Začíná 50. Letní filmová škola. Festival očekává tisíce návštěvníků

Dnes začíná 50. Letní filmová škola Uherské Hradiště. Výroční cenu obdrží Jiří Suchý, Jan Kačer in memoriam, Ildikó Enyediová, Arnaud Desplechin a filmové kluby. Festival slavnostně zahájí světová premiéra filmu Šimona Holého Hello, Welcome. V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Collegium 1704. Letní filmová škola potrvá do 1. srpna.

 

„Chtěla bych co nesrdečněji přivítat všechny návštěvníky, hosty i obyvatele města a regionu na naší jubilejní padesáté Filmovce a popřát nám všem, ať si společně užijeme sedm slavnostních dnů naplněných krásnými filmy, odborným i doprovodným programem, pohodou, milými setkáními, vzájemnou úctou a lidskostí… ve vděčnosti za to, že tato pro nás srdeční akce stále existuje, navíc v nejlepší možné formě!“ řekla ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

 

„Jsem hrdý na to, že právě Uherské Hradiště je domovem Letní filmové školy, která se během půlstoletí vyvinula v jedno z nejprestižnějších filmových setkání v naší zemi, a jsem si jistý, že Filmovka, dáma v nejlepších letech, bude i nadále v srdci Slovácka zrát jako víno, které přináší ty nejlepší chutě a vůně pro všechny, co je umí ocenit a plnými doušky si je užít,“ doplnil starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

 

Festival slavnostně zahájí v sobotu snímek Hello, Welcome, který režisér Šimon Holý natočil jako závěrečný díl trilogie o ženách na pokraji změny. Film přiveze početná tvůrčí delegace v čele se Šimonem Holým a třemi herečkami v hlavních rolích Eliškou Soukupovou, Alenou Dolákovou a Sárou Venclovskou

 

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny, jejichž letošní design vytvořil Maxim Velčovský, udělí Jiřímu Suchému, Janu Kačerovi (in memoriam), maďarské režisérce Ildikó Enyediové, držitelce oscarové nominace a Zlatého medvěda z Berlinale, a francouzskému auterovi Arnaudu Desplechinovi, mistrovi komorních psychologických dramat a držiteli francouzské národní filmové ceny César. 

 

Dalšími hosty festivalu budou i americký všestranný americký tvůrce Ryland Brickson Cole Tews (Příšera z Michiganského jezera, Stovky bobrů), Dan Svátek, Tereza Ramba a Michaela Duffková (Zápisník alkoholičky), Beata Parkanová a Veronika Žilková (Světýlka), Libuše Jarcovjáková a Klára Tasovská (Ještě nejsem, kým chci být), Milan Cais a Marek Huňát alias Mardoša (tata_bojs.doc a koncert Tata Bojs), Jiří Havelka (Zahradníkův rok), Jana Plodková (Němá tajemství a představení Divadla Na zábradlí Freudovo pozdní odpoledne) nebo Bohdan Sláma (Sucho). 

 

Na Filmovku se ve speciální sekci Comeback vrátí Mohsen Makhmalbaf, Fridrik Thór Fridriksson, Peter Strickland a Sean Ellis. Každý z nich představí svůj snímek natočený od předchozí návštěvy festivalu a navíc film z historie, o němž jsou přesvědčeni, že by jej filmovkové publikum mělo vidět.

 

Letní filmová škola přináší opět průřez světovou i českou kinematografií, historií i současností. Dramaturgický tým v čele s Ivou Hejlíčkovou a Janem Jílkem se letos zaměřil na tvorbu Davida Lynche, Federica Felliniho, génia české filmové hudby Zdeňka Lišky nebo známé neznámé Chantal Akermanové, jejíž film Jeanne Dielmanová, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel se v roce 2022 objevil v čele prestižního žebříčku nejlepších filmů historie. Festival připomene i filmy Nového Hollywoodu, Apuovu trilogii Satjádžita Ráje, evropské buranské komedie a představí současnou tuniskou kinematografii. Série FAMU Films History se letos dostane do 80. let, kdy vznikl i protisocialistický film Evžen mezi námi, který na Letní filmové škole uvede představitel hlavní role Jan Kraus

