Významná chorvatská umělkyně Ivana Bajec vystavuje v Karpuchina Gallery

Ivana Bajec se ve své tvorbě zabývá především lidskou psychikou narušenou dnešní dobou, zkoumá složitosti vnímání zpráv z médií a širší dopad internetové kultury. Umělkyně využívá jazyk digitálního světa k vyjádření psychologických problémů, zřejmě právě proto, aby jej zdůraznila jako jejich strůjce. Kontrastně k tématu, jsou její velkoformátové malby charakterní často výraznou, až veselou barevností a energickou kombinací abstraktních a figurálních prvků. Především pak její díla poskytují nový pohled na kulturní fenomény a nabízejí divákům reflexi jejich vlastních zkušeností. Výstava s názvem Forget Forgot Forgotten, proběhne od 13. 4. do 26. 5. 2024 v Karpuchina Gallery, Rybná 22, Praha 1. 

Malovat mi někdy přijde sobecké a zbytečné. S veškerým online obsahem se zdá, že vše již bylo uděláno a já svou hloupou prací nemohu změnit svět. Ale co můžu dělat? Ten proces mi dělá radost, a tak maluji.“ – Ivana Bajec, umělkyně

“ V jádru tvorby Ivany Bajec spočívá hluboký průzkum duševního zdraví vlákno které se proplétá každou kompozicí. Toto téma je často skryto pod povrchem, ale Bajec se mu věnuje s porozuměním a empatií. Konfrontuje složitost lidské zkušenosti a nabízí pohledy do skrytých prostor vnitřní podstaty člověka. Každý obraz se tak stává zrcadlem, které odráží radosti a žal, naděje a obavy, které tvoří naše nitro.

Ústředním motivem děl chorvatské umělkyně je oslava digitálního ducha doby, kde se internetové a sociální mediální fenomény stávají stavebními kameny uměleckého vyjádření. Protiklad symbolů, abstraktních a figurálních prvků, odhaluje ale hlubší vyprávění, které vypovídá o složitosti zachování duševní stability v digitálním věku. Skrze jemnou rovnováhu humoru a introspekce Bajec zpracovává úzkosti a tlaky hluboce zakořeněné v naší hyper-konektivní společnosti a nabízí reflexi na lidskou podstatu.

„Forget Forgot Forgotten“ není pouze jen název, je to mantra výzva k přijetí pomíjivé povahy paměti a záhadných hlubin lidské psyché. Skrze své výrazné tahy štětce a občasnou jemnou symboliku nás Bajec zve na cestu vzpomínek a uvolnění, kde se hranice mezi minulostí a přítomností mísí do kaleidoskopu smyslů. – Eneja Urnaut, kurátorka výstavy

Ivana Bajec (Pula, *1990) se věnuje kresbě, grafickému umění a malbě. Absolvovala bakalářské a magisterské studium malby na Akademii výtvarných umění v Lublani. Zúčastnila se mnoha skupinových i samostatných výstav na Slovinsku, v Chorvatsku, Rumunsku a Německu. Zvláštní zmínku si zasluhuje její prezentace v Ravnikar Gallery Space (2021) a na uměleckém veletrhu SWAB Barcelona. V umělecké tvorbě dává přednost improvizaci, experimentování a průzkumu, přičemž její plátna často slouží jako malované deníky kombinující abstrakce a neuchopitelná humorná vyobrazení, které zachycují každodenní dojmy, pocity a fragmenty. Tím se její umělecký projev stává spíše spontánním a hravým, prostoupený bystrým a někdy i provokativním stylem.

Foto Mario Zupanov

Ivana Bajec – Forget Forgot Forgotten

Kurátorka: Eneja Urnaut

Zahájení výstavy: 12. 4. 2024 18:00

Trvání výstavy: 13. 4. – 26. 5. 2024

Karpuchina Gallery, Rybná 22, Praha 1

Comments

comments

Vyhledat