Vyzkoušeli jsme české 3D pero
Prubli jsme 3D pero Basic 2 od české značky 3Dsimo. Tento typ 3D pera je určen spíše jako hračka pro děti, ale my v podstatě dětmi zůstáváme, tak co.
Co to je:
3D pero je nástroj, který ohřívá podlouhé tyčinky plastu a vy z nich tak můžete tvořit různé věci ve třech dimenzích.
Co to dělá:
Tento typ umožňuje vytlačovat různobarevný plast a formovat objekty, jaké si vymyslíte nebo případně použijete šablonu.
S dospěláckým nástrojem vybarevným všelijakými nástavci můžete třeba taky vypalovat do kůže a dělat další zajímavé věci.
Kdo je ale vynalézavý a vytrvalý, dokáže se vyřádit i se základním modelem, jak ukazuje tohle uživatelské video:
Dětské pero je vymyšleno tak, aby při fungování teplota nepřekročila 65 °C. Proto se také používají jiné plastové tyčinky (filamenty) než u jiných typů.
Jak to vypadá:
Plastová červená věc je velká asi jako větší odlamovací nožík.
Do zadní části se strká plastová tyčinka, ta se uvnitř stroje nahřívá a z části, kterou „kreslíte“, pak leze tvárná hmota.
Po stranách najdete tlačítka na ovládání a diody značící, že se nabíjí (kabel na nabíjení z USB portu je přiložen), nebo že se s ní pracuje.
Kolik to stojí:
Tento „dětský“ typ pořídíte u výrobce za 999 korun, černý „dospělácký“ s mnoha dalšími funkcemi pak za 1099 (varianta Ki2t) nebo 2199 (varianta MultiPro).
Unboxing:
Basic se prodává v podlouhlé krabičce. Ta kromě pera a kablíku obsahuje snadný obrázkový návod – vzhledem k jednoduchosti principu je postup velmi snadný.
Přiložena je i startovací sada tyčinek, ze kterých tvoříte své „projekty“.
Naše zkušenosti:
Použití nástroje je skutečně snadné. Nasunete do něj začátek filamentu. Po zapnutí se přístroj rozsvítí, s rozsvícením všech diod je nahřáto a můžete zapnout tlačítko pro přeměnu tyčinky na měkkou hmotu, kterou kreslíte.
Vytlačovaná hmota je teplá, ne však horká. Můžete si „kreslit“ třeba na kuchyňském prkénku, plast k němu nepřilne. Na malou chvilku si materiál ještě zachovává tvárnost, čehož lze využít při tvorbě.
Dle očekávání je oříškem dosažení rovnoměrnosti výstupu – bez jistého tréninku to nejde, proto první pokusy vypadají poněkud hrbolatě, ale už s nimi je legrace.
S praxí se bude dovednost zvyšovat a vy můžete spolu s dětmi, ovšem i bez nich, přicházet na způsoby, jak tvořit nebo dotvořovat v prostoru.
A později třeba přejít na pokročilejší nástroje.
Resumé:
Pro tvořivé povahy, které rádi modelují, kreslí a zkoušejí nové věci, to je příjemná a kreativní věc. Vzhledem k jisté omezenosti funkcí se nabízí otázka, zda není přístroj trochu drahý, ale pravda je, že jste už nejspíš v životě utratili peníze za větší neužitečnosti. Dílenské provedení je fajn, hračka podporuje kreativitu a může uživatele nasměrovat k další tvořivé aktivitě. za nás v pohodě!
Kde se dozvíme víc:
Web
Video kanál:
https://www.youtube.com/watch?v=h-ms_ydz7Kc&t=72s