Můžete v těle přetrvávat třeba i 7-8 let než se nemoc projeví ? Děkuji za informace jsem z toho úplně na nervy děkuji

 

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,
ureaplasmata i mykoplasmata patří mezi takzvané saprofytické bakterie, které se mohou v pochvě a na děložním čípku vyskytovat téměř zcela běžně i nezávisle na sexuálním životě. A nejsou projevem infekce. To stane pouze tehdy, když dojde k jejich přemnožení. At´ už nepoměrem probiotických bakteriím které právě chrání pochvu před superkolonizací ureplasmat a mykoplasmat, nebo hormonálními změnami v organismu ženy. U ženy tedy často bývá tento nález zcela bez klinických projevů, pouze při jejich přemnožení se projeví gynekologickým zánětem a tehdy je žena pro partnera infekční. Muž povětšinou není pozitivní, ale může se nakazit od ženy, která má právě přemnožení této bakteriální flory. Snad jsem Vás aspoň trochu uklidnil.

 

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat