Živelná improvizace i taneční party: Sépie z Hor a Hubnutí řízené počítačem

V pátek 27. ledna 2023 se prostory nedávno znovuotevřené Čítárny Unijazz na úpatí pražského Žižkova rozezní nezkrotnou energií dvou hudebních projektů propojujících jazzové a rockové postupy s tanečními beaty i volnou improvizací.

Sépie z Hor, jíž tvoří William Valerián (saxofon, cajon, krakebs), Tomáš Havlínek (housle, shakery), Dalibor Pelc (baskytara, cajon) a Denis Sova (bicí), ve své tvorbě nezapře buskerské kořeny a hraní s looperem. Jejich skladby jsou založené na experimentálním rozvíjení repetitivních motivů, které svou údernou energií připomínají tvorbu Too Many Zoos nebo Moon Hooch a nedovolí posluchači jen tak nehnutě sedět.

„Naše síla je v živých vystoupeních, kde je cítit obrovská energie,“ říká Dalibor Pelc, baskytarista kapely, který je spolu se saxofonistou Wiliamem Valeriánem zakládajícím členem kapely. „Hrajeme, co cítíme, a z hlediště se nám vrací zase další vlna různých emocí, kterou zpracováváme. Improvizujeme na základě předem složených motivů, které si mezi sebou přehazujeme, dokud z nich nevyždímáme úplně všechno.“

Dalibor a Wiliam spolu buskovali na filmovém festivalu v Karlových Varech i v ulicích Berlína a oba se během těchto dob střídali za pouštění loopovaných smyček ve hře na cajon. Rozrostlo se a ustálilo však nejen kapelní složení, ale také hudební styl Sépie z Hor, který momentálně spojuje úderné beaty s volnou improvizací, jíž vévodí saxofonová a houslová linka. V roce 2022 kapela vydala první album Děj Se Vůle Soží, které čerpá z nejlepších hudebních motivů vzniklých během předcovidových koncertů.

Sépie z hor na youtube https://youtu.be/416qficVhF4

album Děj Se Vůle Soží na bandcamp: https://sepiezhor.bandcamp.com/releases

Druhá kapela pátečního večera, jičínsko-hořicko-pražské Hubnutí řízené počítačem, se ke své hráčské sestavě i zvukové podobě také soustavně propracovává skrze experiment a volnou improvizaci na pomezí jazzu a rocku. Nechybí jim až noisové plochy, které dostávají posluchače do stavu blažené paralýzy a vyzývají jej k výletu za hranice klasických hudebních postupů. Vše začalo jako klasické trio kytara-basa-bicí, produkující neoklasické hodinové jamy. V Čítárně Unijazz vystoupí kapela v sestavě Pavel Novotný (kontrabas, baskytara), Štěpán Hruška (trubka, křídlovka), Štěpán Dvořáček (klávesy) a Jakub Šulík (bicí).

Hubnutí řízené počítačem na youtube: https://youtu.be/3Nkk9WUVRKE

Koncert proběhne v pražské Čítárně Unijazz, podniku s téměř třicetiletou tradicí, který od června 2022 nově sídlí v budově historické usedlosti Krenovka v Husitské ulici č. 22 na úpatí Žižkova. „Čítárně v novém místě nechybí tatáž atmosféra a efekt překvapení, jako když sídlila v pátém patře omšelého činžáku v Jindřišské ulici,“ říká zdejší dramaturgyně Anna Marie Hradecká. „Tady na Žižkově je to obdobné – za nenápadnými dveřmi se skrývá inspirující kulturní prostor, kde se napříč generacemi potkávají všichni, které baví si klást otázky a dávat myšlenkám nové kontexty. Sépie z Hor i Hubnutí řízené počítačem tenhle experimentální přístup přesně reprezentují a my se těšíme, že v pátek večer se prostor Čítárny promění v jeden velký pulzující taneční parket.“

Vstupné v předprodeji na GoOut.cz za 150,- Kč, na místě pak za 180,- Kč.

Čítárna Unijazz

27. ledna 2023

20:00 Hubnutí řízené počítačem / 21:00 Sépie z Hor

 

odkazy:

Hubnutí řízené počítačem FB: https://www.facebook.com/hubnutirizenepocitacem/

Sépie z Hor – FB: https://www.facebook.com/SepieZHor/

Odkaz na událost na FB: https://fb.me/e/2Wpr0wX23

Předprodej na GoOut: https://goout.net/cs/sepie-z-hor%2Bhubnuti-rizene-pocitacem/szxqoxu/

Čítárna Unijazz:

Web: https://citarna.unijazz.cz/

FB: https://www.facebook.com/citarnaunijazz/

IG: https://www.instagram.com/citarna_unijazz/?hl=cs

Comments

comments

Vyhledat