Young Film Fest nabídne filmy pro mládež v kině Kavalírka

Mezinárodní festival filmů pro mládež Young Film Fest se letos uskuteční vůbec poprvé v Kině Kavalírka. Program 6. ročníku si i letos vybrala porota složená z náctiletých diváků. Během čtyř dnů od 21. do 24. dubna se tak jejich vrstevníci mohou těšit na snímky z České republiky a zahraničí, které se dotýkají života dospívajících lidí a které reagují na témata, která současná mládež považuje za důležitá. 

Letošní Young Film Fest se z velké části přestěhuje na Prahu 5. V nově otevřeném Kině Kavalírka se odehrají projekce pro školy, celodenní soutěžní program a promítání nejlepších filmů. Čtvrtek bude věnován dvěma dílům ságy Harry Potter. Kino uvede 1. a 2. díl, a připravuje také doprovodný program. 

„Jsme rádi, že letošní festival můžeme poprvé představit v Kině Kavalírka, které navázalo na tradici původního kina Na Zámečnici. To ukončilo provoz téměř před třiceti lety. Je proto velkou výzvou vybudovat z Kavalírky kino, které přitáhne diváky z okolí, z celé Prahy i na programy Centra pro inovaci a kultivaci audiovizuálního prostředí – ať už na promítání filmů, festivaly nebo filmové workshopy. V rámci Young Film Festu chystáme pro mládež filmové workshopy, během kterých rozvíjíme kritické myšlení. Schopnost přemýšlet nad světem kolem nás v souvislostech, schopnost, kterou víc jak jindy potřebujeme v současném světě,“ zve k návštěvě ředitel kina a festivalu Filip Kršiak.

Další část programu tradičně zůstane v Centru současného umění DOX, kde už má festival pětiletou tradici. Zde proběhne mimo jiné Industry program, kde se sejdou odborníci na audio-vizuální výchovu od nás i ze zahraničí: např. Monica-Koshka Stein – umělecká ředitelka prestižního Mezinárodního festivalu krátkých filmu pro děti a mládež v Berlíně a Daniel Lundquist – vedoucí programu Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve švédském Malmö.

V neděli se tu pak sejde několik desítek mladých diváků, kteří se budou nejen dívat, ale také o filmech diskutovat. 

Cílem festivalu je rozvíjet u mladých diváků kritické myšlení. Během výběru filmů, workshopů a diskusí se návštěvníci festivalu učí o filmu přemýšlet, mluvit, vnímat různé roviny příběhu i filmové postupy. Průvodci během workshopů jsou jim odborníci a lektoři, kteří se dlouhodobě zabývají audio-vizuální výchovou.

V průběhu Young Film Festu také proběhnou exkluzivní premiéry dvou pásem krátkých filmů Young & Short. Tato pásma jsou určena divákům z II. stupně základních škol a studentům středních škol. Výběr film do obou pásem proběhl prostřednictvím workshopů, během kterých porota složená z dětí od 9 let po studenty vybrala ty nejlepší „kraťasy“.
Jejich výběr je více než zajímavý a dotýká se mnoha témat, které mladí lidé v současnosti řeší – např. vztahy s rodiči, hledání vlastního místa v kolektivu, navázání vztahů s okolím, svůj obraz na sociálních sítí a v reálném světe nebo hledání identity. Vybrané filmy byly natočeny nejen v ČR, ale především v severských zemích včetně Islandu, ale i v Německu nebo Velké Británii. 

„V toho nejlepšího z krátkometrážní kinematografie o mladých lidech jsme pro diváky vybrali pětici krátkých filmů, které uvádíme pod názvem Best of Young & Shorts, a jejichž hrdiny jsou mladí lidé. Norský snímek Thea & Tuva nám představí dvě sestry, které se celý den poflakují po městě, protože jejich matka o jejich přítomnost nestojí. Uvedeme také vítězný film Berlinale Generation 14plus 2020 Rodinka, jenž výborně zachycuje charaktery děvčat z různých poměrů, které jsou spolu nuceny sdílet společný prostor. Ukrajinský snímek Tátovy boty nás zavede do dětského domova, ve kterém se jeden z kluků dočká zájemce o adopci. Přesto se ještě pokusí spojit se svým otcem,“ vybírá z programu dramaturgyně festivalu Radka Hoffmanová.
Z festivalu Sundance je navíc na programu snímek Zločinci odměněný za nejlepší scénář Speciální cenou poroty – film sleduje jediný večer v životě mladého páru, který hledá pokoj na svou první společnou noc. 

Kompletní program festival odtajní 1. dubna na stránkách www.youngfilmfest.cz

 

Comments

comments

Vyhledat