Vychází audiokniha Archy života o historii rodu Löw-Beer

Daniel Low-Beer
Daniel Low-Beer

Vychází audiopodoba knihy Archy života, která zachycuje historii rodiny Löw-Beer. Autor Daniel Low-Beer jako potomek slavné rodiny pojal pátrání po osudech svého otce a ostatních příbuzných, rozptýlených po celém světě jako niterný osobní příběh. Noří se do historie, sbírá střípky vzpomínek přeživších a sestavuje příběh nejen své rodiny, ale i historii celé epochy Židů, kteří v 19. století opouštěli ghetta, aby se zapojili do budování hospodářství a rozkvětu země. Knihu o pátrání po osobní, rodinné i židovské a československé historii vydalo v roce 2020 nakladatelství Books & Pipes Publishing a Supraphon ji jako audioknihu načtenou hercem Markem Holým nabídne posluchačům od 30. června 2023 na CD-mp3 i v digitálních formátech.

Archy života jsou fascinujícím příběhem o přežití jedné rodiny a jejím návratu do míst, odkud pochází. Vypráví o dvou po sobě následujících únicích ze židovského ghetta do svobodného světa a sleduje pouť jména Löw-Beer. První únik začal v roce 1848, kdy Židé začali budovat v srdci Evropy zaslíbenou zemi, která jim umožňovala vést moderní styl života. Usadit se v ní ale nemohli, neboť byli roku 1938 zpět odesláni do ghett, když jejich kulturu zničili nacisté. Zabavená rodinná továrna v Brněnci se posléze stala Schindlerovou archou, koncentračním táborem, v němž Židé nebyli likvidováni, ale naopak zachraňováni, jak to výmluvně ukazuje oscarový snímek režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Löw-Beerové tehdy využili instinktu, který jim odkázal Noe. Odstřihli se od svých kořenů a vyrazili na cestu druhého úniku. Tato temná stránka druhé světové války je protikladem předcházejících světlých let, která symbolizovala jejich slavná rodinná vila Tugendhat na svahu vypínajícím se nad centrem Brna jako vrchol evropské architektury. 

Rodinný příběh zachytil Daniel Low-Beer, jenž uvedl, co ho přimělo aktivně usilovat o připomenutí a obnovu míst spojených s životem jeho rodiny: „Můj otec a po něm má matka začali sepisovat rodinnou historii nositelů jména Löw-Beer, ale zemřeli dříve, než ji stačili dokončit. Je dobré s tím začít, dokud je člověk ještě mladý a příběhem žije, a příliš to neodkládat. První impulz přišel, když jsem si v průběhu posledních deseti let začal uvědomovat, že lidé i místa, kteří byli svědky těchto příběhů, už mizejí a s nimi i historie naší rodiny.“

V bookletu audioknihy je řada dobových fotografií z archivu autora a knižní předmluva Thomase Keneallyho, autora knihy Schindlerova archa, podle které Stevan Spielberg natočil oscarový film Schindlerův seznam. V audioknize zaznívají jako podkres skladby terezínských autorů Ullmanna, Krásy, Haase v interpretaci Bennewitzova kvarteta. 

Režisér a producent nahrávky Ivan Hartmann uvedl: „Posluchači se seznámí dílem s méně známými fakty českých a světových dějin 20. století, což napomůže k uchování historické paměti, a dílem s jejími interpretacemi, které striktně odmítají výkladové stereotypy a zavádějící teze. Pokud se posluchačům podaří identifikovat s minulostí, tak lépe pochopí složitost a komplexnost dějinných turbulencí, a tím se posunou ve vlastním vnímání dobových souvislostí a posílí se jejich individuální uvědomělost.

Daniel Low-Beer je švýcarský spisovatel a lékař působící při Světové zdravotnické organizaci v Ženevě, který je přímým potomkem Arnolda Löw-Beera, posledního majitele mimo jiné i rozsáhlého textilního komplexu v Brně a Brněnci. Je zakladatelem Nadace ARKS, Löw-Beer and Schindler Foundation, která vznikla za účelem zachránění zdevastované bývalé továrny v Brněnci, kde by po rekonstrukci mělo vzniknout kulturní a vzdělávací centrum a muzeum. 

Audiokniha Archy života vychází u Supraphonu v pátek 30. června v režii Ivana Hartmanna načtená hercem Vinohradského divadla Markem Holým na CD-mp3 i digitálně. Teaser najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=mioz104IjwE , další informace pak na multilinku https://supraphon.lnk.to/LowBeerArchyZivota

 

Comments

comments

Vyhledat