Nepřehlédněte: Krásný katalog k výstavě Karafiáty a samet
Karafiáty a samet / Umění a revoluce v Portugalsku a Československu (1968–1974–1989)
(Sandra Baborovská, Adelaide Ginga, eds.)
Katalog vznikl ve spolupráci s Museu Nacional de Arte Contemporânea v Lisabonu u příležitosti stejnojmenné výstavy, pořádané ve dnech 30. dubna až 29. září 2019 ve 2. patře Městské knihovny. Kniha vyšla už v létě u příležitosti výstavy, která v Praze sice skončila, ale bude mít pokračování v Museu Nacional de Arte Contemporânea v Lisabonu v termínu 25. 4. – 30. 8. 2020.
Obsahuje statě autorek projektu Sandry Baborovské a Adelaide Ginga (MNAC), historika Pavla Szobiho (FSV UK), historika umění Víta Havránka (AVU) a vizuální umělkyně česko-portugalského původu Any de Almeidy. Texty přibližují dosud poprvé portugalské umění a překvapivé podobnosti, paralely i paradoxy převratných událostí Portugalska a Československa. Společným východiskem je rok 1968, doba pražského jara v Československu a v Lisabonu jara Marcela Caetana, a roky 1974 a 1989, data pokojných revolucí, jež přinesly oběma státům svobodu – karafiátové a sametové. Publikace představuje rovněž díla československých a portugalských umělců, osobností a legend, jež reagovaly na nesvobodné režimy a měly zásadní vliv na formování současného umění obou zemí. Zároveň nám úplně poprvé dává nahlédnout do soukromých archivů mladých Portugalců, kteří jako první zahraniční delegace přijeli 9. prosince 1989 podpořit naši demokratizaci.
Karafiáty a samet / Umění a revoluce v Portugalsku a Československu (1968–1974–1989) s grafickou úpravou od Anymade Studio vychází v češtině, portugalštině a angličtině a zároveň je prvním souhrnným představením obou revolucí a chronologií samostatného portugalského a československého státu. Kromě unikátních dokumentů z České tiskové kanceláře, Fundação Mário Soares, Centro de Documentação 25 de Abril, Arquivo Histórico Diplomático, Rádio e Televisão de Portugal, České televize, dobových periodik a soukromých archivů obsahuje rovněž snímky osobního fotografa Václava Havla Tomkiho Němce, reprodukce uměleckých děl z Museu Nacional de Arte Contemporânea v Lisabonu, Fundação de Serralves – Museu de Arte Contemporânea, Porto, Fundação Calouste Gulbenkian – Lisabon, Galerie hlavního města Prahy, Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Nadačního fondu Kmentová Zoubek, Prvé slovenské investičné skupiny – Bratislava, Slovenské národné galérie – Bratislava a dalších.
Publikace vychází díky laskavé podpoře Instituto Camões.