Výstava fotografií manželů Kocourkových Specific Place v Pivovarském muzeu v Plzni
Anna Kocourková a Karel Kocourek patří již bezmála 50 let k nejvýraznějším plzeňským fotografům, kterým se podařilo prosadit v evropském kontextu. Poprvé svou tvorbu představují v historických prostorech Pivovarského muzea v Plzni na společné autorské výstavě Specific Place. Pozoruhodná expozice je volně přístupná do 26. května, denně od 10:00 do 17:00.
Výstava Specific Place nabízí reprezentativní průřez tvorbou manželů Kocourkových za posledních 20 let, včetně novinek prezentovaných začátkem roku na úspěšné výstavě HUHUKOKO v Pasově. Část fotografií vznikla speciálně pro Pivovarské muzeum – v hledáčku byl areál pivovaru Plzeňský Prazdroj. Nechybí práce Anny Kocourkové pro prestižní nakladatelství Odeon, se kterým spolupracovala v letech 2006–2017. Její fotografie, mnohdy koláže ze dvou snímků, tvoří přebaly několika knih z edice Světová knihovna.
Ve vystavených dílech jsou patrná společná východiska tvorby Anny a Karla Kocourkových, byť každý z nich tvoří jiným způsobem. Průsečíkem kolekce velkoformátových fotografických obrazů je městská poetika. Prostory jako nádraží, silnice, výkladní skříň nebo schodiště odkazují na novou věcnost. Obyčejné předměty zachycené v detailu ztrácí své původní určení a vytvářejí nové významy.
První výstavu s názvem Fotografické obrazy uspořádali manželé Kocourkovi v Plzni v roce 1971. Od 90. let pravidelně vystavují doma i v zahraničí a realizují mezinárodní umělecké projekty – například s rakouským básníkem Richardem Wallem projekt Mail-Art založený na nepravidelné výměně fotografií, kreseb a koláží doručovaných běžnou poštou. Karel Kocourek (1937) v roce 1990 otevřel vlastní fotografický ateliér pro umění a reklamu, kromě profesionálních reklamních fotografií se věnoval i volné tvorbě většinou v cyklických řadách s tematickým zaměřením na vztah člověka a přírody. Fotografickou tvorbu Anny Kocourkové (1942) charakterizuje vizuální citlivost obrazového, „nedokumentaristického“ typu.