42 způsobů, jak být v téhle zemi v pohodě 

Jak vypadá české hygge a kde všude nacházíme radost? Odpovědi se skrývají v tom, co milujeme. Houbaříme, pejskaříme, grilujeme, luštíme a děláme mnoho dalších věcí, nad kterými občas jiní ohrnují nos. To nám prozradí kniha Štěstí po česku, ve které známý novinář Milan Tesař napsal čtyřicet dva laskavých fejetonů o tom, co nás hladí nejen na duši, a oblíbený ilustrátor Marek Douša k nim nakreslil trefné obrázky. Protože smyslem života je být šťastný. Bez ohledu na to, jestli někdo ohrnuje nos nad zavařováním okurek nebo našimi ponožkami v sandálech.

Věděli jste, že je v Česku nejhustší síť knihoven ze všech zemí Evropské unie? Milujeme čtení!

A že se náš dabing stal legendou, o které sice nikdo moc neví, ale díky němu světové filmové hvězdy mluví česky a třetina místních zase neumí třicet let po sametové revoluci jiný jazyk než svůj rodný.

Českým fenoménem jsou i taneční nebo lyžařské kurzy, které naopak zajistí domorodcům alespoň základy společenské výchovy a jednoho z nejoblíbenějších tuzemských sportů.

Jsme národem táborníků, kutilů, rybářské latiny, také dobrovolných hasičů, svépomocných stavitelů nebo pletařek a pekařů velikonočních mazanců i těch, kteří se přou, jestli jsou vánoční vanilkové rohlíčky lepší z vlaššských nebo lískových ořechů.

A je nám v tom všem dobře. Vyžíváme se v drobných radostech, které jsou jenom naše a může nám být úplně jedno, co si o nich kdo myslí.

Říká se, že ďábel se skrývá v detailech. A stejně tak i štěstí.

Křest knihy  Štěstí po česku od Milana Tesaře a Marka Douši se koná zítra 6. června od 17 hodin v Božské lahvici. Knížku pokřtí Ivan Hlas.

Milan Tesař (1964) je český spisovatel, scenárista a novinář. V roce 1987 nastoupil jako redaktor kulturní rubriky Zemědělských novin, za tři roky se stal členem první redakce nově vycházejícího časopisu Reflex. V roce 1993 pracoval ve společnosti Febio a byl u zrodu satirického pořadu Česká soda. Tentýž rok se vrátil redakce časopisu Reflex, kde vedl dalších dvacet osm let kulturní rubriku. V roce 1995 začal psát s dvěma dalšími scenáristy komiks Zelený Raoul, který na stránkách Reflexu vycházel až do roku 2022. V roce 2011 mu vyšla literární prvotina Deník rodícího se otce, v roce 2019 pak kniha povídek Volané číslo existuje. V roce 2016 připravil pro Českou televizi cyklus o vážné hudbě Můj pokus o mistrovský opus. V roce 2018 měla v Divadle Na Fidlovačce premiéru jeho hra Výjimečný stav.

Marek Douša (1962) kreslí, píše, fotografuje, ale ne aby byl kreslířem, spisovatelem nebo fotografem, ale aby se stal Markem Doušou. Udiveným a zvědavým.

Comments

comments

Vyhledat