Vykladači světa Jiří Franta a David Böhm zůstanou ve Villa Pellé až do 28. června

Vykladači světa_Foto Tomáš Rubín
Vykladači světa_Foto Tomáš Rubín

Galerie opět vítají své návštěvníky. Na ty už netrpělivě čeká i výstava dvou mimořádných tvůrců střední generace Jiřího Franty a Davida Böhma v Galerii Villa Pellé. Pod názvem Vykladači světa zde lákají na neotřelou proměnlivou instalaci, kterou mohou zájemci vidět až do prodlouženého termínu 28. června. Původní koncept výstavy, která se měla v průběhu měnit a doplňovat o nová díla autorů i dalších 18 přizvaných umělců, byl do jisté míry pozměněn. Jiří Franta a David Böhm navzdory uzavření galerie na výstavě, která už tak nabízela znepokojivý až sarkastický pohled na současnou dobu, dále pracovali a tvořili. Do galerie chodili mnohdy jako do svého druhého ateliéru a vznikli zajímavé umělecké počiny. Svou aktivitu pečlivě sdíleli na svůj autorský facebookový profil. Mimo čtyř drobných performancí proměn výstavy přenesli jednu ze svých kreseb jako sítotisk na karton, na kterém vysekli brýle k poskládání. Spolu s chytrým telefonem tak zájemce, kteří si sítotisk zakoupili, přenesli virtuálně na výstavu. „Nechtěli jsme jen vytvořit virtuální prohlídku výstavy, ale chtěli jsme vytvořit i dílo, které si ty lidi můžou nechat. Člověk se musí rozhodnout, jestli si nechá sítotisk, nebo se podívá na výstavu. To rozhodnutí, co chce vlastně vidět, je součástí té věci.“ říká David Böhm. „Karanténa dala prostor této výstavě k novým inspirativním nápadům. Skoro to vypadá, jako by snad byla promyšlenou součástí výstavy Vykladačů světa,” dodává ředitelka galerie Vladana Rýdlová.

Výstava je jako jedno abstraktní dílo, které je složené z mnoha konkrétních děl. Je charakteristická, vedle relativizace hodnotových systémů, také roztěkaností a nesoustředěností či zahlcením silnými, leč krátkodobými emočními vzněty. Tvůrčí tandem Franta – Böhm coby Vykladači světa se pokouší popsat, definovat a možná i pootevřít dveře pro ty, kdo hledají způsob, jak ze stále více vybičovaného tempa současného kolotoče nesourodých vjemů a emocí vystoupit. Autory výstavy bude možné zastihnout v Galerii Villa Pellé osobně. Buď na komentovaných prohlídkách nebo jako lektory v tvůrčí dílně galerie.

Doprovodný program výstavy nabízí v průběhu května a června celou škálu příležitostí. Zájemci se mohou vypravit na některou z komentovaných prohlídek. Jako první provede 26. 5. návštěvníky výstavou teoretik Václav Jánoščík i tvůrci samotní. Další komentovaná prohlídka s autory výstavy bude 10. 6. a 24. 6. se uskuteční alternativní prohlídka Vykladačů s Ondřejem Buddeusem, který s Davidem Böhmem vytvořil dětskou knížku Hlava v hlavě. Večer pak zakončí koncert kapely PAST. Tvůrčí dílny s názvem Kreslení povoleno pod vedením lektorek Ateliéru Pellé provedou 31. 5 a 14. 6. návštěvníky výstavou, seznámí je s tvorbou vystavujících umělců a nadchnou děti od 5 let a dospělé k tvorbě. Společnými silami účastníci rozluští symboly ukryté v expozici a jejich interpretaci a budou mít možnost volně kreslit na tvary velkých formátů, které umělci zanechali k dotvoření v galerii. V neděli 7. 6. mohou malí i velcí zájemci navštívit tvůrčí dílnu s podtitulem Na vlastní nebezpečí vedenou přímo autorskou dvojicí. Tvůrčí dílna pod jejich vedením se ponese v duchu spontánnosti a tvoření s neobvyklými nástroji. Závěrečná tvůrčí dílna k výstavě Vykladači světa SKETCHBOOK bude 28. 6. věnována převážně knižní tvorbě Davida Böhma a Jiřího Franty. Vstupné na komentované prohlídky i tvůrčí dílny je 120 Kč. Komentované prohlídky začínají vždy v 18 hodin a nedělní tvůrčí dílny v 16 hodin. Během uzavření škol i galerií vznikaly v Ateliéru Pelé tvůrčí zábavná videa, inspirované současnou výstavou.

Jiří Franta a David Böhm spolupracují úzce od roku 2006. Používají principy performance, natáčejí videa, jindy budují prostorové instalace nebo zasahují do veřejného prostoru, mezi jejich díly však najdeme i nástěnné malby, také jsou autory mnoha knižních ilustrací. Výsledná díla mají formu kresebného deníku, karikatury či komiksu. Používají postupy typické pro konceptuální umění i grotesku, sportovní výkony, fyzikální experimenty, improvizovanou choreografii nebo divadelní představení. Pracují s časosběrným principem, prolínáním médií, experimentováním, dodržováním a překračováním pravidel. Najdeme u nich tvůrčí dialog, ironii, vážnost, hravost i věčnou nedokončenost. Jejich díla zdobí reprezentativní prostory v Paříži a New Yorku i stěny škol ve Středoafrické republice. Třikrát byli nominováni na cenu Jindřicha Chalupeckého.

 

Přizvaní umělci: Nikola Logosová, Matěj Al-Ali, Tomáš Roubal, Filip Turek, David Fesl, Tomáš Svoboda, Alena Kotzmannová, Martin Kyrych, Federico Díaz, Karel Štědrý, Matouš Lipus, Jan Šerých, Jakub Tytykalo, Eva Jiřička, Mira Gaberová, Pavla Sceranková, Lukáš Jasanský, Martin Polák

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY

 

Komentované prohlídky:

 

Út 26. 5.              18 hod                 Komentovaná prohlídka s Václavem Jánoščíkem

St 10. 6.               18 hod                 Komentovaná prohlídka s Davidem Böhmem a Jiřím Frantou

St 24. 6.               18 hod                 Alternativní prohlídka Vykladačů s Ondřejem Buddeusem a kapelou PAST

 

Tvůrčí dílny:

 

Ne 31. 5.              16 hod                 Kreslit povoleno! – tvůrčí dílna s lektorkami Ateliéru Pellé

Ne 7. 6.                 16 hod                 Tvůrčí dílna na vlastní nebezpečí s autorskou dvojicí Böhm a Franta

Ne 14. 6.              16 hod                 Kreslit povoleno! – druhá tvůrčí dílna s lektorkami Ateliéru Pellé

Ne 28. 6               16 hod                 SKETCHBOOK – tvůrčí dílna inspirována knihami Böhm&Franta

Comments

comments

Vyhledat