Program mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm 2021 zveřejněn

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm začíná již za týden a na svém webu již zveřejnil svůj kompletní program, který je možné procházet ZDE. Vedle bohatého programu mezinárodních i národních soutěží nejnovějších animovaných filmů, virtuální reality a počítačových her se festivaloví návštěvníci můžou těšit i na bohatý nesoutěžní filmový program a další doprovodné akce, jako jsou výstavy, koncerty, prezentace, přednášky, workshopy, dílny animace a odborný industry program.

ANIFILM letos slaví 20 let od svého založení a je jedním z prvních tuzemských filmových festivalů, který se konečně může konat v off-line režimu. Jeho hosté a návštěvníci se tedy po delším čase budou moci v Liberci setkat nejen prostřednictvím nejrůznějších videochatů a můžou společně sledovat filmy přímo v kinosálech, setkávat se a diskutovat. Anifilm také přivítá řadu osobností ze světa animované tvorby. Někteří doprovodí své festivalové programy nebo soutěžící filmy. Do Liberce například zavítají z USA režisér Dash Shaw a výtvarnice Jane Samborski, tvůrci celovečerního soutěžního filmu Kryptozoo. Jejich tvorba je českým fanouškům animace už známa – na Anifilmu 2017 získal zvláštní uznání poroty jejich film Jak se mi potopila střední škola. Snímek Kryptozoo již také získal několik ocenění – například na festivalech Berlinale a Sundance. Nicméně k soutěžním snímkům dorazí ze zahraničí okolo dvou desítek hostů, a premiéru svých snímku na velkém plátně si nenechá ujít množství českých autorů.

Řada renomovaných tvůrců a odborníků zasedne i ve festivalových porotách. V porotě celovečerních filmů se setkají producent a režisér Petr Oukropec, který právě dokončil svůj celovečerní trikový film pro děti Mazel a tajemství lesa a jako producent stojí za novým filmem Michaely Pavlátové Moje slunce Maad, slovenská režisérka a producentka Ivana Laučíková a polská filmová historička a organizátorka festivalu StopTrik Olga Bobrowska. O vítězných studentských a krátkých filmech bude rozhodovat trojice režisérek: Kate Jessop (Velká Británie), která v současnosti sklízí úspěchy s komediální sérií Tales From Pussy Willow, japonská režisérka Momoko Seto, světově proslulá svou sérií filmů Planety, a Českou republiku bude zastupovat režisérka Alexandra Májová, jejíž poslední film Pračka uspěl i na loňském Anifilmu. Kategorie VR tvorby, videoklipů a abstraktní a nenarativní animace zhodnotí čeští porotci AR a VR designérka Lucie Jančová, pedagog, nezávislý výtvarník a režisér Vojtěch Domlátil a hudebník a výtvarník Milan Cais, známý především jako člen Tata Bojs, jehož volná výtvarná a audiovizuální tvorba je vystavována u nás i ve světě. Kategorii počítačových her posoudí výtvarnice studia Circus Atos Barbora Podhorská, francouzský tvůrce animovaných filmů, kreslíř komiksů a herní vývojář Cedric Babouche a zástupce ze světa „velkých“ her Petr Motejzík, art director studia Hangar 13. Většina porotců bude mít v rámci industry programu festivalu masterclass, na které představí své budoucí či nedávné projekty. Podrobnější informace o jednotlivých členech festivalových porot jsou ZDE.

Ve stručnosti připomínáme další hlavní festivalové programy Anifilmu 2021. Hlavní nesoutěžní filmový program má název Planeta A a zaměří se na téma přírody a životního prostředí, které je stále aktuálnější a stejně silně již nějakou dobu rezonuje i animovanou tvorbou. Ve výběru celovečerních a krátkých snímků se setkají výpovědi o reálných problémech, cesty vesmírem i návraty do hluboké minulosti, které doplní filmy oslavující přírodu a život na Zemi, ale někoho možná překvapí i parodie a ironické až podvratné filmy. Program Planeta A se mimo své filmové sekce prolne i do projekcí pro děti a mládež a nevyhnou se mu ani oblíbené půlnoční programy. Jak osvobozující médium animace je dokáže pestrý výběr programu Queer animace, který se letos na Anifilmu představí v rámci speciální sekce.

Anifilm myslí i na nejmenší diváky, pro které připravil bohatý projekční i doprovodný program. Vedle již zmíněných programů v rámci tématu Planeta A je pro ně připraven pestrý výběr tvorby letošního laureáta Ceny za celoživotní přínos Edgara Dutky nebo porotkyně Alexandry Májové, která přiveze oblíbené Mlsné medvědí příběhy. Zajímavé bude jistě vidět po delší době „oprášenou slovenskou klasiku“ – celovečerní snímek Zbojník Jurko. Širšímu publiku a rodinám s dětmi je pak určený program v sekci Bilance, který je přehlídkou celovečerních filmů uvedených do české distribuce v nedávné době. V tradičních Dílnách animace si děti mohou pod vedením odborných lektorů vyrobit vlastní animovaný film a ve spolupráci s Českou televizí si děti budou moci vyzkoušet, jak se tvoří filmové zvuky a ruchy. Chybět nebudou ani divadelní představení pro nejmenší diváky. Děti i dospělé jistě zaujme i výstava originálních loutek a scén z nového českého celovečerního filmu Myši patří do nebe, který se na Anifilmu poprvé českému publiku představí v mezinárodní soutěži celovečerních filmů.

Centrem festivalu bude opět liberecký zámek, kam by měly směřovat první kroky každého návštěvníka Anifilmu. Projekce a další programy pak vedle libereckého zámku budou probíhat v kině Varšava, Cinema City OC Fórum, kongresovém sálu hotelu Zlatý lev, Severočeském muzeu, Oblastní galerii Lázně, Lidových sadech, Krajské vědecké knihovně, na náměstí Dr. E. Beneše a k dispozici bude i festivalový stan.

Více najdete na www.anifilm.cz

Festivalovou znělku ANIFILMU 2021 na YouTube najdete na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=QahT8hVv1Lw

 

Comments

comments

Vyhledat