70! VŠCHT oslaví jubileum čestnými doktoráty a velkým festivalem

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze oslaví v nadcházejícím akademickém roce 70 let své samostatné existence. Přední technická univerzita přichytala k této příležitosti několik akcí, z nichž dvě nejvýznamnější se uskuteční 23. září 2022. V dopoledních hodinách nejprve udělí vedení školy ve Strahovském klášteře významným vědeckým osobnostem tři čestné doktoráty a dvě Medaile Emila Votočka, odpoledne se pak v Dejvicích rozpoutá kulturní festival KampusFest. Jeho náplní budou kromě soudobé hudební produkce vystoupení studentských spolků, včetně univerzitního orchestru a sboru. Pro veřejnost budou dále připraveny prohlídky školy a dvě velké chemické show. Zároveň bude představena nová publikace věnující se historii VŠCHT Praha pod názvem „Zaostřeno na chemii“.

.70 let v životě člověka je poměrně dlouhý čas, v životě univerzity je to doba docela krátká, obzvláště pokud se podíváme na tradici evropského univerzitního vzdělávání. Připomínka minulosti je potřebná, abychom věděli, na jakých základech dnes stavíme naši budoucnost, využili všechny dobré zkušenosti a pokusili se vyhnout chybám minulým,“ říká Pavel Matějka, rektor VŠCHT Praha. „Oslavy významných výročí jsou též vhodnou příležitostí k ocenění významných osobností. V případě našich tří čestných doktorátů a dvou Medailí Emila Votočka se jedná o mimořádné osobnosti české i evropské vědy, kteří přispívali k dobrému jménu VŠCHT Praha a se kterými budeme nadále spolupracovat, a tudíž jim chceme dodat energii do dalšího rozvoje evropského výzkumného prostoru,“ dodává rektor Matějka.

Na slavnostním ceremoniálu ve Strahovském klášteře převezmou čestné doktoráty, které škola dlouhodobě uděluje jen ve výjimečných případech, přední osobnosti české i evropské vědy. Titul doctor honoris causa propůjčí rektor VŠCHT profesorce Evě Zažímalové, předsedkyni Akademie věd ČR, profesoru Peterovi H. Seebergerovi, řediteli Ústavu Maxe Plancka pro koloidy a fázová rozhraní, a doktorovi Zdeňku Hostomskému, dlouholetému řediteli Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a aktuálně řediteli Národního institutu virologie a bakteriologie.

„Čestného doktorátu od VŠCHT si velmi vážím. Jde o univerzitu, která je špičkou ve svém oboru a která již od svého vzniku „prošlapává“ cestu pro nové metody, přístupy a přináší i zásadní objevy. A co je velmi důležité, vždy byla a je otevřená meziinstitucionální i mezioborové spolupráci,“ říká profesorka Eva Zažímalová.

„Jedním z vývozních artiklů české vědy jsou beze sporu chemické obory, v nichž dlouhodobě dosahujeme světově významných výsledků. A bez velké nadsázky lze jistě také říci, že jedním z epicenter české chemie je dejvický kampus, kde téměř nadohled sousedí VŠCHT a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, které pojí četné a těsné vazby. Byla to velká čest vést uplynulých 10 let tento ústav a napomáhat rozvoji naší vzájemné spolupráce nejen v oblasti vzdělávací a výzkumné, ale i v té společenské v rámci zdejší akademické komunity. A je velká pocta přebírat čestný doktorát právě od VŠCHT,“ sděluje doktor Zdeněk Hostomský.

Medaili Emila Votočka uděluje rektor VŠCHT Praha vynikajícím osobnostem, které se svou odbornou nebo veřejnou činností zasloužily o rozvoj chemie a dalších oborů vyučovaných na VŠCHT Praha nebo o rozvoj spolupráce v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje. U příležitosti 70. výročí osamostatnění školy převezmou medaile profesoři Aleš Procházka a Martin Hof.

O den dříve, tedy 22. září 2022, zahájí činnost nový International Advisory Board VŠCHT Praha, který bude složen z významných mezinárodních vědeckých osobností a jehož primárním úkolem bude nabízet vedení školy doporučení ke strategickému záměru školy a její internacionalizaci.

Ve stejný den proběhne v Národní technické knihovně slavnostní křest nové publikace „Zaostřeno na chemii“, jež shrnuje v rámci dostupných pramenů historii VŠCHT Praha a jejích přímých institucionálních předchůdců od čistě ideových počátků technického univerzitního vzdělávání a výzkumu v oblasti chemie a příbuzných technologických disciplín přes vývojové proměny obsahové náplně působení školy, potřebného zázemí v různých budovách na řadě lokalit, jeho právního ukotvení a až po klíčové dějinné okamžiky samostatné Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Autorkami knihy jsou Eva Dvořáčková z VŠCHT a Ivana Lorencová z Národního technického muzea.

Univerzita také chystá v rámci oslav 70letého jubilea podzimní vědeckou konferenci, která představí aktuální výzkumné výzvy a úspěchy vědců z VŠCHT. Symbolickou tečkou za oslavami pak bude Adventní koncert v Betlémské kapli.

Program oslav v Kampusu Dejvice 23. 9.:

14:30 Chemická show
15:00 DIvadlo (v)Ochotných Chemiků
15:20 Vystoupení Tanečního spolku VŠCHT Praha
16:00 Sbor VŠCHT Praha
16:45 Orchestr VŠCHT Praha
17:00 Slavnostní proslov rektora a II. křest knihy Zaostřeno na chemii
17:05 Chemická show II
18:15 I Love You Honey Bunny
19:45 Paulie
21:00 Bitman

více na https://www.vscht.cz/oslavy

Comments

comments

Vyhledat