53. sezónu Botanické zahrady Praha zahájila výstava orchidejí + přehled akcí na celý rok

 

Botanická zahrada Praha vstoupila do nové sezóny, návštěvníci se mají na co těšit. Oficiální zahájení proběhlo 3. března, při vernisáži výstavy Orchideje – na ně v dubnu naváže výstava Motýli, zaostřeno na detail.

V červnu se dočkají milovníci bonsají a japonské kultury a nebudou chybět ani oblíbené akce jako vinobraní, výstava dýňových aranžmá a oslavy Halloweenu. Botanická zahrada v letošním roce prochází proměnou, krátkodobě to může znamenat menší komplikace pro příchozí, nicméně cílem těchto projektů je dlouhodobé zlepšení návštěvnického komfortu a zážitku. Poprvé od otevření skleníku Fata Morgana se sjednotí celý areál – skleník s venkovními expozicemi propojí nový most. Úprav a modernizace se dočká i oblíbený viniční domek na Vinici sv. Kláry. Botanická zahrada vstupuje do nové sezóny s ambicí překonat počet návštěvníků v minulém roce, do areálu zahrady jich loni přišlo více než 315 tisíc.

„Přes všechny komplikace, které nás v poslední době provázejí, jsme do naší nové sezóny vstupili optimisticky. Pro návštěvníky chystáme výstavy a akce, které patří k těm velmi oblíbeným, ať už se jedná o právě probíhající výstavu orchidejí, nadcházející výstavu motýlů, soutěžní přehlídku bonsají, nebo tradiční vinobraní. Připravili jsme si i menší akce. V současné době probíhá cyklus odborných přednášek, chystáme komentované prohlídky s našimi kurátory, ale i hudební procházky. Tato sezóna bude pestrá,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

„V minulém týdnu jsme v naší botanické zahradě společně zahájili již 53. sezónu. Botanická zahrada je důležitou součástí života a kultury hlavního města Prahy a já si velmi cením toho, že se nám daří její areál modernizovat a realizovat projekty, které mají přinést návštěvníkům více pohodlí, více zážitků a rovněž mají přispět i ke vzdělávání dospělých i dětí. Ať už se jedná o propojení areálu botanické zahrady, nově vznikající výstavní pavilon, nebo plánovanou expozici evoluce rostlin,“ uvádí za zřizovatele Petr Hlubuček, náměstek primátora hlavního města Prahy

 

Sezóna plná květů a zážitků

Nádherné květy v tropickém skleníku Fata Morgana v dubnu vystřídá výstava Motýli, zaostřeno na detail, která poukáže na krásu motýlího těla. Do Prahy opět dorazí několik tisíc motýlích kukel. Výstava se koná od 8. dubna do 22. května. Zkrátka letos nepřijdou ani obdivovatelé umění bonsají a japonské kultury a milovníci vína z vinice sv. Kláry, pro ně se chystá řada vinařských akcí, včetně tradičního vinobraní. V létě se také společně s botanickou zahradou mohou zájemci vypravit na Kypr, a to prostřednictvím fotografické výstavy. Celý přehled akcí najdete na webových stránkách botanické zahrady

 

Moderní areál pro návštěvníky

V Troji se i letos pokračuje v modernizaci areálu. V loňském roce byl dokončen vstupní areál u skleníku Fata Morgana s restaurací a moderními terasami se záhony a vodními prvky. V létě byla zahájena stavba multifunkčního objektu v ulici Nádvorní, kde vzniká výstavní pavilon, nový vstupní prostor se zázemím pro návštěvníky, ale rovněž zázemí pro zaměstnance botanické zahrady. Součástí komplexu je též relaxační zóna, která navazuje na Ornamentální zahradu. Letos dojde poprvé v historii k propojení venkovních expozic se skleníkem Fata Morgana – probíhá výstavba přemostění nad úvozem spojujícím Troju a sídliště Bohnice. Návštěvníci díky tomu budou moci pohodlně procházet celým areálem. Na začátku roku 2022 byla také zahájena rekonstrukce viničního domku na Vinici sv. Kláry, který bude doplněn o nový degustační prostor. V zahradě rovněž vznikají nové zelené expozice. Novinkou je například expozice ohrožených druhů, připravuje se část věnovaná japonským mlžným lesům a také ukázka evoluce rostlin. „V letošním roce pokračujeme v modernizaci areálu, souběžně se realizuje několik projektů, a tak se omlouvám, že někdy mohou tyto stavby přinést komplikace při pohybu v zahradě. Nicméně většina prací by měla být dokončena ještě v tomto roce nebo začátkem příštího a dlouhodobě by tyto nové projekty měly návštěvníkům přinést více komfortu,“ doplňuje ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

