Zemřel strůjce jednoho z největších sportovních zázraků

Polo: Images from the International Club Series, London vs Bangkok played at Ham Polo Club, London,  21/07/2010 Credit: Mark Greenwood / HPC - By Billpolo [<a href=CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons">
Polo: Images from the International Club Series, London vs Bangkok played at Ham Polo Club, London, 21/07/2010 Credit: Mark Greenwood / HPC - By Billpolo [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons

Majitel fotbalového Leicesteru City a thajský miliardář Vichai Srivaddhanaprabha spolu s dalšími čtyřmi lidmi nepřežil sobotní pád vrtulníku. Tragédie se stala dva a půl roku po senzačním triumfu Leicesteru v anglické lize.

61letý Srivaddhanaprabha jako po každém domácím zápase Leicesteru odlétal helikoptérou v klubových barvách ze středového kruhu hrací plochy do Londýna, kde bydlel. V sobotu však za dosud nevyjasněných okolností jeho helikoptéra havarovala téměř ihned po startu. Padající stroj se zřítil na parkoviště vedle stadionu a skončil v plamenech. Jen zázrakem nezranil žádného z fanoušků, již se v čase havárie, hodinu po utkání, ještě vyskytovali v okolí stadionu.

Anglický klub potvrdil oběti tragické události až druhý den, lidé už ale mnohem dříve vytvořili před stadionem pietní místo. Srivaddhanaprabha si totiž u veřejnosti vydobyl status oblíbeného majitele, což je v dnešním světě fotbalu daleko obtížnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

“Splnil si nám nemožný sen, pohádku si přetavil v realitu,“ stojí na jednom ze vzkazů na pietní místě.

Pátý nejbohatší Thajec, jehož majetek ekonomický magazín Forbes letos odhadl na 5,2 miliardy dolarů, se zapsal do historie Leicesteru City zlatým písmem. Když v roce 2010 kupoval klub za 39 milionů liber, nacházel pouze ve druhé nejvyšší anglické soutěži. Srivaddhanaprabha na začátek zaplatil všechny dluhy klubu, aby mohl začít se systematickou prací s vidinou progresu. Dotoval modernizaci stadionu i tréninkového centra, přiváděl potřebné odborníky a kupoval talentované hráče.

Po čtyřech letech Leicester postoupil do první ligy, v níž první tři sezóny paběrkoval. V té čtvrté ale šokoval. Před sezónou 2015/16 vypsaly sázkové kanceláře na jeho triumf v lize kurz 5000:1. Tým pod vedením manažera Claudia Ranieriho ovšem využil slabší ročník favoritů a v těžké, 38kolové soutěži slavil senzační triumf, který komentátoři přirovnávají k jedné z největších senzací historie sportu.

 

 

 

 

Srivaddhanaprabha ale nebyl oblíben jenom pro tento pamětihodný úspěch. I přes svou zámožnost – zbohatl zásluhou řetězců bezcelních obchodů King Power – zůstával pokorným a štědrým mužem vyznávajícím vysoké morální hodnoty.

Na klubové ceremonii Leicesteru jen pár dní po zisku titulu Srivaddhanaprabha sklidil nejhlasitější aplaus po oznámení, že daroval jeden milion liber tamější nemocnici. A podobné dary nebyly ojedinělé. Milovník vín a koňského póla trvale finančně zaštiťoval zlepšení života v Leicesteru a pomáhal uskutečňovat řadu komunitních programů. Fanouškům Leicesteru cestujícím na venkovní zápasy pravidelně kupoval pití, snídaně či šály. Na první pohled se může jednat o maličkosti, i ty však sbližovaly klub s jeho příznivci.

“Měl jsem štěstí, že jsem Vichaie znal několik let. Byl podnikatelem silných hodnot, celý svůj život oddal rodině a také podporoval mnoho důležitých charitativních projektů. Jeho příspěvek fotbalu byl obrovský,“ zavzpomínal na svého známého britský princ Harry.

Ve stopách Vichaie Srivaddhanaprabhy by podle prvních prognóz měl pokračovat jeho 33letý syn Aiyawatt, který už před smrtí svého otce zastával funkci místopředsedy v rodinné společnosti King Power a také v Leicesteru City.

Sobotní havárii vrtulníku rovněž nepřežili ani další čtyři pasažéři – Srivaddhanaprabhovi spolupracovníci Nursara Suknamai a Kaveporn Punpare, pilot Eric Swaffer a jeho partnerka Izabela Roza Lechowicz.

Comments

comments

Vyhledat