 

Zcela unikátní bude letos Němý film s živou hudbou. V jedné z dlouhodobě nejoblíbenějších filmovkových sekcí letos padla volba na snímky japonského filmaře Jasudžira Ozua, který před nástupem zvuku stihl režírovat tři desítky němých filmů. Diváci prostřednictvím Ozuovy retrospektivy objeví fascinující svět japonské němé kinematografie a tzv. benši, kteří v této éře doprovázeli filmy strhujícími performativními výkony. Dvě z projekcí na Letní filmové škole doprovodí svým komentářem Ičiro Kataoka, přední současný mistr této umělecké disciplíny. Obě projekce spolu s ním doprovodí japonská pianistka Reiko Emuraová. Hudební doprovod k dalším projekcím obstarají německý nejen elektronický hudebník Schneider TM, italský baskytarista Massimo Pupillo a česká kapela Whyohwhy.

 

Poosmé na Letní filmové škole vyberou diváci v rámci sekce LFŠ uvádí film, který v lednu následujícího roku vstoupí do české distribuce. O diváckou přízeň se budou ucházet španělsko-francouzská anti-romance o oslavě rozchodů Vzhůru nohama, belgicko-nizozemský coming-of-age příběh Mladá srdce a rakouská dramedy Andrea se chce rozvést.

 

Letní kino ve Smetanových sadech bude promítat slavná i méně známá díla Karla Zemana. Plátno na Masarykově náměstí bude až do soboty 3. srpna patřit filmům na přání obyvatel Uherského Hradiště, kteří měli možnost stát se na chvíli filmovkovými dramaturgy. Z širšího výběru kvalitních a divácky úspěšných českých titulů uplynulých pěti dekád vybrali konečných deset snímků (např. „Marečku, podejte mi pero“, Samotáři, Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka nebo Přišla v noci).

 

Doprovodnému programu budou vévodit Tata Bojs, návštěvníci mohou očekávat i Divadlo Na zábradlí s představením Freudovo pozdní odpoledne, první dámu slovenského popu Janu Kirschner, domácí Haraficu s hosty, jeden z našich nejlepších orchestrů specializujících se na barokní hudbu Collegium 1704 či koncertní projekt Hrubá Hudba nu-jazzové kapely Lesní zvěř, jejího frontmana Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky. Zahrají i nepřehlédnutelný performer Ventolin a kytarovka Dukla, laureáti ceny Anděl za nejlepší album loňského roku November 2nd a romsko-česko-americká kapela Bachtale Apsa, která koncertuje s Bárou Hrzánovou

 

Literární program na Letní filmové škole si i letos udrží tradičně vysoký standard. Vystoupí držitelé letošních cen Magnesia Litera Alena Machoninová a Marek Torčík, autor Gottlandu Mariusz Szczygieł, laureátka Ceny Evropské unie za literaturu Jana Beňová, autorka loňské knihy roku v anketě Lidových novin Andrea Sedláčková a další výrazní představitelé a představitelky evropské prózy a poezie.

 

Tři výstavy, nazvané souhrnně 50: Příběh Filmovky, reflektují jubileum festivalu. V kině Hvězda jsou k vidění plakáty Letních filmových škol, ve Smetanových sadech si návštěvníci mohou připomenout historii akce a poslední část složená z artefaktů a nejrůznějších předmětů sesbíraných za desítky let se nachází ve Slováckém muzeu. 

 

Festival očekává tisíce akreditovaných návštěvníků, pro něž připravil nový sál, více repríz a ve čtvrtek 1. srpna více bonusových projekcí, které budou přístupné s jakoukoli akreditací z předchozích dnů. 

 

Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách lfs.cz. Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji tamtéž.

lfs.cz

@letnifilmovaskola na Facebooku, Instagramu, Twitteru.

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat