Výrobci sojových svíček: Rodinné podnikání můžeme doporučit

Za českou značkou ručně vyráběných přírodních svíček TVOJE SVÍČKA stojí manželé Katka a Ondra Becherovi. Jejich svíčky jsou vyráběny ze sójového vosku, s použitím éterických olejů.

Ondra pracuje jako ajťák a výroba svíček mu dává prostor pro využití kreativity a funguje pro něho tak trochu jako únik do jiného světa. Stojí za všemi výrobními procesy i návrhy jednotlivých typů svíček. Katka má vlastní obchod s ekologickými produkty a v rodinné firmě se stará o obchod, marketing a jak sama říká, všechno, co je třeba.

Svíčky mají názvy různých zajímavých míst České republiky. Mají tak například Jizerku, Boubínský prales nebo Macochu. Na obalu naleznete unikátní QR kód, po jehož načtení se dostanete na webové stránky s informacemi a tipy vztahujícími se k jednotlivým lokalitám.

Svíčky jsou ve skle, které může sloužit po vypálení svíčky i k dalšímu využití.

O rodinném podnikání se rozpovídala Katka Becherová.


Jak se zrodil nápad začít společně podnikat?

S nápadem na výrobu svíček přišel můj manžel. Já mám malý obchod s přírodní kosmetikou, ekodrogerií a zero waste doplňky a měla jsem problém s dodavatelem svíček. Tak se manžel rozhodl, že mi je vyrobí. 

Živí vás vaše podnikání? Nebo je to pro stále spíše koníček?

Bohužel zatím ne. Jsme velká rodina, takže nás to neuživí. Ale všichni to milujeme a výrobou svíček doslova žijeme.

Vyrábíte přírodní svíčky. Je pro vás ekologická stránka věci důležitá, nebo jdete touhle cestou, protože je to trend a tak trochu nutnost?

Jako rodina máme „ekologickou domácnost“. Milujeme přírodu, turistiku, na přírodě nám záleží a vedeme k tomu i naše děti. Chovat se tak, abychom zbytečně nezatěžovali přírodu, je pro nás přirozené a automaticky jsme to přenesli i do podnikání. Není to nějaký trend ,do kterého se snažíme zapadnout. 

Získáváte jednotlivé suroviny jako například éterické oleje nebo sójový vosk z lokálních zdrojů? Je to vůbec možné?

Nakupujeme lokálně, náš hlavní zdroj je ale zahraničí. Sójové boby totiž v Česku nerostou a kromě levandulového éterického oleje se tu jiné další přírodní éterické oleje lokálně vyrobit nedaří. Zatím jinou variantu nemáme.

Jak se pozná kvalitní éterický olej?

Jednoduchým testem – když kápnete éterický olej na obrousek, po čase se úplně odpaří a nezůstane po něm ani flíček. Pokud vám na ubrousku zůstane mastné kolečko, máte jasno. Tento éterický olej nebyl čistý.

Hodně lidí si duchu DIY zkouší vyrábět svíčky doma. Dali byste jim nějaké rady, na co si dát pozor, nebo tento způsob výroby nepovažujete za šťastný nápad?

Já myslím, že vyrábět svíčky se dá i doma, když se dodrží základní bezpečnostní pravidla. Opatrnosti není nikdy nazbyt. Aktuálně dokonce připravujeme DIY sety pro domácí použití. Chceme dopřát našim zákazníkům ten krásný pocit z výroby vlastní svíčky. Víme od nich, že mnozí z nich si výrobu touží vyzkoušet. 

Jádrem vaší nabídky svíček jsou ty, které odkazují k různým místům. Jak je vybíráte? 

Lokality vybírá převážně manžel a jsou to místa, která máme rádi. Která jsme navštívili jako rodina a máme k nim vztah. Vůně vybíráme tak, aby s místy alespoň trochu korespondovaly. Pančavský vodopád nebo Jizerka proto mají svěží čistou vůni, přesně jako voda. Naproti tomu Boubínský prales voní tajemně až mysticky.

Jaké jsou hlavní důvody, proč pálit přírodní svíčky?

Tak ten hlavní důvod je, že neohrožujete své zdraví. Naopak svému zdraví můžete prospět, neboť přírodní svíčky mohou mít blahodárné účinky. Hned v těsném závěsu je ochrana životního prostředí. Když si můžete vybrat mezi produktem, který naši zemi otráví, a produktem, jenž pro ni není nijak zatěžující, co si vyberete? A poslední důvod je asi uživatelský. Je opravdu rozdíl, jestli si přivoníte  k čisté, přírodní svíčce vyrobené ručně a s láskou, nebo k nějakému strojově vyrobenému produktu z pochybných surovin.

Budete vymýšlet nové vůně a nové koncepty? Je v plánu nějaká novinka?

Ano, neustále vymýšlíme, zkoušíme, objevujeme. Teď zrovna pracuji na vytvoření konceptu workshopů. Vhodné budou jak pro jednotlivce, tak i pro firmy ve  formě teambuildingů.

Doporučili byste podnikání v páru? 

Ano. Někdy je to náročné, co si budeme povídat, ale je skvělé mít v byznysu parťáka, na něhož se můžete za všech okolností spolehnout a kterému věříte. A to ten životní partner většinou je. (směje se)

Comments

comments

Vyhledat