Z Kyjeva do Prahy. Jak stipendium změnilo život nadějné studentce z Ukrajiny

V únoru vystoupila Daryna Semergei jako řečnice na veřejné debatě o budoucnosti Ukrajiny, kterou na AAU pořádal institut Strategeo
V únoru vystoupila Daryna Semergei jako řečnice na veřejné debatě o budoucnosti Ukrajiny, kterou na AAU pořádal institut Strategeo

Vzdělávání ukrajinských studentů v zahraničí zůstává i více než tři roky od propuknutí války na Ukrajině palčivým problémem. Česká republika v tomto ohledu sehrává významnou roli i v oblasti vysokého školství. Po vypuknutí války narostl počet ukrajinských vysokoškoláků v ČR na dvojnásobek, od té doby se pohybuje mezi šesti až sedmi tisíci studentů. Česko je pro ně nejen bezpečný přístav z pohledu geografického a jazykového, ale je i aktivní podporovatel jejich začlenění do společnosti. Také samotné školy přišly s různými podpůrnými programy. Anglo-americká vysoká škola (AAU) v Praze poskytla od roku 2022 stipendia 20 ukrajinským studentům a umožňuje jim tak pokračovat ve studiu navzdory vyhrocené situaci v jejich domovské zemi. Jednou z těchto studentek je i Daryna Semergei, studentka marketingu, která po dramatickém útěku z Kyjeva našla v Praze akademické zázemí.

V únoru vystoupila Daryna Semergei jako řečnice na veřejné debatě o budoucnosti Ukrajiny, kterou na AAU pořádal institut Strategeo. Debata se konala u příležitosti smutného třetího výročí zahájení rusko-ukrajinské války. Spolu s českými diplomaty, bezpečnostními experty a podnikateli se Daryna podílela na diskusi o poválečné rekonstrukci Ukrajiny, jejím postavení na mezinárodní scéně i v rámci Evropy a o možnostech podpory ze strany mezinárodního společenství. V následujícím rozhovoru mladá studentka sdílí svůj osobní pohled na český vzdělávací systém, zkušenosti se svým studiem, výzvy spojené s integrací studentů do nového prostředí i své plány do budoucna.

Jak mladí Ukrajinci podle vás vnímají vzdělávání na českých vyšších a vysokých školách?

Evropské vzdělávání je na Ukrajině obecně vnímáno jako kvalitnější alternativa, která nabízí více lepších příležitostí. Spousta mladých Ukrajinců sní o studiu v Evropské unii a mezi nejoblíbenější cílové destinace patří právě Česká republika, Polsko a Slovensko. Na českém vzdělávacím systému oceňují zejména jeho cenovou dostupnost, vysokou kvalitu a skutečnost, že studium probíhá v multikulturním prostředí.

Změnilo se na tomto pohledu něco po propuknutí války v roce 2022?

Myslím si, že ano. Válka znatelně ztížila přístup na ukrajinské vyšší a vysoké školy. Další problémy se objevily v souvislosti s integrací do akademického prostředí a jazykovými bariérami. Na druhou stranu Česká republika velmi podporuje ukrajinské studenty formou různých stipendií a začleňovacích programů, které se mezi mladými Ukrajinci těší velké oblibě. Já osobně jsem například nikdy nad studiem v Česku neuvažovala, protože pro mě bylo příliš drahé. Díky pomoci od AAU jsem si to však najednou mohla dovolit.

Co by české školy mohly dělat lépe, aby se jim dařilo oslovit více ukrajinských studentů?

Podle mě existuje několik možností. Mohou například rozšiřovat a lépe propagovat studijní programy, které jsou mezi ukrajinskými studenty žádané – tedy především technologické, podnikatelské a umělecké obory. Naprosto zásadní je veřejná podpora začleňování ukrajinských studentů do české studentské i občanské komunity. To lze realizovat například organizací jazykových kurzů, kulturně-orientačních programů nebo peer mentoringem. Studenti také potřebují srozumitelnou podporu při podávání přihlášek – především pomoc s přípravou dokumentace, žádostí o vízum a splněním dalších studijních požadavků. Pomoci mohou i stipendijní programy a finanční podpora pro akademicky nadané studenty, kteří následně svými výjimečnými výsledky přispějí k prestiži akademických institucí. Všechny tyto nápady by mohly český vzdělávací systém učinit přívětivějším a motivačnějším.

Jak jste si školu vybírala?

Když začala válka, uvědomila jsem si, že studium v zahraničí je nejlepší způsob, jak si zajistit stabilitu a bezpečí. Začala jsem se zajímat o různé studijní granty v oboru marketingu. AAU jsem objevila přes českou vládní platformu Study in Czechia a přihlášku jsem si podala přes jejich webové stránky. Nastoupila jsem do programu Business Administration se zaměřením na marketing a komunikaci. Ukázalo se, že jde o velmi dobře strukturovaný studijní program, a jsem ráda, že ho mohu tři roky studovat. Přinesl mi spoustu zajímavých zkušeností – včetně praktických case studies, startupových soutěží a projektů s reálným dopadem. Byla to pro mě skvělá vzdělávací i praktická příležitost.

Pohybujete se v Česku hlavně mezi Ukrajinci, nebo i mezi Čechy?

Akademická obec AAU je velmi rozmanitá – studuje tam hlavně hodně Američanů. Já osobně se pohybuji hlavně mezi ukrajinskými studenty, ale mám kamarády i mezi studenty z USA. Naše komunita je obecně značně mezinárodní, což je zajímavé hlavně díky možnosti sdílet osobní myšlenky a zkušenosti s lidmi z různých prostředí.

Škola, kterou jste si zvolila, disponuje jak českou, tak americkou akreditací. Považujete to vy osobně za důležité?

Rozhodně to považuji za významnou výhodu, kterou ocení zejména mladí lidé hledající co největší flexibilitu ve svém profesním životě. Evropský diplom usnadňuje přístup ke kariérním příležitostem v Evropské unii, zatímco americká akreditace se může hodit, pokud chcete pracovat pro firmu se sídlem v USA. Na dnešním velmi konkurenčním trhu práce je podle mě dvojí akreditace velkým benefitem.

Co máte v plánu v letech po promoci?

To je poměrně složitá otázka. Odchod z AAU je pro mě smutný, protože mám pocit, že můj příběh zde ještě není u konce. Momentálně se poohlížím po magisterském stipendiu, které by mi umožnilo pokračovat ve studiu a zlepšit si své kariérní předpoklady. Vzhledem k tomu, že chci zůstat v Praze, je to ale docela náročné. Mnoho let jsem se snažila získat co nejvíce zkušeností a osvojit si co nejvíce dovedností, abych byla po promoci připravená uspět na pracovním trhu. Proto teď usiluji o změnu víza na pětiletý dočasný pobyt. Pro někoho, komu je dvacet, není vůbec snadné splnit všechny podmínky.

Comments

comments

Vyhledat