Kdy a jak

Botanická zahrada Praha je od března do konce října otevřená každý den od 9.00 do 19.00 hodin. Skleník Fata Morgana má téměř stejnou otevírací dobu, je zavřený pouze v pondělí. Návštěvníci se mohou jít občerstvit do restaurace u skleníku Fata Morgana nebo do Vinotéky sv. Kláry, kterou dočasně najdou v prostorách bývalého bistra v areálu Ornamentální zahrady.

Botanická zahrada sjednotila vstupné, dospělí zaplatí 150 Kč, děti do 15 let mají vstup za 100 Kč a děti do tří let mohou do areálu zdarma.

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na rok 2022

 

4.–20. 3. 

Orchideje šesti světadílů 

 

Výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana. Tentokrát vás vezmeme na cestu kolem světa, a dokonce i na místa, kde byste orchideje nejspíš nečekali. O překvapení nouze nebude, dozvíte se mnohé o lidech i rostlinách. Pozoruhodný svět těchto královen rostlinné říše je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. 

 

3.–17. 3. 

Přednáškový cyklus ON-LINE

 

I v roce 2022 jsme se rozhodli uspořádat oblíbený cyklus přednášek o nejrůznějších botanických tématech. Připravili jsme si pro vás opravdu pestrý obsah, který zaujme nejenom vášnivé botaniky, ale i oborem nepolíbené laiky, kteří rádi objevují.

 

  1. 3.
    Mezinárodní den ryzlinku

Ryzlink rýnský – jedno z našich osvědčených vín a výjimečná odrůda, jejíž cesta na trůn byla trochu klikatá. Ne každá odrůda má to štěstí v podobě mezinárodního dne, kdy můžeme její výjimečnost a výsostné postavení na vinařském nebi oslavovat oficiálně. Ve Vinotéce sv. Kláry pro vás chystáme rozšířenou nabídku ryzlinků z naší vinice. 

 

  1. 4. – 22. 5. 

Motýli, zaostřeno na detail 

 

Během letošní výstavy ve skleníku Fata Morgana budou návštěvníci obdivovat jako každý rok krásu motýlích křídel, půvabný let i tajuplnou přeměnu kukly v dospělého motýla. Neméně zajímavé jsou také další detaily a struktury motýlího těla. Poodhalíme stavbu nejen motýlích křídel, ale rovněž ukážeme oči, nohy nebo tykadla u housenek a dospělých motýlů. Zaměříme se na motýlí sosáky, na jejich zajímavou strukturu a na to, jak vypadají ústa housenky. Během výstavy se představí přes pět tisíc jedinců.

 

Další akce

  • 14. 4. – 29. 9. Kurátorská provázení
  • 27.–9. 5. Muškátová burza
  • 29. 5. – 2. 10. Hudební procházky
  • 9.–19. 6. Výstava bonsají a japonské dny 
  • 14. 7. – 21. 8. Kypr – fotografická výstava
  • 12. 8. Klára má svátek
  • 18. 8. Den Rulandského modrého
  • 17.–18. 9. Vinobraní
  • 14.–30. 10. Dýně – výstava dýňových aranžmá
  • 22.–23. 10. Dýňové hrátky
  • 31. 10. Halloween
  • 11. 11. Svatomartinský přípitek
  • 4. 11. – 16. 12. Džungle, která nespí

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

https://www.botanicka.cz/

 

 

Comments

comments

Vyhledat