Znáte Winternitzovu vilu?

Znáte Winternitzovu Vilu?

Winternitzova vila je stavba na Smíchově, konkrétně v ulici Na Cihlářce 10 a je dílem architekta Adolfa Loose a Karla Lhoty. I vzhledem k tomu, že vilu jsem osobně navštívila (konkrétně komentovanou prohlídku – doporučuji!) mohu bez nadsázky říct, že se jedná o architektonický unikát hodný vidění. 
>>>ZDE GALERIE<<<
/FB/

Vila byla postavena v letech 1931-32 a rekonstruována mezi léty ’99-2002. Osud vily, stejně jako rodiny Winternitzových, byl neúprosný, nicméně velmi zajímavý a pokud vám Praha, historie a architektura nejsou úplně cizí – bude návštěva vítaným doplněním vašich znalostí.

Winternitzova vila byla vůbec poslední dokončenou stavbou rakouského rodáka Adolfa Loose před jeho smrtí v roce 1933. Loos byl představitelem purismu a moderní architektury, jejíž vývoj v Evropě výrazně ovlivnil. Mezi jeho nejznámější stavby patří ve své době velmi kontroverzní Obchodní dům Goldman a Salatsch (zvaný Looshaus) ve Vídni, Dům Tristana Tzary v Paříži a Winternitzova vila v Praze. Rozvíjel tzv. „Raumplan“ (princip uspořádání vnitřního prostoru stavby) a právě vila Na Cihlářce je jeho typickým zhmotněním. Veřejnost má o prohlídky od doby rekonstrukce stále velký zájem. Uvažuje se tudíž o trvalém zpřístupnění vily, pořádání kulturních akcí a možném vybudování galerie.

Comments

comments

Vyhledat