Proč nás fascinují věci, které nám jsou zároveň odporné?

Dívka se silným akné na konzultaci na klinice Dr. Pimple Popperr, Zdroj Discovery
Dívka se silným akné na konzultaci na klinice Dr. Pimple Popperr, Zdroj Discovery

Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální. Znechucení funguje jako jeden ze základních obranných mechanismů – potřebujeme jej, stejně jako jej vyžadujeme. Americká lifestylová televizní stanice TLC si toho je moc dobře vědoma, a tak během celého měsíce prosince nabízí svým divákům tyto věci v rámci programového schématu OMG Prosinec (OMG December), sestávajícího z jejích nejúspěšnějších pořadů o stavech lidského těla, které by zcela jistě nikdo z nás nechtěl pocítit na vlastní kůži. 

Podle Alexandera J. Skolnicka ze Saint Joseph’s University je znechucení v podstatě negativně pociťovaná emoce, jejíž význam ve vývoji dítěte se vyjevuje později než třeba u prožívání štěstí, smutků a dalších základních pocitů. Rodiče nám cíleně znechucují různé aktivity, které si v dětském věku ještě nedokážeme vyhodnotit jako nežádoucí. Typicky se může jednat o základní hygienické a stravovací návyky – nesahat na vlastní výkaly, nepatlat si zbytky jídla všude možně, nežužlat něco, co jsme sebrali ze země a tak podobně. 

Je to vlastně taková průprava na dospělost. Tím, že si osvojíme schopnost něco vnímat jako nechutné, naučíme i sama sebe se v konfrontaci se znechucením mít na pozoru. A to dospělého jedince dokáže chránit před nebezpečím, které by mohlo být v extrémních případech i smrtelné. Například prošlé potraviny. Jejich chuť není kdovíjak světová, většinou nás donutí je vyplivnout a v konzumaci nepokračovat. Netřeba dodávat, že pokud sníme hnijící jídlo, požijeme s ním pravděpodobně i notnou dávku všelijakých bakterií, které našemu zdraví rozhodně neprospějí. Pokud na ulici potkáme člověka, který má viditelně nějaký zdravotní problém, budeme se všemi silami snažit se od něj držet co nejdál. Díky tomu nechytneme rýmu, ale ani žádnou infekční chorobu – spalničky, tuberkulózu nebo antrax. 

Diváky TLC však k obrazovkám přitahuje ještě jeden pocit – a to vzrušení. Když se oprostíme od vnímání tohoto pocitu ve vyloženě sexuální rovině, zjistíme, že může do jisté míry fungovat jako koření našich životů. Clark McCauley z Bryn Mawr College vysvětluje, že vzrušující zážitky potřebujeme, málokdo ale má práh posunutý tak daleko, aby se vrhal do extrémních situací po hlavě. Atrakce v zábavních parcích zprostředkovávají prožívání strachu, audiovizuální průmysl nám tyto zážitky pomáhá prožívat v teple obývacího pokoje. Tedy prostředí, které je naprosto bezpečné. Ve spojení s ukojením pocitu zvědavosti je to přesně to, co k životu potřebujeme. 

A na co konkrétně se v rámci OMG Prosince (OMG December) na stanici TLC můžeme těšit? 

Beďarová doktorka (Dr. Pimple Popper) – každou sobotu ve 23:00: Sandra Lee je Beďarová doktorka! Populární americká dermatoložka se proslavila díky dokumentování pozoruhodných případů z vlastní ordinace na sociálních sítích, čímž rozpoutala v USA vlnu šílenství okolo vymačkávání pupínků. Dnes již má kompletní řadu kosmetických produktů a pacienti se k ní jen hrnou. A ti odvážnější jsou svolní nechat TLC průběh léčby dokumentovat. 

SOS: Zachraňte mi kůži (Bad Skin Clinic) – každý čtvrtek od 22:00: Podobně je na tom britská kožařka Emma Craythorne. Z oddané zaměstnankyně Národního zdravotnického systému (NHS) se stala hvězda reality show, kterou lidé poznávají na ulicích. Ve své TLC relaci zaměřuje vlastní síly na starost o pacienty typické pro každou dermatologickou ambulanci, tak i ty, kteří bojují s raritními a chronickými onemocněními. Tento pořad se často dotýká stigmatu, se kterým se musí pacienti potýkat – znechucení a obavy okolí. Craythorne věří, že se jí úspěšně podaří odstranit mýtus, že kožní pacienti jsou nějakým způsobem infekční. 

Nestvůry ve mně (Monsters Inside Me) – každý pátek ve 23:00: Oblíbená dokumentární série představuje divákům, jak vypadá život s různými vzácnými onemocněními. Kamery sledují pacienty během jejich všedních dnů a zachycuje tak všechny peripetie, které mění každodenní život v boj o holý život. V prvních dvou sériích se tvůrci pořadu zaměřovali pouze na choroby způsobené parazity, později se ale rozhodli mapovat i ty choroby vyvolané jinými činiteli. A to především viry, bakteriemi, plísněmi nebo cizími tělesy. 

Nevěsty, ženichové a pohotovost (Brides, Grooms and Emergency Rooms) – každé úterý ve 20:00: Měsíce plánujete velkolepou svatbu. Podaří se vám podchytit každý zanedbatelný detail, který by mohl hladký průběh výjimečného dne ohrozit. A pak vše proběhne přesně podle představ. Nebo také ne – příběhy z této reality show dokazují, že jsou věci, které třeba ani ovlivnit nemůžete, a že naše představivost zdaleka nedokáže předvídat všechny možné a bizarní scénáře. Jednotlivé aktéry spojuje ten nešťastný fakt, že se během svého velkého dne museli přesunout z rozjuchané svatební veselky do sterilního prostředí nemocniční pohotovosti. 

Podivná těla (Body Bizarre) – každou středu ve 23:00: Jedinci zachycení v četných dílech tohoto pořadu jsou opravdu výjimeční. Bohužel pro ně ale ne úplně v dobrém slova smyslu. Jsou totiž nositeli nejpodivnějších fyziologických deformací v celé populaci. Jak vypadá jejich obyčejný den? Jak se dokázali vyrovnat s pocity, které v nich vyvolává odmítnutí společnosti či vyjadřování projevů znechucení? Na tyto i jiné otázky odpovídají například muž s nádorem dvakrát větším než jeho hlava, dívka, které rapidní rychlostí stárne kůže na obličeji, nebo slečna, které rostou vlasy po celém těle. 

 

Comments

comments

Vyhledat