Víte, kdo je Nirmal „Nims“ Purja?
Nirmal „Nims“ Purja se do povědomí světového horolezectví zapsal v roce 2019, kdy ve světovém rekordu, 6 měsíců a 6 hodin, zdolal všech 14 osmitisícových hor. Svůj počin nazval Project Possible. V sobotu 16. ledna překonal další hranici a dokázal doposud nemožné. Jako první na světě zdolal při zimním výstupu druhou nejvyšší horu světa K2.
NEMOŽNÉ NEEXISTUJE
Když nepálský muž přezdívaný Nims oznámil, že chce zdolat všechny osmitisícové vrcholy za půl roku, nikdo ho nebral vážně. Není se čemu divit, v horolezectví byl prakticky nováčkem a nikdo netušil, co je zač. Dnes je opak pravdou a jeho jméno zná snad každý. Potvrdil, že slovo „nemožné“ mu není vlastní a světu to ukázal zdoláním vrcholů v rekordním čase. Nims ani po tomto rekordu neusnul na vavřínech a rozhodl se pokořit další horolezeckou výzvu, a to sice zdolat vrchol K2 v zimním období.
NIMSOVA CESTA
Možná vás překvapí, že stát se světově uznávaným horolezcem nikdy dříve nebyl Nimsův sen. Po vzoru svého táty a bratrů se chtěl stát Gurkhou (nepálským bojovníkem) v britské armádě. Vyrůstal v nepálském Čitvanu, který je označován za nejrovinatější oblast země. V roce 2003 se mu splnil sen, když se jako osmnáctiletý mladík připojil na 6 let ke Gurkhům a posléze se stal součástí britského královského námořnictva. Tehdy se z vesnického kluka v žabkách stal člen elitní divize britské armády a uvědomil si, že díky své houževnatosti může měnit své sny ve skutečnost.
Lásku k horám v něm probudila až expedice do základního tábora pod Mt. Everest v roce 2012. „Výšlap jsem si užil, nicméně jsem dostal chuť stát přímo na vrcholcích a hledět dolů,“ řekl Nims. Začal se věnovat horolezectví a postupně zdolával osmitisícovky. Hory ho poté provázely i v pracovní kariéře, v roce 2014 se dostal do speciální divize horolezeckých vojáků a stal se instruktorem případných bojů v extrémních podmínkách. O tři roky později se stal jedním z hlavních instruktorů pro Gurkhy, kteří se snažili poprvé pokořit Mount Everest. Právě jeho odhodlání a výborné psychické a fyzické predispozice z něj dělají elitního horolezce, neznaje strachu a únavy.
NEPÁLSKÝ TÝM
Ve světě horolezectví je složení týmu pouze z nepálských horolezců a šerpů zásadním převratem. Právě jejich spolupráce a neskutečný týmový duch byly pro zdolání vrcholu K2 to zásadní. Jednalo se totiž o kolektivní úsilí několika týmů. První z nich byl veden Nimsem Purjou, druhý tým se přibližoval k vrcholu pod vedením šerpy Mingma G. Nakonec se ke skupině přidal ještě šerpa Sona z komerční expedice. Společnými silami vybudovali strategii pro upevnění lan a rozhodli se pokořit vrchol společně.
Pro Nimse i Mingmu G reprezentuje dobytí vrcholu zejména důkaz národní hrdosti a horolezeckých schopností himalájských šerpů a horolezců. „Tahle nepálská zimní expedice K2 je pro národ. Chceme udělat Nepál pyšným,” napsal Mingma G na svém instagramu.
Sounáležitost a solidaritu dokazuje i fakt, že všichni členové týmu, který tvořil Nims, Mingma G, šerpa Sona, šerpa Mingma David, šerpa Mingma Tenzi, šerpa Geljen, šerpa Pem Chiri, šerpa Dawa Temba, šerpa Dawa Tenjin a šerpa Kilu Pemba, na sebe počkali pod vrcholem a za zpěvu nepálské hymny zdolali vrchol společně.
Pro horolezce je však zdolání vrcholu jen polovinou úspěchu, právě sestup bývá častokrát mnohem náročnější a nebezpečnější. Ten se koná v úplném vyčerpání při nedostatku kyslíku, a proto se stane mnoho fatálních nehod právě při něm. Naštěstí v neděli v 10 hodin ráno místního času se na sociálních médiích objevila zpráva, že celý tým bezpečně dosáhl třetí výškový tábor a po odpočinku bude postupovat zpět dolů.
Týmy se však nepotkaly poprvé, mají za sebou dlouhou historii zdolávání osmitisícovek v rámci Nimsova zmíněného projektu „Project Possible“. Právě šerpové se pro Nimse stali nedocenitelnými pomocníky.