Historie Batmana a zrod nerdů. Nová kniha ukazuje, jak se za 80 let měnila slavná postava i celá populární kultura

Zrodil se v roce 1939, přesto dodnes patří k nejoblíbenějším fiktivním postavám na světě. Jak je to možné, jak se Batman vyvíjel a jak se proměňoval kulturní a společenský kontext během 80 let jeho života, ukazuje nová publikace Temný rytíř: Historie Batman a zrod nerdů. Autor Glen Weldon přibližuje pozadí vzniku a kvality milovaných i nenáviděných děl: Nechybí kultovní televizní seriál
z 60. let, filmy od Tima Burtona, Joela Schumachera a Christophera Nolana, animovaná verze z 90. let ani nejslavnější komiksy od Franka Millera nebo Alana Moora.

 

V novém filmovém Batmanovi, který přijde do kin v roce 2022, ztvární hlavní roli Robert Pattinson. Když tuto zprávu média přinesla, následovala vlna kritiky a výsměchu. Kniha Glena Weldona připomíná, že projevy fanouškovského odporu nejsou ničím novým. S podobnou nevolí se potýkal Michael Keaton, který netopýřího hrdinu hrál ve dvou filmech Tima Burtona, a ještě silnějším předsudkům čelil Heath Ledger, který ve snímku Temný rytíř ztvárnil Jokera. Fanoušci oba zmiňované herce s veškerou vervou nejdříve odmítali a poté přijali za své, Ledger za svůj výkon posmrtně získal Oscara. Weldonova kniha vypráví také o tom, jak se zrodila skupina zarytých fanoušků, kteří si žárlivě střeží to, jak mají podle nich Batman nebo jiné oblíbené postavy vypadat.

 

Kniha Temný rytíř nevypovídá pouze o Batmanovi, ale o všeobecných proměnách fanouškovských komunit a jejich vlivu. A také o tom, jak se z okrajových zájmů a vysmívaných médií, k jakým svého času patřil i komiks, stává hybná síla kultury nebo globální ekonomiky. Batmanův život se prolíná s všeobecnými trendy v populární kultuře a v komiksových vesmírech DC a Marvel.

 

Stejně tak konkrétní události a tvůrčí rozhodnutí v pozadí Batmanových příběhů univerzálně vypovídají o tom, na jaké požadavky producentů i publika reagují fenomény, které se stávají součástí obecného kulturního povědomí. „Batman je jako inkoustová skvrna, ve které každý vidí, co chce,“ píše Weldon. „Udržuje status quo – a zároveň ho násilně svrhává. Může zosobňovat fašismus a zároveň liberální demokracii. Využívá symboly temnoty, aby se stal nositelem světla. Je to úsečný voják i zraněný sirotek. Může být čímkoliv, co si do něj čtenář projektuje,“ píše v souvislosti s dobovou reflexí klasických Batmanových příběhů, ať už jde o filmy, nebo komiksy jako Návrat temného rytíře.

 

Weldon odhaluje nové souvislosti a mapuje, proč redaktoři Batmana dali publiku možnost telefonicky hlasovat o přežití jedné z vedlejších postav, že Batman nepřímo stál na počátku fenoménů, jako jsou internetová diskusní fóra nebo fanouškovské weby, nebo že byl zneužitý v rámci gay paniky a v křížovém tažení proti komiksu.

 

Glen Weldon je americký publicista, literární a komiksový kritik. Jeho články se objevily například v New York Times, Washington Post, New Republic, Slate, Atlantic nebo Village Voice. Je dlouholetým moderátorem rozhlasového pořadu Pop Culture Happy Hour vysílaného stanicí NPR. Svou prvotinu Superman: The Unauthorized Biography vydal v roce 2013. Jeho kniha Temný rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů se stala základní příručkou batmanologie a odhalila další zákoutí popkultury a zábavního průmyslu.

 

Glen Weldon
Temný rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů
Přeložil David Koranda
384 stran, vázaná, 399 korun

 

Comments

comments

Vyhledat