Zajímavé akce k virtuální galerii Rozumět Beuysovi
Kampus Hybernská a Goethe-Institut zvou na komentovanou prohlídku, která nahlédne to tenat umělecké tvorby Milana Kunce a jíž doplní online setkání s předními světovými odborníky na dílo Josepha Beuyse. Již 28. června od 18:00 hodin..
ROZUMĚT HRANICÍM PŘEDSTAVIVOSTI
TISKOVÁ ZPRÁVA KE KOMENTOVANÉ PROHLÍDCE VÝSTAVY MILANA KUNCE A K DEBATĚ O JOSEPHU BEUYSOVI
21|06|2021 – Joseph Beuys a Milan Kunc: učitel a žák, německá legenda „akčního“ umění i přední český zástupce postmoderny. Dvě velká jména uměleckého světa a dvě výstavy, které je aktuálně možné navštívit fyzicky či digitálně. Kampus Hybernská a Goethe-Institut zvou na komentovanou prohlídku, která nahlédne to tenat umělecké tvorby Milana Kunce a na online rozhovor s odborníky na dílo Josepha Beuyse. Již 28. června od 18:00 hodin.
„Letos uplynulo 100 let od Beuysova narození, což je pro nás podnětem k tomu, abychom se kriticky věnovali osobnosti Josepha Beuyse, jeho dílu a odkazu. Goethe-Institut k tomuto výročí pořádá po celém světě řadu kulturních akcí, vznikla i působivá virtuální galerie Rozumět Beuysovi, jež Beuysovo kontroverzní dílo srozumitelně představuje,“ komentuje programová ředitelka Goethe-Institutu v Česku Luisa Rath: „Protože v pražském Kampusu Hybernská aktuálně probíhá skvělá výstava malíře Milana Kunce, jenž byl Beuysovým žákem, rozhodli jsme se obojí spojit a nabídnout všem milovníkům moderního a postmoderního umění jedinečnou šanci seznámit se s Kuncovou a Beuysovou tvorbou do detailu,“ dodává Luisa Rath.
O co půjde? V pondělí 28. června od 18:00 Milan Kunc osobně provede diváky svou pražskou výstavou nazvanou Za hranice představivosti a pohovoří komplexně o svém díle. V následném online pořadu se od 19:30 prostřednictvím platformy Zoom připojí tři přední odborníci na život a dílo Josepha Beuyse, kurátoři Catherine Nicholls, Eugen Blume a Fabian Mrongowius. Ti představí virtuální galerii Rozumět Beuysovi a společně s diváky „projdou“ všemi zásadními díly a myšlenkami, které po sobě Joseph Beuys (1921–1986) zanechal. Řeč bude o rozšířeném pojetí umění, o konceptu sociální plastiky, o uměleckém hnutí Fluxus. Stranou samozřejmě nezůstanou ani tak zásadní Beuysova díla, jako Sáňky (Schlitten, 1969), 7000 dubů (7000 Eichen, 1982) nebo Baterie Capri (Capri-Batterie, 1985).
„Pro mnohé lidi je vesmír, který Beuys svým dílem stvořil, stejně tak fascinující jako nepochopitelný,“ komentuje kurátorka Catherine Nichols: „Virtuální galerie otevírá dveře do světa Beuysových komplexních myšlenek, je to okružní jízda virtuálním prostorem, který odráží umělcovo nitro,“ dodává Nichols.
KDY A KDE?
Kampus Hybernská
28|06|2021, Hybernská 998/4, 110 00
18:00 – Komentovaná prohlídka výstavy Za hranici představivosti s umělcem Milanem Kuncem
19:30 – Artist Talk k virtuální galerii Rozumět Beuysovi s Catherine Nicholls, Eugenem Blumem a Fabianem Mrongowiem
OSOBNOSTI:
Milan Kunc (*27. listopadu 1944) je mezinárodně uznávaný český malíř. V letech 1964–1967 studoval na pražské Akademii výtvarných umění, odkud byl v osmém semestru studia vyloučen. V roce 1969 emigroval do Spolkové republiky Německo, kde v letech 1970–1975 studoval u Josepha Beuyse a Gerharda Richtera. Koncem 70. let 20. století stvořil tzv. ost-pop, tedy osobitou variantu pop-artu.
Joseph Beuys (*12. května 1921 v německém Krefeldu, zemřel 23. ledna 1986 v Düsseldorfu) spoluutvářel ve druhé polovině 20. století podobu moderního umění. Tuzemská veřejnost měla před sametovou revolucí jen omezené možnosti k poznání jeho progresivních myšlenek.
Eugen Blume, kurátor a historik umění, je jedním z vůdčích expertů na dílo Josepha Beuyse. Od roku 1993 vedl výstavbu Beuysova mediálního archivu, od roku 2016 je kurátorem sbírky Ericha Marxe v Berlíně a čestným profesorem umění na vysoké škole výtvarných umění v Braunschweigu. Spolu s Catherine Nichols je uměleckým vedoucím jubilejního programu beuys2021, série kulturních akcí, jimiž si německá spolková země Severní Porýní-Westfálsko připomíná 100. výročí Beuysova narození.
Catherine Nichols je kunsthistorička a literární vědkyně, kurátorka a autorka. Spolu s Eugenem Blumem připravila retrospektivní výstavy Beuysova díla, např. Die Revolution sind wir (2008) nebo Das Kapital. Schuld – Territorium – Utopie (2016). Je kurátorkou výstavy Jeder Mensch ist ein Künstler. Kosmopolitische Übungen mit Joseph Beuys (2021), která je k vidění v prostorách K20, Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen.
Fabian Mrongowius vytváří imerzivní mediální formáty a zabývá se digitálním zprostředkováním kultury. Je autorem technického řešení virtuální galerie Rozumět Beuysovi. V současné době pracuje s týmem berlínského startupu Zaubar na virtuální prohlídce Památníku Budyšín.