5+1 důvod, proč si pořídit venkovní žaluzie!
Venkovní žaluzie jsou nejen doplněním architektonického řešení domu, ale mají především celou řadu praktických funkcí. Patří mezi ně zejména termoregulace, ochrana před hlukem, světelným smogem, nepříznivému počasí i zvědavými zraky sousedů…
- V zimě uspoří energii
Díky exteriérové stínicí technice snížíte únik tepla okny v zimních měsících, úspora spotřeby energie činí okolo 20–25 %! „Abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken a ušetřili co nejvíce energie na vytápění, musíte stínicí prvky správně nastavit. V zimě nechávejte žaluzie přes den vytažené v horní poloze, aby topný systém podpořilo působení slunečního svitu. Při soumraku je spusťte, ať omezíte nežádoucí únik tepla skrze okna. Pokud je žaluzie v noci stažená, nedojde k úniku tepla a teplota v místnosti díky tomu neklesne až o 1,5 stupně,“ radí Jan Žižlavský, odborník na stínění z opavské společnosti Isotra. Do jaké míry bylo zabráněno úniku tepla, lze vyhodnotit na základě termovizního měření před a po použití exteriérové stínicí techniky.
- V létě se „neupečete“
Úmorná letní vedra dokážou potrápit především obyvatele bytů, jejichž okna jsou orientována na jih nebo jihozápad. Proto také v jižních zemích jsou venkovní žaluzie či rolety naprostým standardem, bez něhož si místní obyvatelé nedokážou svůj život představit. Dokážou totiž zablokovat až 90 % veškerého tepla, protože paprsky zachycují ještě dříve, než projdou sklem do interiéru. Jsou proto v tomto ohledu mnohem účinnější než vnitřní žaluzie. V létě tak lze ušetřit výdaje za používání klimatizace. Navíc pokud lamely žaluzií nastavíte správně, zamezíte vniknutí horka a zároveň budete prostor větrat.
- Ochrání před světelným smogem
Vyspělé země trpí světelným znečištěním, lidově označovaným jako takzvaný světelný smog. Způsobuje jej velké množství umělých světelných zdrojů, zejména v městských aglomeracích. Ani v nočních hodinách neexistuje tma. Z dlouhodobého hlediska může tento fakt dokonce ohrožovat zdraví, protože vede ke spánkové deprivaci a zamezuje tvorbě melatoninu, což vede k únavě, nesoustředěnosti, vyčerpání, podrážděnosti či poruše pozornosti. Pouliční osvětlení ale můžete právě díky správnému zastínění eliminovat a tím zlepšit kvalitu spánku. Pokud ovšem vítáte, že vás ráno probouzejí sluneční paprsky, pokročilé technologie umí chytře vyřešit i tento problém. „Do rolet nebo žaluzií už umíme zabudovat i elektronické spínací hodiny nebo sluneční čidlo. V určitou dobu se pak stínění podle denní doby otevře, takže se vaše tělo může fyziologicky probudit,“ vysvětluje Jan Žižlavský ze společnosti Isotra.
- Bariéra před zvědavými zraky i nezvanými hosty
Nejenže sousedé a kolemjdoucí nebudou okukovat, co se právě odehrává za okny vašeho bytu, ale zároveň kvalitní venkovní stínění zvyšuje bezpečnost domácnosti, zejména pokud je vybaveno moderním elektrickým pohonem. Ačkoliv není certifikováno jako bezpečnostní prvek, případné zloděje může výrazně zdržet – a v takovém případě hraje roli každá minuta. A mnohdy i psychologicky působí jako bariéra, která dokáže nezvané návštěvníky odradit…
- Zabrání následkům rozmarů počasí
Předokenní žaluzie chrání okna rovněž před nepříznivým počasím – deštěm, větrem, mrazem, ale i kroupami, které je mohou poškodit. Také zabraňují kondenzaci vodních par a rosení na vnitřním povrchu skel. Zvláště větrná a dešťová čidla, která vyšlou signál k automatickému zasunutí, vám mohou zachránit okna, i když jste zrovna v danou chvíli v práci nebo na dovolené.
- Zmírní hluk zvenčí
Máte-li dům či byt u rušné křižovatky, vlakové trati nebo vám zkrátka vadí přílišný městský ruch, mohou být venkovní žaluzie pomocníkem v eliminaci hluku zvenčí – dokážou jej snížit až o osm decibelů.
Tip: Vyzkoušejte také předokenní rolety!
Vhodnou alternativou k venkovním žaluziím mohou být také předokenní rolety, které rovněž poskytují zastínění, tlumí hluk a chrání před špatnými povětrnostními podmínkami. Zároveň, stejně jako v případě žaluzií, nabízejí termoregulaci a s ní spojenou úsporu energie. Na rozdíl od venkovních žaluzií neumožňují regulaci pronikajícího světla, na druhou stranu však představují ještě účinnější ochranu proti násilnému vniknutí (dokážou odolat pokusu o násilné vytažení rolety zvenku, a to až do tlaku 60 kilogramů.). Lze proto kombinovat obě varianty – například předokenní rolety v přízemí domu a venkovní žaluzie v patře.