Za uměním na Kampu; sochař Kryštof Hošek vystavuje i přes zavřené galerie

Kryštof Hošek, Viktory, Foto M.Hančovský
Kryštof Hošek, Viktory, Foto M.Hančovský

Muzeum Kampa otevírá své nádvoří, a zpřístupňuje tak veřejnosti výstavu soch umělce Kryštofa Hoška. I přes zavřenou galerii mohou návštěvníci a kolemjdoucí objevit mladého autora, který ve svém díle často kriticky reaguje na společenskou situaci a politické dění. Ikonické véčko na znamení vítězství nebo všemi používaný lajk v jeho případě však tvoří ruka obrovského imaginárního kostlivce. Díla, z nichž některá vznikla ještě před pandemií, v současné situaci nabývají nových významů. Výstava je volně otevřená každý den od 8. února do 9. dubna v Muzeu Kampa. 

Plánovaná dvojvýstava Sóma Séma v Muzeu Kampa měla představit na přelomu roku sochaře Kryštofa Hoška a Petera Oriešeka. Zpřístupnění výstavy ovšem narušila současná protiepidemická opatření a s nimi spojené zavření galerií. Muzeum Kampa od 8. února proto zpřístupňuje alespoň svoje nádvoří, na němž stojí sochařské instalace od mladšího z autorů Kryštofa Hoška. Ten na sebe upozornil například kontroverzní plastikou Miloše Zemana, kterou reagoval na výsledky prezidentských voleb.

Z děl Kryštofa Hoška je třeba vyzdvihnout sochy Victory, Lajk a Revolution Evolution, jejichž vystavení v současné době, kdy jsou muzea a kulturní instituce nuceně uzavřená, mění jejich původní sdělení a vede k ještě hlubší, aktuálnější výpovědi. Gesta v podobě kostry lidské ruky (Lajk, Victory) dostávají v kontextu aktuální pandemické situace další rozměr a dávají podnět k zamyšlení nad současným světem. „Mé sochy, monumentální gesta v podobě kostry lidské ruky, socha „Victory“ před budovou muzea na náplavce vyhlížející na Vltavu a „Lajk“ na nádvoří muzea, mění v kontextu současné pandemické situace své původní symboly a umocňují tíživou situaci celé společnosti. Zároveň však vtipně, s nadsázkou a s ironií dávají silnou naději.  Sousoší, „Revolution evolution“, tedy přerostlí potkani, kteří se na podzim stáhli na nádvoří Muzea Kampa, bylo již cíleně vytvořeno pro tuto výstavu v době druhé vlny pandemie. Moje aktuální sochařská instalace by měla diváka přivést k novému promýšlení už ustálených symbolů a jejich významů,“ říká ke své práci Kryštof Hošek.

Díla Kryštofa Hoška jsou k vidění na nádvoří Muzea Kampa a jeho okolí. Vstup na výstavu je zdarma. Další monumentální socha – gesto v podobě kostry lidské ruky se zdviženým ukazováčkem je v současné době součástí uzavřené výstavy Vanitas v pražském DOX.

Více informací

https://bit.ly/krystof_hosek

https://bit.ly/Muzeum_Kampa

Comments

comments

Vyhledat