Video: Strapo natočil píseň k filmu Zpráva

Foto z filmu Zpráva -Noel Czuczor a Peter Ondrejička
Foto z filmu Zpráva -Noel Czuczor a Peter Ondrejička

Film Zpráva Petra Bebjaka bude promítán 27. ledna u příležitosti celosvětového dne holocaustu prostřednictvím Centra Simona Wiesenthala v USA, tvůrci představují píseň k filmu.


Koprodukční snímek Zpráva režiséra Petra Bebjaka natáčený také v České republice měl být uveden do českých a slovenských kin u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu 28. ledna. Kvůli pandemii koronaviru je premiéra v tuzemsku plánovaná zatím na jaro 2021. Film Zpráva bude však 27. ledna, v den osvobození největšího nacistického koncentračního tábora v Osvětimi v roce 1944, promítán v USA prostřednictvím mezinárodní židovské organizace pro lidská práva Centrum Simona Wiesenthala se sídlem v Los Angeles. Po promítání bude následovat online debata s režisérem Bebjakem a představitelem hlavní role Noelem Czuczorem moderovaná držitelem Oscara Richardem Trankem.

 

Do české distribuce Zprávu uvede společnost Falcon. V tuto chvíli tvůrci dávají k dispozici píseň k filmu, jejímž autorem je slovenský raper Strapo. Producenti chtějí hrdinský čin dvou mladíků přiblížit také mladším divákům. Píseň k filmu zde: https://vimeo.com/503047048

 

Slovensko-česko-německý snímek Zpráva, aktuálně slovenský kandidát na Oscara, byl nedávno také vybrán mezi distribuční tituly renomované americké společnosti Samuel Goldwyn Films. Ta vedle Bebjakovy Zprávy zakoupila z čistě evropských snímků práva ještě na nedávného vítěze Evropské filmové ceny, dánský Chlast režiséra Thomase Vinterberga. Vyhlášení nominací Americké filmové akademie v kategorii nejlepší mezinárodní film, v rámci které se bude hlasovat o Zprávě, proběhne 9. února.

 

Dobrodružný filmový příběh útěku mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby z přísně střeženého koncentračního tábora Osvětim zachycuje skutečné události. Dvěma mladíky následně sepsaná detailní zpráva o fungování „továrny na smrt“ se v červnu 1944 dostala i do rukou W. Churchilla a F. D. Roosevelta, po válce byla využita v tzv. norimberském procesu. Podle odborníků šlo o jeden z nejvýraznějších zápisů československých občanů do světové historie. Po boku hlavních hereckých představitelů Noela Czuczora a Petra Ondrejičky ze Slovenska se v roli spoluvězně představí český herec Jan Nedbal (aktuálně známý z minisérií Božena a Herec), v menší roli se objeví Ondřej Malý. Z Čech je také architekt snímku Petr Synek. Kameramanem snímku Zpráva je Martin Žiaran a kostýmní výtvarnicí Katarína Štrbová Bieliková. Koproducentem za Českou republiku je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films. Stěžejní roli ztvárnil i známý britský herec John Hannah, dále hrají Wojciech Mecwaldowski, Kamil Nozynski a Jacek Beler z Polska či Christoph Bach, Florian Panzner a Lars Rudolph z Německa. 

Zprávu už v rámci kampaně na oscarové klání recenzoval i The Hollywood Reporter, který uvedl: „Najít novátorský přístup k tématu holocaustu je rozhodně velká výzva, i přesto nám však režisér Petr Bebjak ve filmu Zpráva předkládá málo známý a objevný příběh… Je to bezpochyby velmi dobře zpracované dílo.“ Sám režisér Petr Bebjak se už v minulosti pozastavoval nad tím, že film o hrdinském činu dvou československých občanů ještě nebyl zpracován například velkou zahraniční produkcí. Známý je také fakt, že s Rudolfem Vrbou, jedním z hlavních hrdinů příběhu Zprávy, byl v kontaktu i režisér Steven Spielberg, když připravoval slavný snímek Schindlerův seznam.

Režisér Zprávy Petr Bebjak si za svůj film Čára o pašování cigaret přes slovensko-ukrajinskou hranici a natočený v české koprodukci odnesl z MFF Karlovy Vary cenu za režii. Jeho třídílná minisérie Herec je aktuálně nominovaná na Cenu filmové kritiky i Českého lva. 

 

Comments

comments

Vyhledat