Žižkovský tunel, Vyšehrad i divadla. Akce NA DEN POD ZEM počtvrté rozsvítí pražská podzemí

Foto: NA DEN POD ZEM
Foto: NA DEN POD ZEM

Čtyři premiéry a dalších deset unikátních pražských podzemí. Celkem 14 objektů otevře své brány podzemí první dva víkendy v březnu a to zcela zdarma. Návštěvníci mají možnost navštívit unikátní protiatomový kryt v Žižkovském tunelu, pozůstatky staroměstského opevnění v domě Na Kocandě,  pražskou kanalizaci v části spadiště Mariánské hradby nebo Podolské kasematy na Vyšehradě, které se otevřou veřejnosti úplně poprvé. NA DEN POD ZEM se navíc zájemci dostanou hned čtyřikrát a to o víkendech 7.–8. a 14.–15. března. V rámci prohlídek se uskuteční také přednášky věnované pražskému metru nebo hornické oblasti Krušnohoří v Kampusu Hybernská.

Posledním odtajněným místem se stal Žižkovský tunel. „Doslova na poslední chvíli se nám podařilo vyjednat otevření protiatomového krytu, který se nachází v žižkovském tunelu. Návštěvníci tak uvidí jedinečné prostory, které v případě nebezpečí mohou ukrýt až 1 200 osob.“, upřesňuje hlavní organizátorka akce Monika Mercová. Přestože žižkovský tunel s nepříliš přitažlivým nápisem „neboj“ budí spíše rozpaky než touhu po poznání, málokdo ví, že se za mohutnými plechovými dveřmi skrývá jeden z největších protiatomových krytů v Praze. „Návštěvníci mají možnost poznat život v krytu, který byl vybudován v 50. letech minulého století. Tunel však neskrývá pouze prostory humanitární pomoci, ve kterých se nacházejí lůžka, židle nebo přikrývky a dětské pleny. Po levé straně se také nachází márnice.“, dodává k prohlídce Mercová. Do protiatomového krytu mohou návštěvníci nahlédnout také v bunkru Parukářka.  

Čtvrtý ročník akce NA DEN POD ZEM otevře v minulosti nepřístupné Podolské kasematy. Návštěvníci tak mají poprvé v historii možnost nahlédnout do barokních chodeb v podzemí národní památky Vyšehrad. V rámci akce se lidé mohou podívat také do podzemních stok a přesvědčit se, že i kanalizace má své kouzlo. Konkrétně bude možné navštívit spadiště Mariánské hradby nebo kmenovou stoku ve Stromovce. Historii středověké Prahy pak odhalí archeologické nálezy v podzemí domu Na Kocandě. Zde se zájemci podívají do míst, kde byly v rámci rekonstrukce domu nalezeny pozůstatky staroměstských hradeb. Nemohou chybět ani divadla. Návštěvníci nahlédnou pod prkna Národního i Stavovského divadla, divadla Ungelt a DISK. V neposlední řadě se již počtvrté společně podíváme do kostela Panny Marie Vítězné, který odhalí tajemství pražských mumií.

Magické Krušnohoří i pražské metro. V rámci akce NA DEN POD ZEM se uskuteční cyklus přednášek, kterými Vás provedou přední čeští odborníci. Metrovize nebo Nádech výdech, to jsou knihy, které zná rozhodně každý fanoušek pražského metra. Autorem publikací je Jan Charvát, který bude jedním z přednášejících v rámci doprovodného programu akce. Návštěvníky seznámí se vzduchotechnikou pražského metra, kterou plynule naváže na knihu Nádech výdech. Jan Charvát je také spoluautorem knih popisujících subkultury v českém prostředí – Kmeny. Na historii pražského metra plynule naváže i další přednáška. Zajímá vás, jaké technologie se používají na ražbu tunelů nebo jak se způsoby stavby měnily v průběhu historie? Přijďte si poslechnout přednášku Petra Hybského, který představí zajímavosti o stavbě pražského metra.

Český seznam světového dědictví UNESCO se rozrostl o další jména. Jedním z nich je také Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří. Proč je Krušnohoří unikátní, jaká je jeho historie a co se skrývá v podzemí? To návštěvníkům prozradí Jakub Jelen, který se v rámci své disertační práce zabývá oblastí Krušnohoří. Doprovodný program se nově uskuteční v Kampusu Hybernská. Kromě přednášek bude na místě i promítání filmu Dukla 61.

Podzemí Divoké Šárky i Braníku patří mezi důležitá útočiště netopýrů, kde každoročně přečkávají zimu. V důsledku ochlazení, které přišlo v minulém týdnu, si bohužel dali načas a v jeskyních se ještě stále nacházejí. Vzhledem k tomu, že netopýři patří ke kriticky ohroženým druhům a jsou zákonem chráněni, musíme v tomto směru respektovat odborné stanovisko ochránců přírody a prohlídky v tomto termínu zrušit. Prohlídky Branické skály i Divoké Šárky budou nahrazeny v květnových termínech.

Prohlídky podzemí jsou zdarma, podmínkou jsou registrace na stránkách www.nadenpodzem.cz . Veškeré informace jsou dostupné také na Facebooku. Na doprovodný program se není třeba registrovat. Akce je pořádaná spolkem Unimakers, z. s.

Comments

comments

Vyhledat